Podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera ludziom nie raz zdarza się dowiadywać, że ich „wymarzone M” ma w istocie niższy metraż niż wydawało się w momencie podpisywania umowy deweloperskiej. Jakie środki prawne przysługują nam w takiej sytuacji? Na to pytanie odpowiada niniejszy wpis.
Przede wszystkim, musimy mieć na uwadze, że przed każdym odbiorem technicznym deweloper ma obowiązek zlecić w biurze geodezyjnym „inwentaryzację powykonawczą” budynku. Na skutek tejże inwentaryzacji powstaje „powykonawczy rzut” wszystkich kondygnacji budynku, na którym zaznaczone są wymiary (oraz metraże) mieszkań położonych w inwestycji deweloperskiej. Ostateczny metraż geodezyjny (powykonawczy) będzie się różnił od tzw. metrażu projektowego (architekt nie jest w stanie przewidzieć ostatecznego metrażu kondygnacji i położonych na niej mieszkań z dokładnością do centymetrów kwadratowych).
Zwykle deweloper informuje nabywcę o wynikach inwentaryzacji geodezyjnej (a tym samym o ostatecznym metrażu mieszkania) dopiero podczas odbioru technicznego. Tak naprawdę zatem, większość nabywców dowiaduje się o mniejszym (lub większym) metrażu mieszkania deweloperskiego, nie dlatego, że zmierzyli oni lokal samodzielnie podczas odbioru technicznego (lub przy pomocy wynajętego inżyniera), ale dlatego, że podczas odbioru deweloper pokazał im po prostu wyniki pomiarów geodezyjnych.
Czy jeżeli metraż mieszkania wynikający z inwentaryzacji powykonawczej okaże się niższy od metrażu projektowego (z umowy deweloperskiej i prospektu) przysługuje nam prawo do zwrotu części zapłaconej ceny? Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziemy w konkretnych postanowieniach naszej umowy deweloperskiej. Jeżeli nie zwróciliśmy uwagi na klauzule dotyczące różnic pomiędzy metrażem projektowym a powykonawczym przy podpisywaniu umowy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dopłata (lub zwrot uiszczonych środków) się nam nie należy. W temacie klauzul o różnicach metrażu panuje bowiem „wolna Amerykanka”. W praktyce deweloperzy stosują różne klauzule, niekoniecznie korzystne dla nabywców mieszkań. Może zatem okazać się, że nasza umowa deweloperska stanowi np., że, w razie gdy ostateczny metraż mieszkania jest mniejszy niż metraż projektowy (np. do 3 proc. w dół), dopłata nam się nie należy, natomiast, gdy metraż okaże się większy niż planowany, musimy jeszcze deweloperowi dopłacić. Kwestia metrażu mieszkania jest więc o wiele bardziej „paląca” w momencie podpisywania umowy deweloperskiej, niż przy odbiorze technicznym mieszkania. Należy zatem uważnie czytać umowy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!