Flipy bez firmy

Flip mieszkaniowy to jeden ze sposobów inwestowania na rynku nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy sprawdzeniu nieruchomości, którą chcesz kupić?

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Spis treści:

1. Flipowanie mieszkań rynek pierwotny i wtórny
2. Flip bez działalności gospodarczej
3. Zakup i sprzedaż mieszkań a działalność gospodarcza

Czym różni się flipowanie na rynku wtórnym i pierwotnym? Czy ten sposób inwestowania wymaga prowadzenia działalności gospodarczej? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

1. Flipowanie mieszkań rynek pierwotny i wtórny

Flipowanie na rynku pierwotnym polega na inwestycyjnym zakupie nieruchomości od dewelopera i następnie sprzedaniu jej po jej wykończeniu „pod klucz” lub na scedowaniu umowy deweloperskiej. W obydwu sytuacjach konieczna jest bardzo dobra znajomość rynku nieruchomości i branży deweloperskiej. Dobrze jest inwestować w niewielkie projekty, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Popularność flipów na rynku pierwotnym stopniowo wzrasta, ponieważ ilość mieszkań do remontu na rynku wtórnym jest ograniczona.

Na rynku wtórnym flipowanie oznacza zakup mieszkania w cenie poniżej jego ceny rynkowej, jego wyremontowanie, a następnie sprzedanie go z zyskiem. Opłacalność flipa oznacza, że cena odsprzedaży pokrywa poniesione przez sprzedającego koszty zakupu, remontu, utrzymania mieszkania i dodatkowo pozwala na osiągnięcie przez inwestora zysku.

2. Flip bez działalności gospodarczej

Inwestorzy często zadają sobie pytanie- w którym momencie w przypadku flipowania mieszkań konieczne jest założenie działalności gospodarczej? Czy można zajmować się flipowaniem, będąc osobą fizyczną? Odpowiedzi nie sa jednoznaczne.

Na pewno duże znaczenie mają tu kwestie podatkowe- w przypadku posiadania działalności gospodarczej możliwe jest zwolnienie z podatku VAT. Dodatkowo możliwe jest też odliczenie od przychodu kosztów, takich jak np. zakup samochodu, komputera, środki na remont etc..

Jeżeli chodzi o podatek PIT, to jest on płatny w wysokości 19% z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Jeżeli flipujemy jako osoba fizyczna, wówczas płacimy podarek dochodowy od osób fizycznych. W 2020 roku jego wysokość do kwoty 85 528 zł wynosi 17% i 32% z nadwyżki powyżej tej kwoty.

3. Zakup i sprzedaż mieszkań a działalność gospodarcza

Przede wszystkim na początek warto zdefiniować pojęcie działalności gospodarczej- jest to działalność zarobkowa, wykonywana w sposób ciągły. Można ją różnie interpretować w przypadku flipowania, dlatego podejmując decyzję o formie działalności, dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem, biorąc pod uwagę ilość flipowanych mieszkań. Oczywiście jeżeli inwestujemy jako osoba fizyczna, wówczas musimy liczyć się z ryzykiem, że w przypadku kontroli ze strony urzędu skarbowego może okazać się, że jednak należało kupno i sprzedaż mieszkań prowadzić w ramach działalności gospodarczej. Efektem takiej kontroli najczęściej będzie  obowiązek zapłacenia należnego podatku z odsetkami, ale z zasady niezgłoszenie działalności gospodarczej zagrożone jest karą grzywny lub nawet pozbawienia wolności.

Nieco inaczej można spojrzeć na flipowanie, jeżeli jest ono jedynie dodatkiem do pracy na etacie- wydaje się, że w takiej sytuacji zakładanie działalności gospodarczej nie jest konieczne, ponieważ flipowanie nie jest głównym źródłem utrzymania i nie musi być prowadzone w celach zarobkowych. Każdy przypadek najlepiej jednak indywidualnie dokładnie przeanalizować.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka