Wilgoć i grzyb w domu

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Wilgoć i grzyb w domu - jak zapobiegać, sprawdzać oraz walczyć?

Wszelkiego rodzaju grzyby, pleśń i wilgoć w domu to poważne ryzyko dla zdrowia jego właścicieli. W związku z tym należy być świadomym, skąd się bierze problem z wilgocią oraz jak mu zapobiegać. Szczególną uwagę powinno się poświęcić starszym lokalom z rynku wtórnego, a także tym, które niedawno zostały wybudowane przez dewelopera. Koszty usunięcia pleśni są ogromne, więc najlepszym rozwiązaniem jest zawczasu zadbanie o temat suchy ścian.

Wilgoć i pleśń w domu przyczyny

Przyczyną powstawania pleśni jest za duża wilgotność panująca w domu. Z kolei wilgotność w budynku bierze się z zawilgocenia ścian oraz elementów konstrukcyjnych, a także z nieprawidłowej wentylacji poszczególnych pomieszczeń. Przeważnie pleśń pojawia się zimą, kiedy to domownicy nie wietrzą odpowiednio często pomieszczeń, a przez to dochodzi do znacznej rozbieżności pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w środku pomieszczeń.

Co więcej, nowe budynki są narażone na wilgoć spowodowaną niewłaściwym wysuszeniem po przeprowadzonych pracach budowlanych. Nieraz nakłada się kilka czynników, np. pora roku, pośpiech, brak odpowiedniego suszenia, nakładanie gładzi na niedosuszone tynki i tym podobne. Z kolei przy starszym budownictwie może zawieźć izolacja termiczna zarówno sufitu na ostatniej kondygnacji, jak i ścian zewnętrznych. Tym sposobem powstają mostki termiczne (inaczej cieplne), to jest obszary nieodpowiedniego izolowania przed dochodzącym z zewnątrz chłodem oraz wilgocią. Wspomniane mostki cieple tworzą się zwykle na styku ścian, sufitu i ściany, a także wokół drzwi oraz okien. Wilgoć może także dostać się do domu poprzez popękane rury, źle wykonane fundamenty czy nieszczelny dach.

Wilgoć i pleśń w domu objawy

Osoby obawiające się, że w ich domu (ewentualnie przyszłym domu) może kryć się wilgoć powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na plamy na ścianach oraz suficie. Dodatkowo może wystąpić bardzo nieprzyjemny zapach stęchlizny w niektórych z pomieszczeń. Warto zatem sprawdzić cały dom zarówno wizualnie, jak i skorzystać ze swojego zmysłu węchu. Co więcej, zachęcamy też do wynajęcia specjalisty, który wykona badanie termowizyjne (o czym więcej w dalszej części artykułu). Skrupulatne sprawdzenie budynku to nie tylko troska o dobrą kondycję domu, ale i swojego zdrowia. Mieszkanie pośród pleśni może spowodować podrażnienie gardła, niedrożność nosa, kaszel, a także problemy z płucami. Dlatego też nie warto ignorować najmniejszych oznak pleśni, jak i objawów nią wywołanych. Zdecydowanie odradzamy zakup domu, który ma problem z wilgocią! To tylko straty finansowe na dodatkowe docieplanie, naprawy i szkoda na zdrowiu. 


Pleśń na ścianie znaleziona na odbiorze technicznym u jednego z naszych klientów.Trzeba wystrzegać się pleśni w mieszkaniu — nie jest tylko nieestetyczna, ale przede wszystkim zagraża zdrowiu!

Co można zrobić, by pozbyć się grzyba z mieszkania?

Skucie tynku i oczyszczenie ściany

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeśli zlokalizowali my grzyba, który najczęściej występuje na ścianach, pod tynkiem czy pod tapetami musimy zatrudnić ekipę remontową, która go usunie lub zająć się tym samemu. Czynności te należy wykonywać w odpowiednich maskach, żeby nie narażać się na kontakt grzyba z układem oddechowym.

