W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega wycena nieruchomości.
Określenie wartości nieruchomości, którą planujemy nabyć przy wykorzystaniu środków pochodzących z kredytu hipotecznego, jest jednym z ważniejszych etapów procesu kredytowego. Na czym polega wycena nieruchomości do banku i co zrobić w sytuacji, gdy wycena wydaje się być zaniżona? Zapraszamy do lektury.
W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny konieczne jest zlecenie przeprowadzenia szacowania wartości nieruchomości rzeczoznawcy majątkowemu, który musi posiadać wymagane prawem uprawnienia. Dokumentem, potwierdzającym wartość wycenianej nieruchomości, jest operat szacunkowy, przygotowywany zawsze w sposób określony w obowiązujących rzeczoznawców aktach prawnych, w tym w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, a także w standardach zawodowych. Rzeczoznawca sporządza wycenę, określając w niej odpowiednią wartość (rynkową, odtworzeniową, katastralną - dotychczas nieokreślaną) przy zastosowaniu odpowiednich metod, technik oraz podejść, których wybór w części przypadków zależy od rzeczoznawcy, a w innych - regulowany jest przepisami. Rzeczoznawca przygotowujący operat dokonuje szczegółowej analizy stanu prawnego szacowanej nieruchomości, jej stanu technicznego, a także analizy rynku nieruchomości w niezbędnym zakresie.
Operat musi uwzględniać wszystkie istotne cechy nieruchomości, takie jak między innymi jej przeznaczenie lub lokalizacja, które mogą mieć wpływ na jej wartość. Przygotowywany jest on w oparciu o ogólnodostępne dokumenty, które następnie załączane są do operatu, takie jak aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lub wypis i wyrys z rejestru gruntów. Na poprawnie przygotowany operat składają się, zgodnie z § 56 wspomnianego powyżej rozporządzenia, poniższe elementy:
Wartość nieruchomości wskazywana jest w operacie w pełnych złotych. Na operacie swój podpis składa przygotowujący go rzeczoznawca, umieszczając na nim również swoja pieczęć z numerem uprawnień.
Operat jest ważny przez rok od daty jego przygotowania, a jego ważność może zostać wydłużona o kolejne 12 miesięcy przez tego samego rzeczoznawcę jedynie w przypadku, gdy wartość nieruchomości nie uległa zmianie.
Zazwyczaj wycena przygotowywana przez rzeczoznawcę na zlecenie banku, w którym wnioskujemy o kredyt, trwa około 10 - 14 dni, przy czym termin ten może ulec wydłużeniu, na przykład w przypadku dużej ilości zleceń danego rzeczoznawcy lub bardziej skomplikowanej wyceny. Jeżeli sporządzenie operatu zlecamy niezależnie od banku, operat powinien zostać przygotowany w ciągu 2 - 3 dni, co oznacza sporą oszczędność czasu, który w przypadku procesu kredytowego ma duże znaczenie, a często też pieniędzy, ponieważ koszt takiej usługi może być niższy od tego, wskazanego przez bank. Warto jednak upewnić się, czy dany bank akceptuje wykonane niezależnie operaty. Co ważne, taki dokument może zostać wykorzystany na potrzeby wniosków kredytowych w więcej niż jednym banku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku wyceny nieruchomości, która jest niezbędna na potrzeby postępowania sądowego, termin wykonania operatu może być znacznie dłuższy (przy czym za standardowy termin przyjmuje się 10 dni w przypadku nieskomplikowanych wycen), co wynika przede wszystkim z konieczności zachowania właściwego obiegu dokumentów, ale też z ograniczonej ilości biegłych sądowych, ponieważ wycena nieruchomości do sądu może zostać wykonana wyłącznie przez biegłego sądowego rzeczoznawcę majątkowego.
Przeprowadzenie szacowania nieruchomości zlecane jest biegłemu przez sąd. Strony postępowania mają prawo zarówno do zgłoszenia uwag do sporządzonego operatu, jak i do przedstawienia w sądzie wyceny zleconej niezależnie.
Nadrzędna będzie jednak w tym przypadku opinia biegłego sądowego.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!