Przy odbiorze nieruchomości na rynku pierwotnym lub jego przeglądzie na rynku wtórnym wiele osób decyduje się na sprawdzenie lokalu za pomocą kamery termowizyjnej. Zbadanie mieszkania za pomocą tego sprzętu umożliwia nam bowiem wykrycie takich usterek, które- kolokwialnie mówiąc- nie są widoczne „gołym okiem”.
Termowizja jest to bezkontaktowy pomiar temperatury na powierzchni badanego obiektu przy pomocy kamery termowizyjnej. Istotą termowizji jest badanie promieniowania podczerwonego, które jest rejestrowane przez kamerę termowizyjną a następnie przetwarzane na kolorową mapę temperatur. Obraz powstały w wyniku takiego przetworzenia przez kamerę zarejestrowanego promieniowania to termogram.
Badania termowizyjne w budownictwie przeprowadza się głownie w zimnych porach roku, to jest jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Wynika to bowiem z faktu, iż najdogodniejsza sytuacja do badania kamerą termowizyjną to taka gdy występuje różnica temperatur 15° C lub więcej. Jest to sytuacja idealna gdyż sprzyja temu, żeby osoba wykonująca badanie sprawdziła ewentualne nieprawidłowości przy izolacji termicznej, obecność mostków termicznych, przedmuchów bądź nieszczelności.
W przypadku termowizji budynków pod kątem sprawności izolacji termicznej zalecana jest bowiem różnica przynajmniej 15 stopni C pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz. W przypadku sprawdzania szczelności stolarki okiennej i drzwiowej przedmuchy na uszczelkach będą natomiast widoczne przy różnicy przynajmniej 6-8 stopni C pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem.
W takiej sytuacji kamerą termowizyjną możemy sprawdzić:
Warto tutaj podkreślić że do badania kamerą termowizyjną pod względem zlokalizowania ewentualnych nieprawidłowości z instalacją termiczną nie jest ważne czy to wewnątrz lokalu będzie cieplej, a na zewnątrz zimniej, czy sytuacja będzie odwrotna i temperatura na zewnątrz będzie cieplejsza a w wewnątrz lokalu chłodniejsza- obie te sytuacje, z zachowaniem odpowiedniej różnicy temperatur pozwolą nam na wykazanie ewentualnych nieprawidłowości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dodatkowo, warto również podkreślić, że różnica temperatur nie jest wymagana do tego żeby w ogóle przeprowadzić badanie termowizyjne. Badanie kamerą termowizyjną pozwala nam sprawdzić szereg rzeczy, nawet jeśli różnica temperatur nie występuje. Z tego powodu kamerę termowizyjną możemy z powodzeniem zastosować latem, do sprawdzenia:
Co ważne, nawet w sytuacjach, teoretycznie różnica temperatur nie występuje, często, w okresach przejściowych, np. późniejszą wiosną, możliwe jest zbadanie obecności mostków termicznych. Wynika to z faktu, iż każda ściana posiada pewną bezwładność cieplną, która pozwala na akumulację potencjalnego wychłodzenia. W okresach przejściowych, bezwładność cieplna materiałów budowlanych jest duża. Zimno które jest zamknięte w murach potrzebuje trochę czasu żeby się wydostać na zewnątrz, w związku z czym wciąż często na termogramach będziemy mogli zaobserwować miejsca, w których występują niepokojące wychłodzenia.
W firmie Pewny Lokal pomagamy w sprawdzeniu stanu technicznego nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórny, także za pomocą badania kamerą termowizyjną. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!