Tak naprawdę nie istnieją normy, które regulują kwestie związane z mostkami termicznymi. Mostki termiczne to problem, z którym boryka się współczesne budownictwo. Wynika to z faktu, że obiekty budowlane są realizowane w sposób, który jednoznacznie nie eliminuje powstawania takich miejsc, przez które powstają jakieś straty ciepła.
Straty ciepła powstają w newralgicznych miejscach, w których mamy łączenie dwóch różnych płaszczyzn, albo materiałów budowlanych np. połączenie wieńca żelbetowego, który zwieńcza ścianę zbudowaną o ten wieniec. Te połączenia są robione w sposób ciągły, który często generuje problemy związane właśnie z nadmierną stratą energii ciepła. Dodatkowym czynnikiem, przez który powstają mostki termiczne, jest niechlujstwo wykonawcze, gdyż często spotykamy się z połączeniem dwóch różnych materiałów np. połączenie dachu z wieńcem.
Izolowanie w sposób poprawny, eliminujący przestrzenie powietrzne jest elementem kluczowym, który sprawia, że tych mostków termicznych może być mniej lub więcej. Przykładem na skalę problemu związanego z mostkami termicznymi jest to, że np. w pewnym budynku strata ciepła przez balkon o długości 3 m była porównywalna ze stratą ciepła, która odbywała się na całej powierzchni wszystkich ścian całego budynku. Mostki termiczne mogą generować nawet 150-200% więcej energii, niż jakby tych mostków nie było. Jest to problem, który zdecydowanie przekłada się na naszą kieszeń.
Istnienie mostka termicznego, możemy np. stwierdzić po tym, że temperatura w danym miejscu spada poniżej temperatury punktu rosy. Temperatura punktu rosy to jest taka temperatura, przy której występuje skraplanie pary wodnej na obiekcie, na którym ta temperatura została osiągnięta. Składa się na to kilka czynników tj.: temperatura otoczenia, wilgotność otoczenia i ciało, na którym temperatura punktu rosy mogłaby zostać osiągnięta. Ryzyko idące za takim mostkiem termicznym jest takie, że miejsce może być permanentnie zawilgocone, przez co mogą powstawać wszelkiego rodzaju konsekwencje np. w postaci wykwitów pleśni.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!