Z poniższego artykułu dowiesz się jakie są różnice między klasycznym domem jednorodzinnym, a domem w zabudowie bliźniaczej oraz na co zwrócić uwagę podczas przeglądu takiej nieruchomości. Oprócz tego zyskasz wiedzę o trzech sposobach realizacji marzenia o domu jednorodzinnym, poznasz nasze zdanie o ofertach deweloperów z bliźniakami. Doradzimy Ci też, jak przygotować się do zakupu bliźniaka. Zostań z nami na stronie i czytaj dalej!
Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są różnice między klasycznym domem jednorodzinnym, a domem w zabudowie bliźniaczej oraz na jakie aspekty techniczne i prawne zwrócić szczególną uwagę przy analizie tego typu nieruchomości. Przybliżymy sposoby realizacji inwestycji, określimy, jakie są oferty deweloperów w tym zakresie. Oprócz tego opiszemy, jak kupić połowę bliźniaka i skupimy się w końcu na aspektach technicznych i prawnych.
Do zakupu bliźniaka trzeba podejść, jak do zakupu każdej nieruchomości. Trzeba przeprowadzić audyt techniczny i prawny. Ponadto dobrze by było, żeby przygotować się do negocjacji cenowych. Wiedząc już po audytach, na czym stoimy, warto skupić się na mankamentach nieruchomości, aby zbić cenę.
Dodatkowo trzeba ustalić, czy musimy przeprowadzić jakieś prace remontowe. W przypadku bliźniaka od dewelopera nie można zapomnieć o wyznaczeniu budżetu remontowego i wyborze i sprawdzeniu ekipy.
Klasyczny sposób na realizację marzenia o domu jednorodzinnym to znalezienie odpowiedniej działki i budowa wolnostojącego budynku, najczęściej w pobliżu środka działki ze względu na konieczność zachowania wymaganych prawem odległości od nieruchomości sąsiednich, ale też ze względów użytkowych, by móc korzystać z zieleni z każdej strony budynku. Są jeszcze dwa inne sposoby. Jak to wygląda w praktyce?
Oferta skierowana do klientów przez deweloperów nie ogranicza się jedynie do budowy domów jednorodzinnych. Przy projektowaniu nowego osiedla deweloperzy mają do dyspozycji jeszcze dwa inne rozwiązania-zabudowę szeregową i bliźniaczą. Oba powyższe rozwiązania pozwalają na wybudowanie większej liczby domów na danej działce niż gdy każdy budynek jest oddzielony od kolejnego kawałkiem zieleni. Domy w zabudowie szeregowej cieszą się najmniejszym popytem, albowiem teren zielony dla domowników dostępny jest najczęściej tylko od strony salonu, a od strony frontowej miejsca wystarcza najczęściej tylko na podjazd i dojście do budynku.
Domy w zabudowie bliźniaczej stanowią dobre rozwiązanie, łączące korzystne wykorzystanie działki z możliwością korzystania z ogrodu z trzech stron, a jedynie „plecami” budynek przylega do domu sąsiada. Rozwiązanie takie jest również dobre z punktu widzenia energochłonności-dwa sąsiadujące budynki chronią się wzajemnie przed utratą ciepła i działaniem wiatru. Przy zakupie domu w zabudowie bliźniaczej warto zwrócić uwagę na aranżację terenu zielonego-czy pozwala na cieszenie się z uroków przebywania na świeżym powietrzu w sposób zapewniający minimum dyskrecji i swobody, aby każde wyjście na zewnątrz nie musiało się wiązać z przymusową integracją z sąsiadami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Pod względem technicznym „bliźniak” nie różni się od domu wolnostojącego czy w zabudowie szeregowej, posiada bowiem zawsze niezależne przyłącza wody, prądu czy gazu, własne miejsce na odpadki, niezależny od sąsiada dostęp do kominów, anteny TV. Na osiedlach domów jednorodzinnych niezależnie od typu zabudowy, droga dojazdowa i ewentualnie brama wjazdowa są wspólne i poszczególni właściciele domów muszą dogadywać się ze sobą w sprawach dotyczących podziału kosztów eksploatacji bramy, oświetlenia i odśnieżania drogi dojazdowej.
Analiza naszego działu prawnego pozwala na poznanie sposobu organizacji danego osiedla, czy nie występują jakieś dodatkowe elementy wymagające wspólnego działania (wywóz szamba, eksploatacja zbiorników na wodę deszczową itp.).
Jak zawsze pomocni przy zakupie na rynku pierwotnym są inżynierowie „Pewnego Lokalu”, a szczególnie przy zakupie domu na rynku wtórnym mogą ocenić jak dużo nakładów po zakupie, będzie wymagała dana nieruchomość.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!