Balkon a powierzchnia mieszkania

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Balkon a powierzchnia użytkowa - czy balkon wlicza się do niej?

Jesteś na etapie zakupu nieruchomości i zastanawiasz się, czy balkon lub taras wliczane są w jego metraż? A może jesteś sprzedającym i nie wiesz, jak policzyć ostateczną powierzchnię użytkową. Mamy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśnimy zależność balkon a mieszkanie. Jak mają się one do siebie? Przeczytaj artykuł!

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy metrażu nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Zmierzymy metraż nieruchomości według najnowszych norm.
 • Powiemy Ci, czy metraż z ogłoszenia, umowy lub księgi wieczystej obejmuje także przynależności.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Rezerwuj online

Balkon, loggia, taras – czym się różnią?

Wiele osób balkonem nazywa każdą przestrzeń, która „wychodzi” poza mieszkanie na świeże powietrze. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje różnica między loggią a balkonem i tarasem. Jaka? Otóż balkon jest nadwieszony i wystaje poza bryłę budynku. Poza tym jest otwarty, a więc można powiedzieć, że jest nienakrytą powierzchnią, która znajduje się na zewnątrz. Balkon otoczony jest balustradą, która ma funkcję estetyczną, ale przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo. Taras jest bardzo podobną przestrzenią, ale znacznie większą. Loggia z kolei to tzw. zabudowany balkon.  Jest to platforma cofnięta w stosunku do linii elewacji. Można powiedzieć więc, że jest to wnęka w elewacji. Jest osłonięta ścianami z dwóch stron i zadaszona. Loggię taką można zabudować i stworzyć w ten sposób dodatkowe pomieszczenie w mieszkaniu.

Czy warto kupić mieszkanie z balkonem?

Balkon, taras, loggia czy ogródek to zdecydowanie elementy, które znacząco zwiększają wartość nieruchomości, a także mają wpływ na jej funkcjonalność. Nawet jeśli na co dzień nie zależy Ci na ich posiadaniu, weź to pod uwagę, ponieważ ich brak może utrudnić Ci późniejszą sprzedaż lub wynajem, gdyby zaszła taka potrzeba. Kupując mieszkanie, rozejrzyj się więc lepiej za lokalami, które taką przestrzeń posiadają. Upewnij się tylko, czy została ona wykonana zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa oraz jakich materiałów użyto do jej wykonania.

Co wlicza się do metrażu mieszkania?

Obliczanie ostatecznego metrażu mieszkania nie jest łatwe. Trudność polega m.in. na tym, że mamy coś takiego jak powierzchnię całkowitą, ale także powierzchnię użytkową, które wbrew pozorom różnią się od siebie. Prawo mówi, że za powierzchnię użytkową należy uznać sumę metrażu wszystkich izb w nieruchomości. Zatem w metraż wliczają się nie tylko salon, sypialnia, kuchnia i łazienka, ale też np. spiżarnia, garderoba, przedpokój czy obudowana weranda. Art. 2 ust. 2 Ustawy o własności lokali mówi, że izby przeznaczone na stały pobyt ludzi, stanowią lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi. Takie wnętrze jest przeznaczone do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Może to być kuchnia, łazienka, WC, korytarz, garderoba, hol, balkon, ale także poddasze, strych, schody, taras — pod warunkiem że znajdują się wewnątrz jednego lokalu. Oprócz tego w ustawie tej (art. 2 ust. 4) wspomniano także o dodatkowych pomieszczeniach, które mogą przynależeć do lokalu jako jego części składowe, nawet jeśli do niego bezpośrednio nie przylegają lub są położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Jakie są to miejsca? Np. komórka, strych czy garaż. Takie miejsca nazywane są pomieszczeniami przynależnymi. To jednak nie wyjaśnia kwestii, która jest najistotniejsza z perspektywy rozwiązania dylematu: balkon a mieszkanie – czy należy do metrażu?


Balkon w starej kamienicy, który pełni funkcję użytkową. Balkon nie wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania.Ustawa nie określa wprost, jak rozstrzyga się kwestia balkon a mieszkanie. Wiadomo, że balkon nie wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania. Natomiast według orzeczeń sądów stanowi jego część składową.


Czy balkon jest częścią mieszkania?

Niestety, jeśli chodzi o balkon, to wspomniana Ustawa o własności lokali nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, czy można wliczyć go do metrażu, czy też nie, a jeśli tak, to jak to zrobić. Warto więc w tej sytuacji wesprzeć jednak orzecznictwem sądowym, według którego balkon przylegający do określonego lokalu i służący do wyłącznego użytku osób zajmujących tę nieruchomość, stanowi jego część składową. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje stanowisko, które mówi o tym, iż chodzi tylko o balkon wewnętrzny. Orzecznictwo sądowe z przyczyn architektonicznych lub estetycznych uznaje pewne elementy urządzenia balkonu jak np. barierki i daszki za części nieruchomości wspólnej. To jednak wciąż nie rozwiązuje wątpliwości balkon a mieszkanie – czy jest częścią użytkową? Według przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. powierzchnia balkonu nie stanowi części powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. W związku z tym powierzchnia balkonu nie może być uwzględniana przy niektórych wyliczeniach, niezbędnych przy budowaniu nieruchomości, np. przy bilansowaniu zapotrzebowania na miejsca postojowe. Podsumowując więc balkon taras czy loggia są wpisywane do powierzchni całkowitej mieszkania, ale nie są uwzględniane przy powierzchni mieszkaniowej. Jak więc ta zależność balkon a mieszkanie wpływa na cenę nieruchomości?

Czy za balkon się płaci?

Jako więc, że balkon jest wliczany do powierzchni całkowitej, ale nie do użytkowej, większość deweloperów nie dolicza go do kosztów mieszkania, a traktuje raczej, jako dodatkową przynależność, która ma zachęcić do zakupu danej nieruchomości. Możesz jednak spotkać się z sytuacją, w której ze względu na imponującej wielkości. 

Jak więc widzisz, balkon to część, która wpisuje się w powierzchnię mieszkania, ale nie jest elementem bezpośrednio determinującym cenę.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów oraz w przeglądach technicznych. Potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci w ocenie mieszkania wraz z balkonem? Zapraszamy do kontaktu!


Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Możemy także zmierzyć metraż nieruchomości i sprawdzić, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dowiedz się, kiedy metraż przynależności wlicza się do metrażu mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy kupnie nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka