Czynsz to opłata, którą musi wnosić każda osoba mieszkająca w budynku zarządzanym przez wspólnotę lub spółdzielnię. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, co ile płaci się czynsz, w jaki sposób naliczane są opłaty, czy kupując mieszkanie na własność, nadal musimy płacić czynsz. Zapraszamy do lektury.
W zależności od tego, czy posiadasz nieruchomość na własność, czy też wynajmujesz ją od kogoś, może pojawić się także konieczność opłacania czynszu najmu. Jak często poniesiesz taki koszt? Sprawdźmy!
Czynsz z definicji jest opłatą za użytkowanie jakiegoś lokalu. Nieprecyzyjność tego opisu przysparza jednak sporo problemów, które kończą się niejednokrotnie nieporozumieniami między właścicielem a najemcą. Czasem doprowadza to nawet do strat finansowych. Czym więc dokładnie jest czynsz? Rzeczywiście jest to opłata za użytkowanie nieruchomości, ale można podzielić go na dwa typy:
Czynsz administracyjny płacony jest zawsze, niezależnie, czy posiadasz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz lokal. Czynsz najmu wnoszą tylko osoby, które wynajmują mieszkania. Jest to niejako wynagrodzenie dla właściciela nieruchomości.
Jeżeli chodzi o płatność czynszu, to najczęściej jest to raz w miesiącu. Szczególnie czynsz administracyjny jest rozliczany właśnie w takim okresie czasu. Raz do roku przeprowadzana jest weryfikacja i wtedy obliczane jest, czy konieczne jest dopłacenie jakiejś kwoty, czy też wręcz przeciwnie, pojawiła się nadpłata. W przypadku czynszu najmu sprawa jest oddana do dyspozycji właścicielowi mieszkania i najemcy. To oni uzgadniają, jak często płacony jest czynsz.
Najczęściej również jest to rozliczenie comiesięczne, jednak zdarza się, że w umowie zapisuje się rozliczenia co trzy miesiące, czy co pół roku.
Płacenie czynszu jest obowiązkiem, jednak częstotliwość zależy od decyzji osób zarządzających. Zanim podpiszesz umowę, dowiedz się, jak wygląda ta kwestia w Twoim nowym mieszkaniu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!