Jesteś na etapie zakupu nieruchomości i zastanawiasz się, czy balkon lub taras wliczane są w jego metraż? A może jesteś sprzedającym i nie wiesz, jak policzyć ostateczną powierzchnię użytkową. Mamy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśnimy zależność balkon a mieszkanie. Jak mają się one do siebie? Przeczytaj artykuł!
Wiele osób balkonem nazywa każdą przestrzeń, która „wychodzi” poza mieszkanie na świeże powietrze. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje różnica między loggią a balkonem i tarasem. Jaka? Otóż balkon jest nadwieszony i wystaje poza bryłę budynku. Poza tym jest otwarty, a więc można powiedzieć, że jest nienakrytą powierzchnią, która znajduje się na zewnątrz. Balkon otoczony jest balustradą, która ma funkcję estetyczną, ale przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo. Taras jest bardzo podobną przestrzenią, ale znacznie większą. Loggia z kolei to tzw. zabudowany balkon. Jest to platforma cofnięta w stosunku do linii elewacji. Można powiedzieć więc, że jest to wnęka w elewacji. Jest osłonięta ścianami z dwóch stron i zadaszona. Loggię taką można zabudować i stworzyć w ten sposób dodatkowe pomieszczenie w mieszkaniu.
Balkon, taras, loggia czy ogródek to zdecydowanie elementy, które znacząco zwiększają wartość nieruchomości, a także mają wpływ na jej funkcjonalność. Nawet jeśli na co dzień nie zależy Ci na ich posiadaniu, weź to pod uwagę, ponieważ ich brak może utrudnić Ci późniejszą sprzedaż lub wynajem, gdyby zaszła taka potrzeba. Kupując mieszkanie, rozejrzyj się więc lepiej za lokalami, które taką przestrzeń posiadają. Upewnij się tylko, czy została ona wykonana zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa oraz jakich materiałów użyto do jej wykonania.
Obliczanie ostatecznego metrażu mieszkania nie jest łatwe. Trudność polega m.in. na tym, że mamy coś takiego jak powierzchnię całkowitą, ale także powierzchnię użytkową, które wbrew pozorom różnią się od siebie. Prawo mówi, że za powierzchnię użytkową należy uznać sumę metrażu wszystkich izb w nieruchomości. Zatem w metraż wliczają się nie tylko salon, sypialnia, kuchnia i łazienka, ale też np. spiżarnia, garderoba, przedpokój czy obudowana weranda. Art. 2 ust. 2 Ustawy o własności lokali mówi, że izby przeznaczone na stały pobyt ludzi, stanowią lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi. Takie wnętrze jest przeznaczone do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Może to być kuchnia, łazienka, WC, korytarz, garderoba, hol, balkon, ale także poddasze, strych, schody, taras — pod warunkiem że znajdują się wewnątrz jednego lokalu. Oprócz tego w ustawie tej (art. 2 ust. 4) wspomniano także o dodatkowych pomieszczeniach, które mogą przynależeć do lokalu jako jego części składowe, nawet jeśli do niego bezpośrednio nie przylegają lub są położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Jakie są to miejsca? Np. komórka, strych czy garaż. Takie miejsca nazywane są pomieszczeniami przynależnymi. To jednak nie wyjaśnia kwestii, która jest najistotniejsza z perspektywy rozwiązania dylematu: balkon a mieszkanie – czy należy do metrażu?
Niestety, jeśli chodzi o balkon, to wspomniana Ustawa o własności lokali nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, czy można wliczyć go do metrażu, czy też nie, a jeśli tak, to jak to zrobić. Warto więc w tej sytuacji wesprzeć jednak orzecznictwem sądowym, według którego balkon przylegający do określonego lokalu i służący do wyłącznego użytku osób zajmujących tę nieruchomość, stanowi jego część składową. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje stanowisko, które mówi o tym, iż chodzi tylko o balkon wewnętrzny. Orzecznictwo sądowe z przyczyn architektonicznych lub estetycznych uznaje pewne elementy urządzenia balkonu jak np. barierki i daszki za części nieruchomości wspólnej. To jednak wciąż nie rozwiązuje wątpliwości balkon a mieszkanie – czy jest częścią użytkową? Według przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. powierzchnia balkonu nie stanowi części powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. W związku z tym powierzchnia balkonu nie może być uwzględniana przy niektórych wyliczeniach, niezbędnych przy budowaniu nieruchomości, np. przy bilansowaniu zapotrzebowania na miejsca postojowe. Podsumowując więc balkon taras czy loggia są wpisywane do powierzchni całkowitej mieszkania, ale nie są uwzględniane przy powierzchni mieszkaniowej. Jak więc ta zależność balkon a mieszkanie wpływa na cenę nieruchomości?
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jako więc, że balkon jest wliczany do powierzchni całkowitej, ale nie do użytkowej, większość deweloperów nie dolicza go do kosztów mieszkania, a traktuje raczej, jako dodatkową przynależność, która ma zachęcić do zakupu danej nieruchomości. Możesz jednak spotkać się z sytuacją, w której ze względu na imponującej wielkości.
Jak więc widzisz, balkon to część, która wpisuje się w powierzchnię mieszkania, ale nie jest elementem bezpośrednio determinującym cenę.
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów oraz w przeglądach technicznych. Potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci w ocenie mieszkania wraz z balkonem? Zapraszamy do kontaktu!
Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!