Sprawdzenie jak głęboko dostał się grzyb

Najpierw sprawdźmy, jak głęboko grzyb dostał się do wnętrza ściany. Jeśli jest tylko na jej powierzchni, sprawa jest dużo łatwiejsza. Należy opukać ją młotkiem, a głuchy odgłos i odpadanie tynku powiedzą nam, że należy tynk po prostu skuć, bo grzyb siedzi dużo głębiej niż tylko na powierzchni. Pamiętajmy o skuciu tynku również w odległości 0,5-1m od miejsca wystąpienia grzyba.

Oczyszczenie ściany z grzyba

Oczyszczenie ściany jest kolejnym krokiem w pozbyciu się grzyba. Aby zapobiec dostaniu się grzyba do wdychanego powietrza, należy zeskrobywać go drucianą szczotką opłukaną w wodzie, pomagać można sobie później szczotką drucianą i szpachelka kiedy dojdziemy już do końca, następnie odkurzamy ścianę.

Preparaty grzybobójcze

Preparatów na grzyba jest sporo i można kupić je w internecie lub sklepie budowlanym. Są one toksyczne i bardzo silne dlatego nakładamy je w masce i rękawiczkach gumowych. Pachną bardzo nieprzyjemnie więc w przypadku większego grzyba reszta domowników, może opuścić mieszkanie, dopóki preparat nie wyschnie, co trwać może od kilkunastu godzin do nawet kilku dni.

Osuszenie i ozonowanie

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie z Pewny Lokal!

  • Sprawdzamy mostki termiczne.
  • Weryfikujemy zawilgocenia, ogniska pleśni i korozji.
  • Sprawdzamy lokale, domy, budynki oraz obiekty przemysłowe.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Jeśli przyczyną powstawania pleśni i grzyba jest duża wilgotność w mieszkaniu i brak odpowiedniej cyrkulacji możemy kupić urządzenie do osuszania powietrza oraz zatrudnić firmę, która ozonuje mieszkanie, usuwając z niego wszelkie bakterie pozostałe po grzybie.

Mokra ściana wewnętrzna co zrobić?   

Na mokrą ścianę wewnętrzną nie ma jednej najlepszej metody. Trzeba przede wszystkim zweryfikować co jest przyczyną wilgoci. Ściana może być mokra z powodu awarii instalacji wodnej, intensywnych opadów, nieszczelnych fundamentów, czy niezachowania prawidłowej sztuki budowlanej. Co więcej, wykorzystanie złych jakościowo materiałów, czy za szybkie wykańczanie budynku również może wpłynąć na gromadzenie się wody w ścianie. W związku z tym w zależności od powodu wilgoci trzeba będzie wybrać odpowiednią metodę. Najczęściej wystarczy skucie tynku i osuszenie ściany. Nieraz trzeba też skuwać płytki bądź wymieniać panele podłogowe, które się niszczą pod wpływem wody. Czasem niezbędne jest też doszczelnienie (zwłaszcza stropu lub fundamentów).

Oczywiście do zweryfikowania miejsc, gdzie gromadzi się wilgoć niezbędne jest zatrudnienie fachowca — polecamy naszych inżynierów z Pewny Lokal, do przeprowadzenia badania termowizyjnego! Specjalista w konkretnym przypadku oceni skalę problemu i podejmie działanie bądź rekomenduje właściwy sposób działania. 

Jeśli dom konstrukcyjnie nie ma problemów, ale ze względu na uwarunkowania atmosferyczne, czy porę roku warto zainwestować w osuszacze powietrza. Te nowoczesne urządzenia służą do usuwania nadmiaru wilgoci z otoczenia. W ten sposób chronią przed powstawaniem pleśni oraz grzybów zarówno na ścianach, jak i sufitach. Trzeba, jednak pamiętać, że za suche powietrze jest także szkodliwe. Zalecane jest, by stopień wilgoci w pomieszczeniach wynosił około 20%. Na szczęście na rynku jest spory wybór osuszaczy, więc znalezienie dobrego sprzętu nie powinno być trudne.

Jak walczyć z pleśnią?

