Sposób wykonania tynków nie tylko przełoży się na estetykę, a w konsekwencji koszty doprowadzenia ścian do stanu pozwalającego na ich dalszą obróbkę, ale również na ich długowieczność i bezpieczeństwo - łatwo wyobrazić sobie ryzyko, jakie idzie w parze z błędnie położonym tynkiem na suficie, który w trakcie eksploatacji zacznie spadać lokatorom na głowę.
Między innymi dlatego pochylić się nad zagadnieniem tynków i ich weryfikacji w trakcie odbioru.
Sposób wykonania oraz późniejszej kontroli tynków gipsowych jest określony przez normę PN-B-10110:2005. Odbiór tynków powinien być przeprowadzany nie wcześniej niż 7 dni i nie później niż rok od daty nałożenia tynku.
Weryfikację powinniśmy zacząć od organoleptycznej kontroli jakości wykonania tynku, przeprowadzaną z odległości 2 m, przy świetle rozproszonym. Niedopuszczalne są:
Dodatkowo zaleca się wykonanie dylatacji (kontrolowanych nacięć) w miejscach, które narażone są na pracę konstrukcji tj. łączenie dwóch różnych materiałów budowlanych: łączenie ściany działowej z sufitem, łączenie ściany działowej z konstrukcyjną czy łączenie ściany z wylewką. Miejsca takie należy wypełniać na etapie prac wykończeniowych materiałem, który jest trwale elastyczny (np. akrylem budowlanym). Jeśli dylatacja nie została wykonana, albo została wykonana błędnie, istnieje ryzyko powstania pęknięć, a nawet odspojeń, które można zweryfikować poprzez lekkie ostukanie powierzchni ściany - głuchy pogłos będzie świadczył o braku przyczepności tynku do podłoża.
Do kontroli tynków gipsowych powinniśmy być również uzbrojeni w:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dopuszczalne odchyłki są opisane przez normę i wynoszą odpowiednio:
Równie istotnym parametrem, wymagającym kontroli jest wartość wilgotności, na potrzeby odbiorów mieszkań, najlepiej sprawdzają się wilgotnościomierze cyfrowe, które w porównaniu do metod laboratoryjnych (suszarkowo-wagowych) pozwalają na bezinwazyjne sprawdzenie wilgotności. Nadmierne zawilgocenie tynków uniemożliwia przeprowadzenie prac wykończeniowych oraz wiąże się z ryzykiem rozwoju biologicznego (np. grzybów). Wartości zawilgoceń ścian powyżej 3% są niedopuszczalne.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!