W zależności od możliwości finansowych inwestora i jego koncepcji, flipa można przeprowadzić zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym, przy czym są to dwa zupełnie inne sposoby inwestowania. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega flipowanie mieszkań i w jaki sposób można w ten sposób inwestować na rynku nieruchomości z zyskiem.
Oglądając mieszkanie wymagające remontu, musisz przeprowadzić dokładne oględziny metr po metrze. Na początku sprawdź, czy odpowiadają Ci podstawowe kwestie takie jak rozkład lokalu, czy umiejscowienie okien. Później przejdź do rzeczy widocznych gołym okiem. Sprawdź ściany, sufity i podłogi pod kątem występowania ewentualnych śladów po zalaniu czy też śladów wilgoci lub pleśni. Zwróć uwagę na osadzenie okien i drzwi, oceń ich szczelność i kondycję. Jeżeli chcesz je wymienić, nie jest to największy problem, jednak może stanowić to podstawę do ewentualnych negocjacji cenowych. Kiedy sprawdzisz już podstawowe kwestie, możesz przejść do bardziej zaawansowanych aspektów. Konieczny jest audyt techniczny wszystkich instalacji. Koszt wymiany którejkolwiek z instalacji w domu jest bardzo duży i wiele osób nie uwzględnia takich zmian, nawet jeśli kupuje mieszkanie z zamiarem remontu. Jeśli więc nie chcesz ich wymieniać, musisz mieć pewność, że są sprawne i bezpieczne w użytkowaniu. Nie zapomnij także ocenić stanu technicznego całego budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Oceń stan schodów, wind, dachu, piwnic i innych przynależności. To bardzo ważne, ponieważ jeśli okaże się, że coś trzeba naprawić, koszty poniosą wszyscy mieszkańcy, a co za tym idzie, czynsz do wspólnoty wzrośnie.
Celem flipowania jest osiągnięcie realnego zysku, najlepiej przy stosunkowo niedużym nakładzie środków. Wymaga to od flippera znajomości rynku nieruchomości, zwłaszcza jeżeli nie jest to jednorazowa transakcja, a pomysł na zarabianie również w dalszej perspektywie.
Flipa na rynku pierwotnym można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy polega na kupnie mieszkania od dewelopera na bardzo wczesnym etapie realizacji inwestycji, a więc przy wniesieniu jedynie na przykład pierwszej transzy płatności ceny w wysokości 10%, a następnie scedowaniu podpisanej umowy deweloperskiej przed terminem płatności reszty ceny. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza kiedy w umowie mamy zapisany harmonogram 10/90, i płatność 90% ceny jest należna dopiero po zakończeniu budowy. Korzystamy tu z efektu dźwigni finansowej. Może się zdarzyć, że zysk będzie na poziomie nawet 100% zaangażowanych środków, ale z drugiej strony, gdyby cesja miała nie dojść do skutku, a inwestor nie uzyskałby finansowania na pozostałą do zapłaty cenę, wówczas najprawdopodobniej, zgodnie z zapisami podpisanej umowy deweloperskiej, musiałby liczyć się ze stratą zainwestowanych środków.
Drugim sposobem jest zakup mieszkania tuż przed oddaniem inwestycji do użytkowania. Często zdarza się wtedy, zwłaszcza w przypadku ostatnich mieszkań, że deweloper jest bardziej skłonny do negocjacji cenowych, ponieważ zależy mu na zakończeniu sprzedaży. W takiej sytuacji może udać się nabyć lokal poniżej ceny rynkowej, szybko go wykończyć i znaleźć nabywcę jeszcze przed podpisaniem umowy przyrzeczonej. Można też takie mieszkanie wykończyć i przeznaczyć je na wynajem, a sprzedać w momencie, kiedy już nie będzie na rynku dostępnych mieszkań w ofercie od dewelopera. Ma to sens zwłaszcza w przypadku realizacji, cieszących się dużym zainteresowaniem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Flipowanie na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością zainwestowania większej ilości środków w momencie zakupu mieszkania, ponieważ nie można tu liczyć na odroczenie płatności lub harmonogram dostosowany do potrzeb kupującego. Flip na rynku wtórnym polega na kupnie mieszkania w atrakcyjnej cenie, wyremontowaniu go i sprzedaniu z zyskiem. Wymaga to bardzo wnikliwej analizy oferty nieruchomości z rynku wtórnego. Dobrze też, jeżeli mamy sprawdzoną ekipę remontową. Dodatkowo duże znaczenie ma też w przypadku flipowania na rynku wtórnym tzw. home staging, który czasami zastąpić może gruntowny remont. Polega on na odświeżeniu, dokładnym uporządkowaniu i często też wyposażeniu mieszkania w atrakcyjniejsze meble, co pozwala na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na potencjalnym kupującym.
Obawiasz się, że samodzielne sprawdzenie mieszkania do remontu przed zakupem to dla Ciebie za dużo? Wcale nie musisz tego robić! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a nasi eksperci pojawią się na miejscu i przeprowadzą profesjonalny audyt za Ciebie. Dlaczego warto powierzyć sprawdzenie stanu technicznego profesjonalistom? Przede wszystkim dysponują, oni wiedzą i doświadczeniem, które sprawia, że nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Poza tym lokal analizują przy pomocy różnego rodzaju sprzętów, np. wilgotnościomierzy, łat murarskich czy kamer termowizyjnych. Dzięki temu są w stanie wykryć np. wodę ukrytą w murach czy uchyłki w instalacji.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!