W ciągu ostatnich paru lat przy odbieraniu nieruchomości z rynku pierwotnego lub sprawdzeniu ich na rynku wtórym bardzo dużą popularnością cieszą się kamery termowizyjne. Wynika to z faktu, iż sprzęt ten posiada szereg zastosowań — pozwala nam sprawdzić między innymi obecność wycieków i zawilgoceń, miejsc ucieczki ciepła z mieszkania czy stanu izolacji termicznej.
Kamera termowizyjna to sprzęt, który pozwala nam na bezkontaktowy pomiar temperatury na powierzchni badanego obiektu. Każde ciało o temperaturze powyżej 0° Kelvina (K) wysyła promieniowanie podczerwone. Kamera termowizyjna mierzy natężenie tego promieniowania wysyłanego przez obiekt.
Fachowiec, za pomocą kamery termowizyjnej bada promieniowanie podczerwone, które jest rejestrowane przez sprzęt, a następnie przetwarzane na kolorową mapę temperatur. Obraz powstały w wyniku przetworzenia przez kamerę termowizyjną zarejestrowanego promieniowania to termogram.
Przy analizie zdjęć wykonanych podczas termowizji warto pamiętać, że nie zawsze coś, co wydaje się na pierwszy rzut oka niepokojące, musi takie faktycznie być. Kluczem do interpretacji zdjęć z kamery termowizyjnej nie są bowiem kolory umieszczone na zdjęciu, a temperatury, które są przestawiane przez te kolory. Może wystąpić sytuacja gdzie, przykładowo, przedstawione na zdjęciu kolory będą wyglądały w sposób alarmujący, a w praktyce różnica temperatur pomiędzy tymi skrajnymi kolorami będzie wynosiła jedynie 5° C. Do interpretacji zdjęcia z kamery potrzebna jest więc informacja, co oznaczają kolory, pojawiające się na termogramie i jakie temperatury przedstawiają. Skala temperatur powinna pokazywać najniższą temperaturę widzianą przez kamerę, a także najwyższą. Dopiero taki obraz, wraz ze skalą stanowi podstawę do wyciągania wniosków, a także wskazania ewentualnych usterek.
Kluczem do interpretacji zdjęć z kamery termowizyjnej jest również to, jak został dobrany współczynnik emisyjności cieplnej. Współczynnik emisyjności jest to zdolność danego obiektu do emitowania swojego własnego promieniowania podczerwonego z pominięciem energii odbitej i przepuszczalnej. Współczynnik emisyjności odgrywa niezwykle ważną rolę w badaniu termowizyjnym lokalu. W trakcie badania kamerą termowizyjną inżynier każdorazowo przyjmuje średni współczynnik emisyjności. Przyjęcie prawidłowej wartości współczynnika emisyjności pozwala na ograniczenie błędów pomiarowych oraz na poprawną interpretację termogramów.
Warto również wspomnieć, że istnieje bardzo wiele innych czynników, które wpływają na pomiar natężenia promieniowania, a także analizę zdjęć z kamery termowizyjnej. Przykładowo, może się zdarzyć sytuacja, kiedy to zdjęcie budynku z zewnątrz pokaże promieniowanie odbite (np. niebo odbite w oknie), co również ma wpływ na jakość naszego pomiaru. Z tego powodu należy także zwracać uwagę na to, jakie czynniki mogą wpłynąć na jakość i analizę badania kamerą termowizyjną- np. o jakiej porze roku zostały wykonane pomiary, jakie były temperatury, czy występowało zachmurzenie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Aby móc zinterpretować obraz z kamery termowizyjnej, trzeba znać warunki odniesienia. W pierwszej kolejności ustala się powierzchnię przedmiotu badanego, czyli współczynnik emisyjności. Następnie temperaturę odbitą – parametr, który jest ustawiany w kamerze jeszcze przed pomiarem. Ponadto ustawia się temperaturę odniesienia środowiska, a także ustala warunki środowiskowe. Należy podkreślić, że nasłonecznienie elewacji prowadzi do nagrzania jej powierzchni, a to z kolei uniemożliwia wykonanie poprawnego pomiaru.
Bardzo ważne jest, aby poprawnie odczytywać różnice temperatur powierzchni badanej. Jeśli pojawią się małe różnice temperatur powierzchni, nie należy się nim przejmować, gdyż są one dopuszczalne. Co więcej, nie generują żadnych problemów technicznych. Najlepiej, aby operator kamery miał wiedzę, chociaż podstawową, dotyczącą budowy budynków. Każdego, kto ma jednak problem z interpretacją swoich zdjęć, zapraszamy do nas. Nasza firma Pewny Lokal wykona profesjonalne badanie termowizyjne dowolnej nieruchomości w dogodnym terminie.
Wykonując badanie kamerą termowizyjną, na obrazie badanej ściany u góry czasem widać niebieski kolor. Może on świadczyć o przechłodzeniu ściany wewnętrznej mieszkania poddaszowego. Szczegółowa interpretacja tego obrazu może jednak wymagać wiedzy budowlanej, dotyczącej konstrukcji wieńca i budowy ścianki kolankowej. Mając konkretną wiedzę w zakresie sposobu ocieplania ścian pionowych oraz obszaru samej belki, stwarza się warunki do właściwego formułowania wniosków w zakresie błędów popełnionych przy wykonywaniu izolacji cieplnej w budynku.
Tak samo niebieskim kolorem kamera oznaczy przedmuchy przy oknach. Miejsca te będą widoczne na obrazie pozyskanym w efekcie badania kamerą termowizyjną. Wyróżnia się dwa typy przedmuchu. Przedmuch może pojawiać się na styku ramy okna z murem lub podłogą. Wówczas niebieski kolor ma nieregularny kształt. Drugi typ przedmuchu to nieszczelność na stykach skrzydła okna z ramą. Taki sam efekt można jednak uzyskać, gdy badanie kamerą jest wykonywane zaraz po chwilowym otwarciu okna, albo po prostu przy niedomknięciu okna.
W związku z powyższym interpretacja obrazu uzyskanego po użyciu kamery termowizyjnej wymaga ogromnej precyzji i wiedzy technicznej. Dlatego lepiej zlecić to specjalistom. Zapraszamy do współpracy. Wykonamy badanie kamerą termowizyjną i szczegółowo zinterpretujemy uzyskany obraz. Przedstawimy Ci wynik badania w sposób dla Ciebie zrozumiały i zaproponujemy rozwiązania ewentualnych problemów.
Firma Pewny Lokal pomaga w sprawdzeniu stanu technicznego nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym, także za pomocą badania kamerą termowizyjną. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!