W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest mieszkanie własnościowe, jak kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe, czy bezpiecznym jest kupowanie mieszkania spółdzielczego, które nie posiada księgi wieczystej. Przeczytaj artykuł, zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego.
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe uważa się za ograniczone prawo rzeczowe, gdzie właścicielem lokalu pozostaje spółdzielnia, a nabywca staje się uprawnionym do nieruchomości. Wiąże się to z pełnymi prawami osoby uprawnionej do rozporządzania mieszkaniem, łącznie z jego sprzedażą lub dokonaniem darowizny. Warto mieć na uwadze, że nabywcy nie przynależy się udział we własności gruntu. Co więcej, od 31 lipca 2007 roku spółdzielnie nie ustanawiają już nowych spółdzielczych własnościowych praw do mieszkań. Niemniej te lokale, które posiadają takie prawa, wciąż podlegają normalnemu obrotowi na rynku wtórnym.
Decydując się na kupno mieszkania spółdzielczego własnościowego z księgą wieczystą, należy poza typową procedurą zakupu nieruchomości, uzyskać dodatkowo następujące dokumenty:
Poza powyższymi dokumentami przed zakupem mieszkania spółdzielczego własnościowego powinno się również przyjrzeć założonej dla nieruchomości księdze wieczystej. To właśnie w niej można doszukać się wyczerpujących informacji o właścicielach, hipotece i innych roszczeniach.
W sytuacji, gdy mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, ważną kwestią jest przygotowanie się do jej założenia. Pierwszym krokiem jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów:
Posiadając powyższe dokumenty, przy zakupie nieruchomości za gotówkę, można zawnioskować o założenie KW od razu w treści aktu notarialnego. Natomiast w przypadku finansowania mieszkania bądź domu kredytem hipotecznym, wymagane jest złożenie po akcie notarialnym dwóch wniosków. Pierwszy wniosek dotyczy założenia księgi wieczystej i wymaga przedłożenia zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej, aktu notarialnego nabycia nieruchomości oraz dokumentów wstecznych własności.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Natomiast drugi wniosek składa się w celu wpisania hipoteki. Zawiera on sądowy formularz o wpis hipoteki, oświadczenie nabywcy o ustanowieniu hipoteki oraz oświadczenie banku o udzielonym kredycie na poczet zakupu mieszkania.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!