W artykule opisujemy, jaką rolę pełni rzeczoznawca w procesie zniesienia współwłasności, dlaczego jego wycena jest istotna oraz jak przebiega cały proces podziału.
Współwłasność nieruchomości to częste zjawisko na rynku. Pierwszym przykładem jest wspólnota majątkowa po ślubie. Jednak przypadków, w których dany lokal lub budynek staje się własnością wspólną, może być znacznie więcej. Jednak co dzieje się w momencie, kiedy jedna ze stron, do których należy nieruchomość, postanowi zrezygnować ze swoich udziałów? Wówczas konieczna będzie pomoc rzeczoznawcy majątkowego.
Już na wstępie został wskazany jeden z najczęstszych przypadków zaistnienia współwłasności nieruchomości – to decyzja o zawarciu związku małżeńskiego, w którym współmałżonkowie decydują się na wspólnotę majątkową. Inne możliwości to między innymi odziedziczenie nieruchomości przez kilka osób albo wspólna inwestycja w budynek lub lokal.
Jednak z czasem między współwłaścicielami może pojawić się chęć zniesienia współwłasności. Wówczas pojawia się kilka możliwości, co dalej:
Operat szacunkowy to, innymi słowy, kompleksowa wycena nieruchomości. Sporządza ją rzeczoznawca majątkowy, który posiada właściwe ku temu kwalifikacje oraz wykształcenie potwierdzone specjalnym egzaminem. Proces zniesienia współwłasności może mieć różne postaci, w tym może to być podział fizyczny, przyznanie nieruchomości na wyłączną własność z jednoczesnym zobowiązaniem do spłaty lub wyodrębnienie poprzez egzekucyjną sprzedaż z podziałem uzyskanych środków.
Każdy z tych przypadków wymaga sporządzenia wyceny i określenia wartości nieruchomości, czyli wydania operatu szacunkowego, który tworzony jest właśnie przez rzeczoznawcę majątkowego.
Rola rzeczoznawcy w przypadku chęci zniesienia współwłasności przez strony będące właścicielami nieruchomości jest bardzo ważna. W sytuacjach, kiedy między stronami występuje zgodność i wspólne interesy, wycena jest podstawą do szybkiego domknięcia formalności. W każdym przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości profesjonalnie sporządzony operat szacunkowy staje się narzędziem usprawniającym dalsze kroki. To właściwa wycena sprawia, że możliwy jest sprawny i sprawiedliwy podział majątku między stronami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Najczęściej najkorzystniejszą formą okazuje się podział fizyczny, który w wielu wypadkach pożądanym rozwiązaniem dla stron. Jednak we wspomnianych już wcześniej sytuacjach, kiedy współwłaściciele nie są tak zgodni co do rozwiązania, mogą nastąpić inne scenariusze. Może wówczas dojść do sprzedaży nieruchomości. Dzieje się tak, kiedy żadna ze stron nie chce przejąć budynku lub lokalu na własność, a spłata pozostałych udziałów nie jest możliwa. Wtedy właśnie rzeczoznawca i sporządzenie operatu szacunkowego to jedyna rozsądna opcja. Dokonanie profesjonalnej wyceny wspomaga cały proces sprzedaży nieruchomości w taki sposób, by strony były jak najbardziej usatysfakcjonowane, a sprawa przebiegła w sposób sprawiedliwy i transparentny dla każdego ze współwłaścicieli.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!