Flipowanie, inaczej house flipping – kupujemy mieszkanie za niską cenę, remontujemy je, przy czym zwiększamy jego wartość i sprzedajemy drożej. Jest to forma inwestowania na nieruchomości, która pozwala na zdobycie dodatkowego dochodu. Flipowanie może być dobrze przemyślanym biznesem, ale i jednorazową akcją. To, jaką opcję wybierzemy, będzie miało duży wpływ na nasze późniejsze zobowiązania. Jeżeli w planach mamy flipowanie większej ilości mieszkań i chcemy traktować to jako naszą pracę, będziemy musieli założyć działalność gospodarczą, aby uniknąć kar. Jest to bardzo proste, o czym w dalszej części artykułu. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić, czy flipowanie jest tym, czym moglibyśmy zajmować się na większą skalę i kupimy, wyremontujemy oraz sprzedamy tylko jedno mieszkanie, to nie musimy rejestrować działalności gospodarczej. Jednorazowy flip nie zmusza nas do tego.
Flipowanie może przynieść nam duże zyski, oczywiście jeżeli dobrze się do tego przygotujemy i przekalkulujemy, czy nie będziemy na danym flipie stratni. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem niepowodzenia, ale można te czynniki świadczące o możliwych stratach zminimalizować. Pierwsza najważniejsza rzecz to przeanalizowanie naszej sytuacji finansowej i czy mamy wystarczający budżet, aby kupić mieszkanie i je wyremontować. Jeżeli tak to świetnie, możemy przejść do kolejnych etapów. Jeżeli jednak nasz budżet jest ograniczony, to możemy starać się o kredyt hipoteczny, który będziemy mogli spłacać po sprzedaniu mieszkania. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie przejrzeć warunki umowy z bankiem, czy za wcześniejszą spłatę kredytu, którego chcemy się pozbyć, nie będziemy musieli zapłacić prowizji. Następnie, gdy już będziemy mieli fundusze lub w trakcie ich pozyskiwania, możemy zacząć poszukiwania odpowiedniej nieruchomości, która może być zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Poszukiwania możemy przeprowadzać sami lub z pomocą pośrednika. Sprawdzajmy różne portale, licytacje komornicze, inwestycje deweloperskie. Jeżeli oferta cenowa jest korzystna, analizujemy lokalizację mieszkania, czy jest odpowiednio skomunikowana, czy dla potencjalnego kupca okolica może być atrakcyjna. Oprócz okolicy istotny jest sam budynek, a właściwie jego stan techniczny.
Na flipie możemy zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy i ta wielkość zarobku będzie zależała od tego, ile musieliśmy włożyć pieniędzy w remont mieszkania. Mieszkania sprzedawane w niskiej cenie mogą zawierać wiele problemów technicznych, jak i prawnych, za których rozwiązanie będziemy musieli zapłacić. Dlatego przed kupnem zorientujmy się, czy mieszkanie nie jest czymś obciążone i czy nie posiada takich wad, których naprawa nie byłaby dla nas opłacalna.
Tak jak wspominaliśmy, jeżeli chcemy zająć się flipowaniem na większą skalę będziemy musieli założyć działalność gospodarczą. Istnieje kilka form prawnych działalności, ale my skupimy się na tych najczęściej wybieranych. Jeżeli chcesz działać samemu i jesteś początkujący we flipowaniu oraz nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych, zalecamy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wystarczy złożyć wniosek o wpis działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, za który nic nie płacimy. Zakładając jednoosobową działalność, nie musimy posiadać również kapitału początkowego. Także wszelkie formalności zostały zredukowane do minimum. Zaletą tej działalności jest przede wszystkim prostota prowadzenia oraz rejestracji działalności. Natomiast wadą jest duża odpowiedzialność jak w każdej działalności, konieczność odprowadzania składek do ZUS, czy też niższa emerytura.
Drugą najczęściej wybieraną formą prawną działalności gospodarczej jest spółka, a szczególnie spółka z o.o. Założenie i powadzenie spółki jest znacznie droższe i objęte innymi zasadami, dlatego tutaj zalecamy założenie spółki osobom, którzy działają na większą skalę i przez to, te osoby są obarczone większym ryzykiem. Wspólnicy należący do spółki w przypadku niepowodzenia nie odpowiadają własnym majątkiem. Dlatego właśnie warto założyć spółkę, aby zadbać, o bezpieczeństwo i jeżeli chcemy np. powierzyć prowadzenie działalności innym osobom.
Jeżeli kupujemy i sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat od jego kupna, będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19%. Istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku w ciągu 3 lat od sprzedaży mieszkania, gdy środki, jakie uzyskamy, wykorzystamy na własne cele mieszkaniowe. W przypadku podatku dochodowego możemy wybrać którąś z form opodatkowania: zasady ogólne lub podatek liniowy. W przypadku pierwszej opcji podatek wynosi 17%, jeżeli nie przekroczymy 85 528 zł dochodu w skali roku. Natomiast w przypadku drugiej opcji podatku, jego stawka wynosi 19%. Będziemy musieli się zastanowić i dokładnie zweryfikować, która forma opodatkowania będzie dla nas korzystniejsza.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!