W poniższym artykule wyjaśniamy, co w przypadku, gdy wycena nieruchomości nie spełni naszych oczekiwań.
Wycena nieruchomości w formie operatu szacunkowego jest niezbędna na potrzeby ubiegania się o kredyt hipoteczny, a także w przypadku spraw sądowych, które dotyczą podziału majątku. Co zrobić w sytuacji, gdy wycena okaże się niższa od przez nas zakładanej?
Zaniżony operat szacunkowy w sytuacji, gdy staramy się o kredyt lub pożyczkę hipoteczną, bezpośrednio przełoży się niższą zdolność kredytową. Może to okazać się problemem zwłaszcza wtedy, gdy operat przeprowadzany jest już po zawarciu umowy przedwstępnej i wpłacie zaliczki bądź zadatku, jeżeli umowa nie reguluje odrębnie kwestii nieuzyskania kredytu przez kupującego. W takiej sytuacji możemy zlecić ponowne przygotowanie operatu bądź złożyć odwołanie do Komisji Arbitrażowej działającej przy Polskim Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości, która przeprowadzi postępowanie wyjaśniające. Jest to jednak dość czasochłonny (zbadanie sprawy może zająć Komisji dwa miesiące) proces.
Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wyceny jeszcze przed przystąpieniem do umowy ze sprzedającym, co pozwoli na wstępne oszacowanie naszej zdolności kredytowej oraz wysokości wkładu własnego, który powinien wynosić minimum 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Warto pamiętać o tym, że operat sporządzony przez niezależnego od banku rzeczoznawcę ma taką samą wartość formalną jak ten, przygotowany przez rzeczoznawcę wskazanego przez bank i w ten sam sposób może zostać wykorzystany w procesie kredytowym, dodatkowo nie w jednym, a w kilku bankach.
W przypadku opinii, wykonanie której rzeczoznawcy majątkowemu, będącego biegłym sądowym, zleca sąd w toku postępowania, strony mają możliwość złożenia uzasadnionych zarzutów wobec opinii. Mogą one dotyczyć niezgodności wykonanego operatu z zasadami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego bądź jego warstwy merytorycznej, na przykład wykorzystania błędnej metody szacowania lub niewłaściwego doboru nieruchomości na potrzeby analizy rynku, niezbędnej dla poprawnego oszacowania wartości nieruchomości. Strony uprawnione są również do przedstawienia operatu, którego wykonanie zlecą niezależnie od wyceny, prowadzonej przez osoby ustanowione przez sąd oraz do wnioskowania o poddanie oceny opinii Komisji Arbitrażowej przy Polskim Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości.
Warto pamiętać też o tym, że operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, w jakim został sporządzony, przez 12 miesięcy od daty jego przygotowania. Warunkiem przedłużenia tego okresu jest potwierdzenie jego aktualności przez jego autora poprzez umieszczenie w operacie wymaganej klauzuli i dołączenie do niego analizy, potwierdzającej brak zaistnienia zmian, które mogłyby wpłynąć na wartość szacowanej nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!