Ze względu na fakt, że to najczęściej powierzchnia mieszkania jest dla nas decydująca w momencie podejmowania decyzji o jego zakupie, konieczne jest dokładne przyjrzenie się sposobowi mierzenia lokalu mieszkalnego.
Sposób mierzenia powierzchni mieszkań na rynku wtórnym określony jest obecnie w ustawie o własności lokali i ustawie o księdze wieczystej i hipotece. Zgodnie z nimi powierzchnia lokalu wskazana w księdze wieczystej stanowi sumę powierzchni mieszkania i jego przynależności (dane w rubryce „obszar”). Dlatego w przypadku rynku wtórnego zalecane jest przeprowadzenie pomiaru mieszkania, najlepiej przy wsparciu inżyniera bądź geodety. Pozwoli to na weryfikację rzeczywistego metrażu lokalu, co z kolei może mieć znaczenie dla ceny (jeżeli pomiar przeprowadzamy przed podpisaniem umowy przenoszącej własność).
Niezgodności w powierzchni mieszkania mogą też powstać w wyniku błędu przy pomiarze dokonanym na potrzeby wpisu do ewidencji gruntów i budynków lub zaświadczenia, sporządzonego na potrzeby spółdzielni mieszkaniowej skąd metraż nieruchomości mógł zostać przepisany bez jakiejkolwiek weryfikacji do jej księgi wieczystej. Ten fakt również przemawia za zleceniem wykonania pomiaru nieruchomości.
Zgodnie ze wspomnianymi wcześniej ustawami (o własności lokali oraz o księdze wieczystej i hipotece) na powierzchnię mieszkania składa się metraż lokalu oraz jego przynależności, w tym piwnicy, miejsca postojowego lub boksu rowerowego. Dlatego też należy ostrożnie podchodzić do metrażu, wskazywanego przez sprzedającego bądź pośrednika. Często jest to wartość przepisana bezpośrednio z księgi wieczystej, a więc uwzględniająca nie tylko samo mieszkanie, ale też właśnie na przykład piwnicę. W takiej sytuacji pomiar lokalu służy weryfikacji deklarowanej przez sprzedającego powierzchni, która może być zawyżona. I nie musi to być wcale celowy zabieg, ale po prostu efekt braku wiedzy na temat obowiązujących regulacji prawnych.
Dzięki zleceniu dokonania pomiaru powierzchni możemy albo zweryfikować swoją decyzję odnośnie zakupu (jeżeli okaże się, że mieszkanie jest zbyt małe w stosunku do naszych potrzeb) albo przedyskutować ze sprzedającym kwestię ceny.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!