W poniższym artykule wyjaśniamy, co robić w przypadku zaniżonego lub zawyżonego operatu szacunkowego.
Operat szacunkowy przygotowywany jest przez rzeczoznawcę majątkowego w sytuacji, gdy niezbędne jest formalne potwierdzenie wartości nieruchomości. Z punktu widzenia nabywcy nieruchomości, który zakup planuje finansować kredytem hipotecznym, wartość wskazana w operacie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej transakcji.
Operat szacunkowy zawsze sporządzany jest w formie określonej przepisami. Regulują one również szczegółowo jego treść. Powinien on być przygotowywany w oparciu o oględziny nieruchomości, badanie jej stanu prawnego i technicznego oraz analizę rynku nieruchomości w zakresie niezbędnym na potrzeby wyceny. Dokument musi zawierać:
Wartość powinna być wskazana w pełnych złotych.
Operat jest wymagany przez banki w procesie kredytowym jako potwierdzenie wartości zabezpieczenia wierzytelności hipotecznej oraz w postępowaniach sądowych, jeżeli sąd uzna za zasadne zlecenie jego wykonania. Jeżeli rozważamy zakup lub sprzedaż nieruchomości operat również może okazać się najlepszą formą potwierdzenia jej wartości. Przygotowuje go rzeczoznawca majątkowy, posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu oraz tytuł zawodowy, co potwierdza wpis do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, za którego prowadzenie odpowiedzialny jest Minister Rozwoju i Technologii. Jest to rejestr publicznie dostępny, w którym sprawdzić możemy posiadanie uprawnień przez danego rzeczoznawcę.
Operat szacunkowy jest ważny przez 12 miesięcy od dnia jego przygotowania.
Jeżeli operat sporządzany jest na potrzeby procesu kredytowego, wówczas zaniżona względem ceny sprzedaży wartość nieruchomości może oznaczać problem z finansowaniem zakupu. Zgodnie z rekomendacją S minimalna wartość wkładu własnego powinna wynieść 20% wartości kredytowanej nieruchomości, a jej zbyt niska wycena będzie oznaczać niższą kwotę kredytu, którą będziemy mogli otrzymać od banku, co z kolei wiąże się z koniecznością wniesienia wyższego od zakładanego wkładu własnego. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto, jest rozważyć wykonanie operatu jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej ze sprzedającym, której podpisanie będzie wiązało się z koniecznością wniesienia zaliczki lub zadatku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Taki operat będzie mógł zostać wykorzystany później nie w jednym, a w kilku bankach, w których będziemy się starać o kredyt. Banki w trakcie procesu kredytowego najczęściej wskazują rzeczoznawcę, który oszacuje wartość nieruchomości, ale warto pamiętać o tym, że operat zlecony niezależnie od banku może oznaczać niższe koszty i krótszy czas jego wykonania. Czasem też niezależny rzeczoznawca może w wycenie uwzględnić parametry, wpływające na wartość nieruchomości, na które rzeczoznawca współpracujący z bankiem z bankiem może nie zwrócić uwagi.
Jeżeli wycena będzie wyższa od ceny nieruchomości, nie będzie to miało znaczenia dla zdolności kredytowej kredytobiorcy.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!