Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, ale nie jesteś jeszcze na nie zdecydowany/a i nie wiesz, czy istnieje możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży? W poniższym artykule przybliżymy kwestię odstąpienia od umowy przez kupującego, oraz w jakich przypadkach może to odstąpienie nastąpić. Zapraszamy do lektury.
Odstąpienie od umowy przeniesienia własności nieruchomości, która zawierana jest w formie aktu notarialnego i wiąże się ze wpisem własności do księgi wieczystej, jest możliwe tylko w określonych przypadkach.
Od umowy sprzedaży nieruchomości może odstąpić zarówno sprzedający, jak i kupujący, w przypadku niewykonania umowy na warunkach w niej wskazanych. Jeżeli mamy do czynienia z naruszeniem obowiązków przez jedną ze stron (np. wydanie przedmiotu w stanie niezgodnym z umową, opóźnienie w wydaniu nieruchomości, nieuiszczenie ceny sprzedaży), wówczas druga strona może od umowy odstąpić. Najpierw jednak konieczne jest wezwanie do zrealizowania zobowiązania umownego w określonym terminie i dopiero po jego upływie można złożyć drugiej stronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy, które będzie skuteczne po zapoznaniu się z nim przez stronę, do której jest adresowane.
Co ważne, możliwe jest zabezpieczenie się przed możliwością odstąpienia w wyżej wskazanych przykładowych przypadkach dzięki zawarciu stosownych zapisów w umowie.
Kupujący ma zagwarantowaną w kodeksie cywilnym możliwość odstąpienia od umowy w sytuacji, kiedy w lokalu zostanie stwierdzona istotna wada (nie dotyczy to wad nieistotnych), a sprzedający nie usunie jej w najkrótszym technicznie możliwym terminie i bez zbędnej zwłoki. Oznacza to, że sprzedający powinien dołożyć wszelkich starań, aby usterkę usunąć jak najszybciej, a jeżeli napotyka po drodze problemy techniczne, które mogą spowodować opóźnienie prac, wówczas powinien o tym fakcie poinformować nabywcę. Jeżeli jednak wada nie zostanie naprawiona, Wtedy kupujący może skorzystać z prawa do odstąpienia, składając stosowne oświadczenie.
W przypadku wad nieistotnych kupującemu przysługuje prawo żądania naprawienia wady lub obniżenia wartości przedmiotu umowy. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, wówczas oświadczenie o obniżeniu ceny (obliczonej na podstawie proporcji ceny umownej do ceny przedmiotu bez wady) również musi zostać złożone w takiej samej formie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Co ważne, samo oświadczenie nie ma skutku przeniesienia własności nieruchomości z powrotem na sprzedającego - strony muszą złożyć oświadczenie woli o powrotnym przeniesieniu własności w formie aktu notarialnego. Wynika to z faktu, iż jednostronne oświadczenie strony niebędącej właścicielem nieruchomości nie może stanowić podstawy do przeniesienia jej własności.
Sprawdź fragment szkolenia.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!