Flipowanie mieszkań w dużym skrócie polega na zakupie mieszkania w cenie poniżej ceny rynkowej i odsprzedaniu go drożej w stosunkowo krótkim czasie. Taki scenariusz ma miejsce w przypadku flipowania na rynku wtórnym. Natomiast na rynku pierwotnym flipowanie często ogranicza się do sprzedaży cesji praw z umowy deweloperskiej, co ma sens w przypadku, gdy przy zakupie deweloper oczekuje wpłaty jedynie 10% ceny. Można też kupić gotowe mieszkanie w stanie deweloperskim i sprzedać je już wykończone „pod klucz”. W każdym z tych przypadków niezależnie czy flipujemy na rynku wtórnym, czy pierwotnym, konieczne jest zapoznanie się z ofertą rynku i przeanalizowanie trendów sprzedażowych w kontekście oczekiwań nabywców mieszkań. Dobrze jest też skorzystać ze profesjonalnego wsparcia w zakresie analizy sytuacji prawnej mieszkania, które planujemy kupić w celu późniejszego odsprzedania z zyskiem, zwłaszcza na rynku wtórnym.
Najkorzystniejszą sytuacją jest gdy mamy nadmiar gotówki, którą możemy zainwestować w zakup mieszkania. W takiej sytuacji omijają nas wszelkie koszty związane z finansowaniem kupna lokalu kredytem hipotecznym. Mimo to brak gotówki nie jest przeszkodą w flipowaniu- pamiętajmy, że kredyt hipoteczny, zaciągnięty na zakup mieszkania, spłacimy od razu po jego sprzedaniu. Należy jednak bardzo uważnie przyjrzeć się zapisom się umowy kredytowej, zwłaszcza w zakresie warunków wcześniejszej spłaty kredytu, za którą bank może żądać prowizji, czego należy unikać. Ważny jest też krótki czas oczekiwania na decyzję kredytową, a także możliwość kredytowania kosztów remontu.
Ponieważ ciekawych ofert na rynku nie ma wbrew pozorom zbyt wiele, duże znaczenie ma umiejętność wyszukiwania okazji, a także szybkość działania. Można tu korzystać ze wsparcia pośrednika lub prowadzić poszukiwania na własną rękę. Ogromne znaczenie w dotarciu do interesujących ofert ma tzw. poczta pantoflowa. Oczywiście warto śledzić portale ogłoszeniowe, ale także licytacje komornicze i ogłoszenia syndyków (w przypadku rynku wtórnego). Na rynku pierwotnym dobrze jest być na bieżąco z aktualnie realizowanymi inwestycjami oraz z popytem na ofertę danego dewelopera.
Oglądając mieszkania na sprzedaż, przyjrzyjmy się nie tylko samemu lokalowi, ale też warunkom w budynku (np. czy jest winda) i najbliższej okolicy- czy będzie atrakcyjna również dla potencjalnego inwestora.
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się, że średni zarobek na flipie kształtuje się na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bardzo dużo zależy od tego, jakich nakładów będzie wymagało przygotowanie mieszkania do odsprzedaży. Czasem cena mieszkania jest niska ze względu na jego skomplikowaną sytuację prawną, w takiej sytuacji konieczna będzie pomoc prawnika, który wskaże sposób na jej uporządkowanie. Z tego też powodu warto zawsze przed zakupem sprawdzić, czy lokal, który planujemy kupić, nie posiada obciążeń, o których nie wiemy i czy kwestia jego własności nie wzbudza niepokoju.
Jeżeli mieszkanie kupujemy z zamiarem jego remontowania, to kluczowa jest współpraca ze sprawdzoną ekipą remontową, dzięki czemu zyskamy gwarancję, że prace zostaną wykonane zgodnie z ustaleniami, w rozsądnej cenie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!