Chcąc skutecznie pozbyć się pleśni nie wystarczy zadziałać doraźnie. Żadne malowanie, czy powierzchowne suszenie nie pomoże. Trzeba, jak już wspominaliśmy sięgnąć do przyczyn, które spowodowały wystąpienie pleśni. Zapewne potrzebna będzie interwencja fachowców, którzy usuną problem związany ze zgromadzeniem wilgoci. Poza tym należy jeszcze sprawdzić działanie wentylacji, regularnie wietrzyć pomieszczenia i przyjrzeć się innym technicznym aspektom. Zachęcamy też do zainstalowania wentylatorów w wywietrznikach, co pozytywnie wpłynie na poprawę cyrkulacji powietrza w domu. Warto też sprawdzić szczelność okien i w razie potrzeby zainstalować w nich nawiewniki. Alternatywnie chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni można zainwestować również w pochłaniacz wilgoci. Najlepiej jest wybrać taki z wymiennymi wkładami. Zasadniczo, jeśli pleśń już wystąpi to niemal na pewno niezbędny będzie remont w domu. Wyczyszczenie grzyba, odmalowanie czy nawet osuszenie ściany nie wystarczy. Tak, jak wspominaliśmy trzeba usunąć problem z przyczyny (zadbać o fundamenty, szczelność, czy strop). Po naprawieniu wszystkiego można jeszcze zabezpieczyć ściany specjalnym środkiem grzybobójczym. Na koniec zostanie jedynie wywietrzenie domu i budynek powinien być już gotowy do zamieszkania z powrotem.

Czym grozi pleśń w mieszkaniu?

Pleśń w budynku to nie tylko przykry zapach i grzyby, które wyglądają nieestetycznie. Najgorszy jest wpływ na zdrowie. Przede wszystkim grzyby pleśniowe bardzo negatywnie wpływają na układ nerwowy, układ oddechowy, a także na skórę. Najbardziej narażone są osoby z alergią. Dla nich pleśń może nawet zagrażać ich życiu! Do typowych negatywnych skutków przebywania w wilgotnym mieszkaniu z pleśnią można zaliczyć — ból głowy, zapalenie zatok, zmęczenie, ból żołądka, a nawet drętwienie rąk i nóg. Powszechna jest również wysypka spowodowana pleśnią i podrażnienia oczu. W skrajnych przypadkach przy długoterminowym przebywaniu w zagrzybionym budynku może dojść do niewydolności nerek, niepłodności bądź spowodować rozwinięcie się nowotworu.


Pieniądze i suwmiarka, które symbolizują oszczędności wynikające z użycia kamery termowizyjnej w poszukiwaniu mostków cieplnych i miejsc z wilgocią.Inwestycja w badanie kamerą termowizyjną pozwoli Ci zaoszczędzić na usuwaniu pleśni ze ścian w przyszłości.


Jak zapobiec nawrotowi pleśni?

Pierwszą kwestią jest zlokalizowanie źródeł wilgoci. Tu rekomendujemy badania termowizyjne przy użyciu specjalnej kamery. Jeśli potrzebujecie fachowca z kamerą termowizyjną, to zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy Pewny Lokal. Nasz inżynier bez problemu wyłapie miejsca, gdzie jest wilgotno, a to umożliwi odkrycie jej przyczyny. Kluczowym zadaniem po usunięciu źródeł wilgoci i naprawach jest zadbanie, by pleśń nie wróciła. Dodatkowo trzeba usunąć wszelkie zarodniki pleśni, pomalować ściany oraz ramy okienne właściwymi substancjami grzybobójczymi, a tkaniny wyprać bądź zastąpić nowymi. Poza wspominanym i już nawiewnikami czy pochłaniaczem wilgoci należy zaprzyjaźnić się z okapem kuchennym. Z kolei po praniu ubrania najlepiej jest suszyć na zewnątrz bądź przy uchylne bym oknie. Dla pewności warto też rozważyć zakup czujnika wilgoci, który dokładnie wskaże, czy budynek mieści się w normie, czy istnieje ryzyko wystąpienia pleśni. 

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 722 opinii.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie

Badanie termowizyjne z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka