Kupowanie mieszkania za gotówkę w początkowej fazie nie różni się niczym od zakupu na kredyt. Oczywiście może okazać się, że znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć nieruchomość, ponieważ sprzedawcy przychylniej patrzą na osoby, które mogą od razu wypłacić należność. Nie zapominaj jednak, że nabycie nieruchomości wiąże się z dużą inwestycją, dlatego musisz mieć pewność, że kupujesz lokal, którego stan techniczny jest odpowiedni. Musisz sprawdzić kondycję całego mieszkania od okien, przez drzwi i podłogi aż po instalacje oraz stan całego budynku. To bardzo ważne, aby kupując swoje wymarzone miejsce, mieć pewność, że jest ono zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Pamiętaj także o dokładnej analizie stanu prawnego nieruchomości. Przestudiuj księgę wieczystą, poproś o zaświadczenie o zameldowaniu i upewnij się, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.
Dobrze skonstruowana umowa to podstawa bezpiecznej transakcji, szczególnie jeśli kupujesz mieszkanie za gotówkę. Jako że nabywając lokal, w taki sposób płacisz od razu całą kwotę, to konieczne jest, aby taki zapis widniał w umowie sprzedaży. Najlepiej pieniądze przekazywać przelewem, ponieważ wtedy potwierdzenie dokonania płatności znajdziesz w swoim banku. W umowie należy jednak odnotować. Kto będzie odbiorcą i na jaki numer konta popłyną pieniądze. W przypadku przekazania właścicielowi pieniędzy w gotówce musisz pamiętać, aby otrzymać pokwitowanie o ich odbiorze z czytelnym podpisem i datą. Przy transakcji powinny być także osoby trzecie, które w razie problemów potwierdzą, że takowe przekazanie miało miejsce. Wiele osób decyduje się na pomoc notariusza i jest to bardzo dobra praktyka. Najważniejsze jest, aby nie przekazywać pieniędzy, zanim podpisana zostanie umowa i pokwitowanie. Jeżeli trafisz na nieuczciwą osobę, może okazać się, że ucieknie z Twoimi pieniędzmi. Wtedy nie będziesz miał ani oszczędności, ani z nieruchomości.
Zważywszy na specyficzną sytuację gospodarczą i postępującą inflację, można zaobserwować zmianę trendu w zakupie mieszkań. Ze względu na spadającą zdolność kredytową Polaków, procentowy udział transakcji dokonywanych za gotówkę rośnie. Jeszcze w 2017 roku wynosił on około 30 do 40%, a dziś sięga już niemal 70%! Wzrost dotyczy głównie kawalerek i małych mieszkań. Nabywcy wciąż przeważnie biorą kredyt na mieszkania rodzinne typu 3 bądź 4 pokoje o powierzchni powyżej 60 metrów kwadratowych. Jeśli raty kredytów hipotecznych nadal będą drożeć, a tym samym całościowa kwota za nieruchomości będzie drastycznie piąć się w górę, to procent mieszkań kupowanych za gotówkę wciąż będzie się zwiększał. To z kolei wpłynie na podwyższone zapotrzebowanie na mniejsze metraże, które są po prostu bardziej przystępne cenowo. Istnieje również ryzyko odkładania decyzji o zakupie lokalu w czasie, zwłaszcza przez młode osoby, a tym samym grozi to spowodowaniem przestoju na rynku nieruchomości.
Zakup nieruchomości za gotówkę ma wiele zalet. Pamiętaj jednak, aby być czujnym i nie dać się oszukać! Jeśli chcesz, aby umowę sprzedaży sprawdził ktoś kompetentny w tej dziedzinie, skontaktuj się z nami! Nasi prawnicy przeanalizują ją punkt po punkcie i wydadzą profesjonalną opinię.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!