Z zakupem mieszkania wiąże się wiele formalności, jedną z nich jest kwestia zameldowania się pod nowym adresem. Kiedy jest to konieczne, a kiedy nie ma potrzeby zmiany adresu zameldowania? Kiedy należy zgłosić zmianę miejsca zamieszkania? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na ww. pytania.
Kupno mieszkania należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia zakupu osobiście, za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub poprzez stronę internetową do urzędu gminy lub miasta w celu wyliczenia wysokości podatku od nieruchomości. Na tej podstawie urząd wylicza wysokość podatku, który jest płatny raz w roku, jeżeli jego wartość nie przekracza 100 zł, lub w czterech równych ratach (powyżej 100 zł), w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym ważne jest też poinformowanie o zmianie dostawców mediów, z którymi umowy należy wypowiedzieć lub scedować na nowego właściciela mieszkania.
Kolejną kluczową kwestią jest właśnie meldunek w kupionym mieszkaniu.
Jeżeli w mieszkaniu, które właśnie nabyliśmy, nie planujemy mieszkać, wówczas obowiązek meldunkowy nas nie dotyczy. W innym przypadku zameldować się należy w ciągu 30 dni od momentu zamieszkania pod nowym adresem.
Zgłoszenia można dokonać stacjonarnie, w urzędzie gminy/ miasta, odpowiednim dla miejsca zamieszkania, albo elektronicznie- poprzez profil zaufany (eGo) bądź logując się z e-dowodem. Można zrobić to osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika, któremu należy udzielić stosownego pełnomocnictwa, pisemnego lub elektronicznego, które podpiszemy też elektronicznie.
Aby zameldować się pod nowym adresem w urzędzie, należy przedstawić:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli meldujemy się nie jako właściciel, wówczas musimy przedstawić dokument, który potwierdzi prawo właściciela do mieszkania, formularz zgłoszenia pobytu stałego lub czasowego, podpisany przez właściciela lokalu, oraz dokument tożsamości. Te same dokumenty w wersji elektronicznej załączamy, meldując się elektronicznie. Od razu po zameldowaniu się na pobyt stały otrzymujemy zaświadczenie o zameldowaniu (bezpłatne). Jeżeli natomiast meldujemy się na pobyt czasowy, o zaświadczenie musimy poprosić (i zapłacić za nie 17 zł).
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!