Pomiar mieszkania

W artykule postaramy się przybliżyć zagadnienie, jakim jest pomiar mieszkania w kontekście zakupu na rynku wtórnym.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach. Możemy zmierzyć metraż nieruchomości i sprawdzić, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu.

Jak sprawdzić metraż przy odbiorze mieszkania?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Sposób pomiaru metrażu na rynku wtórnym
2. Czy piwnica wlicza się w metraż mieszkania

 

Ze względu na fakt, że to najczęściej powierzchnia mieszkania jest dla nas decydująca w momencie podejmowania decyzji o jego zakupie, konieczne jest dokładne przyjrzenie się sposobowi mierzenia lokalu mieszkalnego.

 

1. Sposób pomiaru metrażu na rynku wtórnym

Sposób mierzenia powierzchni mieszkań na rynku wtórnym określony jest obecnie w ustawie o własności lokali i ustawie o księdze wieczystej i hipotece. Zgodnie z nimi powierzchnia lokalu wskazana w księdze wieczystej stanowi sumę powierzchni mieszkania i jego przynależności (dane w rubryce „obszar”). Dlatego w przypadku rynku wtórnego zalecane jest przeprowadzenie pomiaru mieszkania, najlepiej przy wsparciu inżyniera bądź geodety. Pozwoli to na weryfikację rzeczywistego metrażu lokalu, co z kolei może mieć znaczenie dla ceny (jeżeli pomiar przeprowadzamy przed podpisaniem umowy przenoszącej własność).

Niezgodności w powierzchni mieszkania mogą też powstać w wyniku błędu przy pomiarze dokonanym na potrzeby wpisu do ewidencji gruntów i budynków lub zaświadczenia, sporządzonego na potrzeby spółdzielni mieszkaniowej skąd metraż nieruchomości mógł zostać przepisany bez jakiejkolwiek weryfikacji do jej księgi wieczystej. Ten fakt również przemawia za zleceniem wykonania pomiaru nieruchomości.

2. Czy piwnica wlicza się w metraż mieszkania

Zgodnie ze wspomnianymi wcześniej ustawami (o własności lokali oraz  o księdze wieczystej i hipotece) na powierzchnię mieszkania składa się metraż lokalu oraz jego przynależności, w tym piwnicy, miejsca postojowego lub boksu rowerowego. Dlatego też należy ostrożnie podchodzić do metrażu, wskazywanego przez sprzedającego bądź pośrednika. Często jest to wartość przepisana bezpośrednio z  księgi wieczystej, a więc uwzględniająca nie tylko samo mieszkanie, ale też właśnie na przykład piwnicę. W takiej sytuacji pomiar lokalu służy weryfikacji deklarowanej przez sprzedającego powierzchni, która może być zawyżona. I nie musi to być wcale celowy zabieg, ale po prostu efekt braku wiedzy na temat obowiązujących regulacji prawnych.

Dzięki zleceniu dokonania pomiaru powierzchni możemy albo zweryfikować swoją decyzję odnośnie zakupu (jeżeli okaże się, że mieszkanie jest zbyt małe w stosunku do naszych potrzeb) albo przedyskutować ze sprzedającym kwestię ceny.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Możemy także zmierzyć metraż nieruchomości i sprawdzić, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, kiedy metraż przynależności wlicza się do metrażu mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka