Udział ze wskazaniem na lokal – co to oznacza?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Udział ze wskazaniem - co oznacza, sprzedaż i kupno nieruchomości

Przeglądając strony poświęcone tematyce nieruchomości, a nawet serwisy z ofertami ich sprzedaży, można trafić na różne, trudne do zrozumienia sformułowania i definicje. Jednym z nich jest udział ze wskazaniem na lokal czy nieruchomość. Co to dokładnie oznacza i z jakimi ewentualnie ograniczeniami się wiąże? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Co to jest udział w nieruchomości?

Stan prawny określany jako udział w nieruchomości, często jest pokusą do skorzystania z takiej oferty sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że pozornie atrakcyjne oferty przeważnie kończą się problemem. A w tym przypadku jest to tym bardziej realne.

Udział w nieruchomości to bycie tak naprawdę tylko jej współwłaścicielem. Zgodnie z prawem każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do danej rzeczy. W związku z tym udział to nic innego, jak abstrakcyjna konstrukcja prawna, która wskazuje na to, że każdy ze współwłaścicieli ma, można powiedzieć rachunkowy ułamek niepodzielonej rzeczy. Ułamek ten określa się właśnie jako udział. Współwłaściciel może swój udział zbyć, a także obciążyć hipotekę, rozporządzić udziałem w przypadku śmierci czy też się zrzec. Jednak i z tym bywają ogromne problemy. Należy tu podkreślić, że współwłaściciel nie ma prawa do fizycznej części nieruchomości. Właściciel udziału nie może zbyć, ani też obciążyć fizycznie określonej części nieruchomości. 

Nabywca udziałów nie będzie wyłącznym właścicielem danej nieruchomości. A w wielu sytuacjach może zostać pozbawiony ich posiadania. Wyłącznym właścicielem tego lokalu może stać się w wyniku zniesienia współwłasności. Choć i to na 100% nie musi się udać. 

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma korzyści z posiadania udziału w nieruchomości. Może jedynym plusem jest wyjątkowo niska jej cena. A czym jest udział ze wskazaniem? O tym szczegółowo poniżej. 

Co to jest udział ze wskazaniem?

Kupno nieruchomości, która w ogłoszeniu jest określana jako udział ze wskazaniem, zdecydowanie różni się od zakupu nieruchomości stanowiącej odrębną własność i odrębną księgę wieczystą. W efekcie tego kupując udział ze wskazaniem, nie uzyskuje się prawa własności odrębnego mieszkania czy lokalu, ale jedynie udział w nieruchomości wspólnej, o jakim mowa jest w umowie. W związku z tym wiele zależy tu od ewentualnej umowy podpisanej między współwłaścicielami, dotyczącej sposobu użytkowania tej nieruchomości. Jeśli takiej umowy nie ma, każdy ze współwłaścicieli może korzystać z całej nieruchomości, ale z kolei nie ma prawa do wyłącznego korzystania tylko z jednego wybranego przez siebie lokalu. Wszystko to oznacza, że tak naprawdę każda decyzja dotycząca chociażby remontu jakiegokolwiek pomieszczenia w danej nieruchomości, czy całego lokalu, będzie wymagała zgody wszystkich współwłaścicieli. To może generować konflikty i wiele innych problemów.

Jak oblicza się udział w nieruchomości wspólnej?

Chcąc obliczyć udział ze wskazaniem, to znaczy udział w nieruchomości wspólnej, należy posłużyć się prostym wzorem. Powierzchnię użytkową części wspólnych trzeba pomnożyć przez udział wyrażony w ułamku zawartym w akcie notarialnym kupna tej nieruchomości. 

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Przykładowo, jeśli łączna powierzchnia części wspólnych do opodatkowania wynosi 512,32 metry kwadratowe, a udział lokalu z aktu notarialnego 4562/212849, to wówczas właścicielowi lokalu przypada do opodatkowania 10,98 metrów kwadratowych. W ten właśnie sposób oblicza się wartość udziału w nieruchomości wspólnej. 


Negocjacje w sprawie ceny lokalu z udziałem.Trzeba pamiętać, że grunt nie jest własnością nabywcy! Ma on jednak prawo do użytkowania. W kolejnym paragrafie dowiesz się, jak dobrze negocjować cenę nieruchomości z tą wiedzą.

Udział w gruncie a własność

Wiadomo już, na czym polega udział ze wskazaniem. Pytanie teraz, czy udział w gruncie jest tym samym co własność? Należy przede wszystkim zacząć od tego, że lokal jest nieodłącznie powiązany z gruntem. W efekcie tego nie można kupić lokalu bez udziału w częściach wspólnych budynku, ani też udziału we własności czy w użytku wieczystym gruntu. Dlatego przeważnie wypowiadając się na temat udziału w gruncie, pisze się o udziale w lokalu. 

Udział w gruncie to nie to samo, co własność. Grunt w tym przypadku nie jest własnością nabywcy, ale może on go użytkować. Podobnie jak powyżej, wiążą się z tym pewne ograniczenia. Jeśli więc ktoś chce być właścicielem gruntu i tym samym lokalu, musi zawrzeć pozwalającą mu na to umowę, w ramach której stanie się jedynym właścicielem tej nieruchomości. 

Sprzedający, chcąc szybko pozbyć się nieruchomości, kuszą atrakcyjnymi cenami. Te od razu rzucają się w oczy i zachęcają do szybkiego podpisania umowy. A o zawiłościach formalnych związanych z nieruchomościami wielu ludzi po prostu nie ma pojęcia. Chodzi tu o kwestie prawne i całą dokumentację (często bardzo obszerną, z wieloma aneksami), która jest podpisywana i przekazywana w momencie sprzedaży i kupna. Niektórzy nawet nie mają świadomości, że powinni sprawdzić, kto jest właścicielem lokalu i jaka jest jego przeszłość. Z drugiej strony nie ma co się temu dziwić – formalności te są naprawdę skomplikowane.

Dlatego chcielibyśmy Ci zaproponować usługę, która polega na doradztwie w procesie kupna nieruchomości. Możemy zweryfikować atrakcyjną ofertę mieszkania, domu czy innego lokalu. Sprawdzimy niezbędną dokumentację, w tym umowę, tak byś wiedział, na czym stoisz i czy oferta faktycznie jest dla Ciebie korzystna oraz, co ewentualnie kryje się za wyjątkowo atrakcyjną ceną. Zajrzyj na stronę i dowiedz się więcej: www.pewnylokal.pl.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 4502 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka