Co załatwia pośrednik nieruchomości i za co odpowiada?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości - co załatwia i za co odpowiada?

Co załatwia pośrednik nieruchomości i za co odpowiada? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, które planują kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie każdy wie, jakie czynności należy wykonać przy sprzedaży nieruchomości. Pomocne może być tutaj skorzystanie z oferty, jaką oferują nam biura pośrednictwa nieruchomości. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czy warto skorzystać z oferty współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Czym zajmuje się pośrednik?

Wielu osobom wydaje się, że praca pośrednika nieruchomości to po prostu udostępnianie na portalach ogłoszeniowych ofert o wynajmie czy sprzedaży różnych lokali. Nic bardziej mylnego. Praca agenta zaangażowanego w swoją pracę, któremu zależy mu na czymś więcej niż na podstawowej prowizji, jest wymagająca i wielotorowa. Podstawowym zadaniem każdego pośrednika jest oczywiście znalezienie klientów, którzy będą chcieli kupić lub wynająć nieruchomość, np. mieszkanie, dom czy lokal usługowi. Pomagają oni jednak także drugiej stronie. Jeżeli ktoś szuka idealnego miejsca dla siebie, ale nie dysponuje czasem, zatrudnia agenta, który robi to za niego. Pośrednicy współpracują więc zarówno z kupującymi i sprzedającymi, jak i z wynajmującymi i najemcami.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży/wynajmu przez pośrednika?

Znalezienie kupców lub chętnych do najmu mieszkania wcale nie jest łatwe. W dzisiejszych czasach klienci mogą wybierać na rynku nieruchomości, więc każdy lokal musi być przygotowany w sposób zachęcający. Wielu pośredników współpracuje więc z firmami zajmującymi się home stagingiem, dekoratorami, firmami budowlanymi, a także inspektorami budowlanymi. Dzięki temu są w stanie pomóc klientom przygotować lokal na sprzedaż czy wynajem, tak, aby kwota, którą otrzymają, była jak najwyższa. Pośrednicy współpracują też z fotografami, którzy pomagają im zrobić odpowiednie zdjęcia do oferty. W dzisiejszych czasach zwykłe fotografie zrobione przy pomocy telefonu nie wystarczą, szczególnie jeśli chodzi o kosztowne nieruchomości.

Za co odpowiada biuro nieruchomości?

Do podstawowych zadań biura nieruchomości należą między innymi:

  • Sporządzanie ofert na portale sprzedażowe — jest to obecnie największy rynek zbytu dla nieruchomości. Pozwala on na wstępne przejrzenie ofert przez potencjalnego klienta bez wychodzenia z domu. Jednak aby dana oferta była atrakcyjna, musi być odpowiednio przedstawiona. W tym celu agent nieruchomości wykonuje odpowiednie zdjęcia (w tym również z wykorzystaniem drona) oraz przygotowuje stosowne opisy.
  • Sprawdza dokumentację dotyczącą danej nieruchomości. To obejmuje między innymi sprawdzenie księgi wieczystej lub w przypadku jej braku, innych niezbędnych dokumentów. Co ważne, biuro nieruchomości jest zobowiązane poinformować kupującego o wykrytych nieprawidłowościach. W przeciwnym razie może być pociągnięte do odpowiedzialności cywilnej.
  • Przygotowanie umowy przedwstępnej. Dokument ten jest niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego.
  • Poinformowania klienta o stanie technicznym nieruchomości.
  • Przedstawiania oferty potencjalnym klientom. Tutaj pośrednik nieruchomości nierzadko musi wykorzystać swoje zdolności sprzedażowe oraz negocjacyjne. Bardzo często to on odpowiada za negocjacje cenowe (po wcześniejszym ustaleniu ze sprzedającym lub kupującym, o ile może on obniżyć cenę nieruchomości, lub za ile więcej klient będzie chciał ją kupić).
  • Przygotowanie dokumentacji potrzebnej do wynajmu nieruchomości. Najczęściej obejmuje to sporządzenie umowy najmu.

Kto może zostać pośrednikiem nieruchomości?

Według obecnie obowiązujących przepisów prawa nie są wymagane specjalne uprawnienia do wykonywania zawodu agenta nieruchomości. W praktyce oznacza to, że agentem nieruchomości może zostać niemal każdy. Wciąż jednak wydawane są stare licencje pośrednictwa w handlu nieruchomościami. Można je zdobyć po odbyciu specjalnego kursu, a następnie zdaniu egzaminu.

Wbrew różnym opiniom, coraz więcej agentów nieruchomości decyduje się na ten krok. Wielu z Państwa zapewne zastanawia się w tym momencie, dlaczego to robią? Odpowiedzią na to pytanie jest chęć podniesienia swoich kompetencji przez agentów nieruchomości. W procesie przygotowania do egzaminu przyszły agent musi opanować między innymi przepisy prawa, które obowiązują w tym zawodzie.

Co więcej, zdobywając licencję agenta nieruchomości, może podnieść swój prestiż w oczach przyszłego klienta. Wielu agentów ma również specjalistyczne wykształcenie, na przykład z zakresu wyceny nieruchomości. Dzięki temu mogą oni poszerzyć zakres świadczonych przez siebie usług, a co za tym idzie łatwiej wpasować się w potrzeby klienta. Bardzo często agent nieruchomości tak naprawdę wykonuje obecnie dwa zawody, a mianowicie agenta oraz doradcy do spraw nieruchomości. Jest to w dużej mierze uwarunkowane potrzebami klientów, którzy chcą załatwić wszystko w jednym miejscu. Na tej podstawie można więc stwierdzić, że o ile nie są wymagane specjalne uprawnienia do wykonywania zawodu agenta nieruchomości, o tyle wielu agentów samemu podejmuje decyzję o zdobyciu dodatkowych uprawnień.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.


Umowa z pośrednikiem nieruchomości musi spełniać szereg warunków.Pośrednikiem nieruchomości może zostać praktycznie każdy. Jednak wiele osób, które zajmują się na co dzień pośredniczeniem na rynku wtórnym nieruchomości, decyduje się na dodatkowe kursy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że umowa pośrednictwa wiąże Cię z profesjonalistą.

Pełna obsługa agencji

Oczywiście agenci nieruchomości są także odpowiedzialni za odpowiadanie na wiadomości dotyczące konkretnych ogłoszeń, organizowanie spotkań w celu obejrzenia mieszkania i całą później obsługę klientów. Wiele osób właśnie dlatego decyduje się na ich usługę, ponieważ nie mają czasu, ochoty lub umiejętności negocjowania i rozmawiania z zainteresowanymi kupnem czy najmem.

Współpraca pośredników z innymi osobami

Co ważne, jako że pośrednicy nieruchomości współpracują też z klientami, którzy szukają dla siebie mieszkania czy domu, mają oni także zaplecze w postaci kontaktów do prawników czy doradców kredytowych. Wiele agencji za swój atut podaje właśnie to, że pomaga nieodpłatnie uzyskać kredyt hipoteczny czy załatwić formalności związane z kupnem. Jest to ważne, ponieważ mogą w szybki sposób sprawdzić np. czy klient ma zdolność kredytową, a co za tym idzie czy oglądana nieruchomość jest w ogóle w zasięgu danej osoby.

Jak rozliczają się pośrednicy nieruchomości

Pośrednik nieruchomości rozlicza się z klientami przy pomocy prowizji. Co to oznacza? Otóż w przypadku sprzedaży pobiera procent od wartości nieruchomości. Najczęściej spotykany przedział to od 1-3% wartości nieruchomości. W przypadku najmu pośrednicy pobierają zwykle od połowy do dwóch miesięcznych czynszów najmu. Co ważne, ich wynagrodzenie nie jest nigdzie uregulowane, więc negocjacje są jak najbardziej wskazane. Na wysokość prowizji wpływa także to, czy płacą ją obie strony, czy tylko jedna. Jeśli wiesz, że zarówno Ty, jak i druga strona musicie ponieść koszt, warto negocjować znacznie niższą stawkę niż ta zaproponowana przez agenta na początku.

