Postęp technologiczny sprawia, że nie musimy już wierzyć fachowcom „na słowo”, że wszystko w naszym domu działa jak należy. W każdej chwili możemy to zweryfikować szybko i prosto jednym narzędziem, a wyniki otrzymamy natychmiast. Co to za cudowne narzędzie? Termowizor. W dzisiejszym artykule skupimy się na badaniu termowizyjnym. Wyjaśnimy, na czym polega i w jakich sytuacjach warto je zlecić.
Badanie termowizyjne służy zlokalizowaniu miejsc, w których występują straty ciepła tzw. mostki termiczne, zawilgocenia oraz inne anomalie, które nie powinny mieć miejsca. Do badania termowizyjnego wykorzystuje się kamerę termowizyjną, która w czasie rzeczywistym generuje cyfrowy obraz i wskazuje problematyczne miejsca.
Według zaleceń badanie powinno być przeprowadzane w odpowiednich warunkach. Czyli gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz wynosi minimum 15 stopni C, w dni o umiarkowanym nasłonecznieniu.
Wśród zalet termowizji możemy wymienić jej bezinwazyjność. Kamera pozwala nam na sprawdzenie, co dzieje się w ścianie lub elewacji bez ingerowania w nią. Nie ma potrzeby wykonywania nakłuć czy odwiertów. Metoda ta jest również bardzo szybka. Wyniki (odczyt z kamery) otrzymujemy w czasie rzeczywisty. Nie potrzeba do tego dodatkowych wyliczeń.
Przy zastosowaniu się do zaleceń audytora, nie ma możliwości przeoczenia problematycznych miejsc w budynku. Nawet jeżeli są to tylko punktowe miejsca strat ciepła przy gniazdach elektrycznych. Zatem badanie to jest bardzo dokładne.
Najważniejszą jednak zaletą tego badania jest jego uniwersalność. Dzięki badaniom termowizyjnym możemy sprawdzić, czy okna zostały poprawnie osadzone oraz jaka jest jakość działania instalacji grzewczych, elektrycznych i klimatyzacyjnych w budynku. Termowizja pozwala także ustalić, jaka jest szczelność systemów kominowych i w jakich miejscach w domu występują zawilgocenia. Kamera wskazuje także czy występują przedmuchy powietrza w kratkach i gniazdach a ocieplenie dachu i poddasza spełnia swoją funkcję.
Zatem dzięki temu jednemu badaniu możemy przeprowadzić częściowy audyt techniczny naszego domu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Omówiliśmy już, jakie są zalety badania termowizyjnego. W jakich sytuacjach warto zlecić wykonanie takiego badania?
Odbiór mieszkania od dewelopera to jeden z ważniejszych momentów w zakupie nieruchomości. Wszelkie stwierdzone w tym momencie wady będzie musiał naprawić deweloper na swój koszt. Oczywiście w późniejszym terminie również możemy dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi, jednak będzie to już wymagało od nas większego „zachodu”.
Dzięki kamerze termowizyjnej możemy podczas odbioru deweloperskiego sprawdzić, czy w mieszkaniu występują zawilgocenia w ścianach. Czy okna i drzwi balkonowe zostały poprawnie osadzone i czy nie występują błędy w izolacji termicznej ścian (deweloper zastosował zbyt cienki styropian)? Termowizor wskaże także miejsca wycieków w instalacji wodnej oraz jakość instalacji grzewczej. Na przykład poprawność ułożenia pętli w ogrzewaniu podłogowym.
Zakup nieruchomości na rynku wtórnym obarczony jest dużym ryzykiem. Każdy zastosowany w budynku system z czasem ulega zużyciu i może nie działać już tak sprawnie, jak po zamontowaniu. Zdecydowana większość usterek nieruchomości na rynku wtórnym nie jest widoczna gołym okiem. Czasami nawet właściciele nie są świadomi kondycji sprzedawanego domu.
Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej od razu zlokalizujemy zawilgocenia, sprawdzimy, czy w mieszkaniu lub domu występują istotne straty ciepła, a także, w jakiej kondycji są zastosowane systemy wodne i czy instalacje elektryczne nie są przeciążone. Dzięki wynikom z badania możemy zyskać argumenty do negocjacji obniżki ceny od sprzedającego.
Jeżeli jesteśmy w trakcie budowy domu, to możemy potraktować termowizję jako jeden ze sposobów na odbiór prac od ekipy budowlanej. Podobnie jak w przypadku odbioru deweloperskiego. Zastosowanie termowizji pozwoli nam na sprawdzenie jakości prac ukrytych pod tynkami, sprawdzenie, czy wszystkie okna i drzwi zostały poprawnie zamontowane. A także, jeżeli ocieplenie zostało już położone to czy dobrze spełnia swoją funkcję.
Wymienione sytuacje to nie jedyne, podczas których warto zastosować termowizję. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie, sprawdza się również w przemyśle, na przykład do sprawdzania przeciążeń instalacji. Więcej na ten temat opisujemy tutaj — Badanie termowizyjne hal, magazynów, obiektów przemysłowych.
Przyjęło się zakładać, że badanie kamerą termowizyjną przeprowadza się od jesieni do wiosny. Tymczasem badanie termowizyjne latem również jest możliwe, chociaż ogranicza się głównie do badania wewnątrz budynku. Czyli na przykład do lokalizowania wycieków wody czy zawilgoceń w ścianach.
Ceny usług polegających na badaniu kamerą termowizyjną zaczynają się już od 199 zł do nawet 1 200 zł. Koszt badania zależy od doświadczenia operatora kamery, wielkości budynku i zakresu badania.
Dlatego, jeżeli chcemy poznać szczegółowy koszt badania, to skontaktujmy się z firmą specjalizującą się w badaniu kamerą termowizyjną, na przykład Pewnym Lokalem i poprośmy o wycenę.
Bez względu na to jednak, z której z usług firmy skorzystamy, pamiętajmy, aby dysponowała ona dobrej klasy sprzętem pomiarowym. W ten sposób nasze badanie będzie dużo dokładniejsze i wskaże nam wszystkie problematyczne punkty.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!