Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania mniejszy metraż

Przy odbiorze mieszkania często okazuje się, że ma ono mniejszy metraż niż się spodziewaliśmy.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania mniejszy metraż

Podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera ludziom nie raz zdarza się dowiadywać, że ich „wymarzone M” ma w istocie niższy metraż niż wydawało się w momencie podpisywania umowy deweloperskiej. Jakie środki prawne przysługują nam w takiej sytuacji? Na to pytanie odpowiada niniejszy wpis.

Przede wszystkim, musimy mieć na uwadze, że przed każdym odbiorem technicznym deweloper ma obowiązek zlecić w biurze geodezyjnym „inwentaryzację powykonawczą” budynku. Na skutek tejże inwentaryzacji powstaje „powykonawczy rzut” wszystkich kondygnacji budynku, na którym zaznaczone są wymiary (oraz metraże) mieszkań położonych w inwestycji deweloperskiej. Ostateczny metraż geodezyjny (powykonawczy) będzie się różnił od tzw. metrażu projektowego (architekt nie jest w stanie przewidzieć ostatecznego metrażu kondygnacji i położonych na niej mieszkań z dokładnością do centymetrów kwadratowych).

Czy odebrać mieszkanie z mniejszym metrażem

Zwykle deweloper informuje nabywcę o wynikach inwentaryzacji geodezyjnej (a tym samym o ostatecznym metrażu mieszkania) dopiero podczas odbioru technicznego. Tak naprawdę zatem, większość nabywców dowiaduje się o mniejszym (lub większym) metrażu mieszkania deweloperskiego, nie dlatego, że zmierzyli oni lokal samodzielnie podczas odbioru technicznego (lub przy pomocy wynajętego inżyniera), ale dlatego, że podczas odbioru deweloper pokazał im po prostu wyniki pomiarów geodezyjnych.

Czy jeżeli metraż mieszkania wynikający z inwentaryzacji powykonawczej okaże się niższy od metrażu projektowego (z umowy deweloperskiej i prospektu) przysługuje nam prawo do zwrotu części zapłaconej ceny? Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziemy w konkretnych postanowieniach naszej umowy deweloperskiej. Jeżeli nie zwróciliśmy uwagi na klauzule dotyczące różnic pomiędzy metrażem projektowym a powykonawczym przy podpisywaniu umowy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dopłata (lub zwrot uiszczonych środków) się nam nie należy. W temacie klauzul o różnicach metrażu panuje bowiem „wolna Amerykanka”. W praktyce deweloperzy stosują różne klauzule, niekoniecznie korzystne dla nabywców mieszkań. Może zatem okazać się, że nasza umowa deweloperska stanowi np., że, w razie gdy ostateczny metraż mieszkania jest mniejszy niż metraż projektowy (np. do 3 proc. w dół), dopłata nam się nie należy, natomiast, gdy metraż okaże się większy niż planowany, musimy jeszcze deweloperowi dopłacić. Kwestia metrażu mieszkania jest więc o wiele bardziej „paląca” w momencie podpisywania umowy deweloperskiej, niż przy odbiorze technicznym mieszkania. Należy zatem uważnie czytać umowy

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 26 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka