Ostatnie wzrosty cen materiałów budowlanych sprawiły, że wielu ludzi odłożyło na przyszłość albo wręcz porzuciło marzenie o budowie własnego domu. Skąd wzięły się te podwyżki? Czy to tylko wina pandemii, wojny za naszą wschodnią granicą, a może są jeszcze inne przyczyny takiej sytuacji? Jak uniknąć nieuczciwych cen w składach budowlanych? A może warto rozejrzeć się za materiałami u naszych sąsiadów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Solidność, trwałość i niezachwianie. Cechy, które posiada każdy dom. Nie można tego samego powiedzieć o cenach materiałów, z których trzeba go zbudować. Ceny materiałów budowlanych są bardzo wrażliwe na różne czynniki.
Dotychczas ceny rosły, gdy zwiększało się zapotrzebowanie. Dlatego pierwsze wzrosty pojawiły się, gdy nastąpiło przygaszenie pandemii. Wielu ludzi doceniło chęć posiadania własnego, (nawet małego) domu z ogródkiem i rozpoczęło budowę.
Niemal ⅓ materiałów metalowych i żelaznych sprowadzanych do kraju pochodziła z: Ukrainy, Rosji i Białorusi. Ich fabryki nie podlegały normom europejskim, więc ceny były niskie. Sankcje nałożone przez UE spowodowały przerwanie łańcucha dostaw, przede wszystkim cementu z Białorusi. Niemal 550 tys. ton cementu sprzedawanego w Polsce pochodziło właśnie stamtąd.
Szacuje się, że koszt energii w przypadku cementu wytwarzanego w kraju, to od 35 do nawet 50% całego kosztu wytworzenia. Podobnie sytuacja wygląda w branży ceramicznej. Grupa Tubądzin podaje, że koszt energii i gazu wyprodukowania 1 płytki wzrósł w tym roku z 15 do 40%.
Bardzo szybki wzrost cen towarów i usług przełożył się także na wynagrodzenia pracowników. Galopująca inflacja wywołała presję płacową na pracodawców. A firmy podwyżki swoich pracowników przenieśli bezpośrednio na kupujących poprzez podniesienie cen.
Każdy, kto kupuje materiały, dostrzega zmiany cen. Wielkość tych zmian widać w miesięcznych raportach Grupy PSB, dotyczących cen głównych materiałów budowlanych. Można więc porównać faktyczne zmiany, zamiast zdawać się na opinie znajomych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wg najnowszego sierpniowego raportu, ceny w sierpniu w stosunku do sierpnia 2021 wzrosły o 25%. Największy wzrost (ok. 40%) zanotowały izolacje termiczne, ściany i kominy oraz cement i wapno. A spadek cen nastąpił w grupie: płyty OSB i drewno (-24%).
Analizując ceny w całym okresie I-VIII 2022 r., w porównaniu z analogicznym w roku 2021 r., widać, że ceny wzrosły średnio o 28%.
Sytuacja panująca w kraju stwarza pole do nadużyć w cenach materiałów budowlanych. Problem dotyczy głównie lokalnych składów i firm, które same ustalają ceny i nie mają narzuconych z góry marż. Dlatego kieruj się 3 prostymi zasadami, a nie przepłacisz.
Po pierwsze — spokój. Nie ulegaj komunikatom, które straszą wzrostami cen i sugerują zakup materiałów na przyszłość: taniej już było, lepiej kup teraz, potem nie wiadomo co będzie. A przecież zakup w półrocznym / rocznym wyprzedzeniem to tylko pozorna oszczędność. Źle przechowywany materiał niszczeje, traci swoje właściwości, np. styropian nie spełnia należycie funkcji izolacyjnej, więc w przyszłości wydasz więcej na ogrzewanie.
Po drugie — pytaj. Kto pyta, unika przykrych niespodzianek. Rozpytaj znajomych, gdzie oni kupowali materiały? Czy sprzedawca nie opóźniał dostawy? Czy trzymał się ustalonych cen? Czy doliczał koszty dostawy? Czasami sprzedawcy chwalą się darmowym transportem materiałów, a w praktyce darmowy transport jest uzależniony od kwoty zakupu.
I ostatnia zasada — porównuj koszty całości przedsięwzięcia. Nie porównuj pojedynczych cen. Sprzedawcy, by skusić klienta, oferują rabat. Kupisz pan u mnie wszystko to dam rabat na styropian, nikt takiej ceny nie ma. Dzwonisz, sprawdzasz i faktycznie cena jest korzystna. Zamawiasz wszystkie materiały i nagle kubeł zimnej wody. Styropian owszem dużo tańszy, ale cena kleju, siatki czy akrylu jest wyższa niż w innych składach.
Wysokie ceny materiałów budowlanych sprawiają, że Polacy zastanawiają się, czy nie warto po materiały wybrać się za granicę. Jeszcze kilka lat temu takie rozwiązanie było opłacalne. Internauci doradzali sobie gdzie najlepiej jechać. Jednak i naszych sąsiadów dopadły podwyżki. W zeszłym roku w Niemczech zanotowano największy wzrost cen materiałów budowlanych od 50 lat (blisko 15%). Pozostałych sąsiadów również dosięgły podwyżki, a do tego znacząco wzrosły koszty transportu.
Czy ceny w 2023 spadną? Niektórzy twierdzą, że jest to możliwe. Za przykład podaje się rok 2007, gdy nagle ceny wzrosły o 20-30%. Kupujący nakręcali spiralę strachu, a składy podnosiły ceny. Potem w ciągu roku wszystko wróciło do normy.
Z drugiej strony mamy opinie, że ceny będą dalej rosły, bo inflacja i ceny energii nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednak wzrosty nie powinny być już tak drastyczne, więc ceny powinny ulec stabilizacji.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!