Chcesz dowiedzieć się, czy można mieszkać w mieszkaniu/domu bez meldunku? Jakie dokumenty musimy przygotować, aby móc zameldować się w wybranym przez nas mieszkaniu/domu? W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy należy się zameldować w nowym mieszkaniu/domu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o meldunku.
Jedną z czynności, które należy dokonać po zawarciu umowy kupna domu lub mieszkania, w którym planujemy mieszkać, jest zameldowanie się pod nowym adresem.
Pomimo iż zameldowanie się w danym miejscu ma znaczenie jedynie administracyjne, obowiązek meldunkowy nadal istnieje. Oznacza to, że każda osoba mieszkająca w Polsce takiemu obowiązkowi podlega. Pojawia się on w sytuacji, kiedy zmieniamy miejsce zamieszkania lub wracamy do kraju z zagranicy. Zameldować się można zarówno podczas wizyty w urzędzie gminy, na terenie której mieszkamy, jak i przez Internet, co jest możliwe poprzez profil zaufany lub przy użyciu e-dowodu bądź certyfikatu kwalifikowanego.
Formularz należy złożyć w ciągu 30 dni od daty zamieszkania pod adresem, pod którym zamierzamy się zameldować. Na pobyt stały meldujemy się, jeżeli w danym miejscu planujemy zamieszkać na bliżej nieokreślony czas, natomiast w przypadku przebywania pod jednym okresem przez okres dłuższy niż 3 miesiące możemy zameldować się tam na pobyt czasowy, zachowując meldunek stały.
W praktyce niedopełnienie obowiązku meldunkowego nie wiąże się dla obywateli polskich z sankcjami, ale brak meldunku może okazać się problemem na przykład w przypadku zapisywania dziecka do przedszkola lub szkoły, w których obowiązuje rejonizacja, bądź podczas wyborów, ponieważ listy wyborców przygotowywane są w oparciu o informacje o zameldowaniu.
W celu zameldowania się pod nowym adresem zobowiązani będziemy przedstawić dokumenty, które nam to umożliwią. Jeżeli planujemy zameldować się jako właściciel lokalu, wówczas konieczne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu prawnego do niego, na przykład aktu notarialnego, umowy najmu nieruchomości, odpisu księgi wieczystej lub wyciągu z działów I i II księgi wieczystej, orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli meldujemy się, nie będąc właścicielem nieruchomości, będziemy zobowiązani do przedłożenia dokumentu potwierdzającego prawo właściciela do dysponowania nieruchomością. Dodatkowo konieczne jest przedłożenie wypełnionego formularza (odpowiednio zgłoszenia pobytu stałego bądź czasowego) oraz dokumentu tożsamości.
Po złożeniu poprawnie wypełnionego formularza wraz z resztą dokumentów powinniśmy zostać zameldowani od razu. Samo zameldowanie jest usługą bezpłatną, natomiast za wystawienie zaświadczenia o pobycie czasowym zapłacimy 17 zł (zaświadczenie potwierdzające zameldowanie na pobyt stały jest bezpłatne).
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!