Odpowiedzialność pośrednika nieruchomości

Niestety popularność zawodu agenta nieruchomości sprawia, że nierzadko wykonują go osoby, które działają w sposób nieuczciwy. Czasem wręcz wprost łamią one obowiązujące przepisy prawne. Dzieje się tak z powodu zysków, jakie to przynosi. Bardzo ważną kwestią, wykonując ten zawód, jest odpowiedzialność prawna, jaką ponosi agent nieruchomości.

Obejmuje ona celowe niepoinformowanie kupującego o wadach prawnych, takich jak obciążenie nieruchomości hipoteką. Jeżeli kupujący udowodni, że nie został o tym poinformowany przez pośrednika nieruchomości, może on wystąpić na drogę prawną w ramach powództwa cywilnego. W takich wypadkach prawo stoi po stronie kupującego. W praktyce oznacza to, że może on żądać od agenta spłaty zadłużenia ciążącego na nieruchomości. Podobnie jest w przypadku gdy, celowo zataił on przed kupującym wady techniczne nieruchomości. 

Umowy z pośrednikami nieruchomości

Decydując się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości, musisz podpisać z nim umowę. Taki dokument najprawdopodobniej zostanie przygotowany przez agenta, jednak musisz dokładnie go przeanalizować. Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Wyróżnia się dwa typy: umowa otwarta i umowa na wyłączność.

Umowa otwarta

Umowa otwarta pozwala na współpracę więcej niż z jednym pośrednikiem lub agencją nieruchomości. To bardzo popularna i lubiana przez klientów forma umowy, ponieważ można wynegocjować lepsze warunki. Warto jednak mieć na uwadze, że to, co mało dostępne, wydaje się być bardziej luksusowe, a więc jest bardziej pożądane. Co za tym idzie oferty, które posiada tylko jedna agencja, są chętniej wybierane.

Umowa na wyłączność

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Umowa na wyłączność to taka, która daje pośrednikowi pewność, że tylko on posiada daną nieruchomość w swojej ofercie. Na klienta, który zdecydowałby się oddać ją także innemu agentowi, nałożone zostają kary umowne. To dobry rodzaj umowy dla obu stron. Dlaczego? Agent stara się, aby klient był zadowolony z usługi i nawet gdyby sprzedaż się nieco przeciągała, nie przeszedł do konkurencji. Klient z kolei obsługiwany jest przez jedną osobę, a jego nieruchomość staje się dobrem limitowanym.

Sprawdź nieruchomość ze specjalistami Pewnego Lokalu

Można się jednak przed tym zabezpieczyć, zlecając audyt techniczny nieruchomości, naszym specjalistom z firmy Pewny Lokal wiedzy, doświadczeniu, oraz specjalistycznym narzędziom, bez trudu wykryją oni wszelkie usterki techniczne nieruchomości. Na koniec sporządzą oni dla Państwa protokół audytu technicznego. Dzięki niemu będziecie mogli Państwo uniknąć zakupu nieruchomości, której koszty remontu mogą być stosunkowo duże. Może on stanowić również ważny dowód w sprawie, w przypadku gdy zdecydujecie się Państwo wystąpić na drogę prawną przeciwko nieuczciwemu pośrednikowi nieruchomości.

W takim przypadku bezprawnie działający pośrednik nieruchomości może zostać zobowiązany na przykład do pokrycia kosztów remontu. Natomiast jeżeli działał on w porozumieniu ze sprzedającym, sąd może uznać umowę kupna-sprzedaży nieruchomości za nieważną. Jeżeli więc chcą się Państwo zabezpieczyć przed tego typu nieuczciwie działającymi agentami, warto zlecić audyt techniczny nieruchomości, naszej firmie Pewny Lokal. W tym celu mogą Państwo skontaktować się z naszą firmą Pewny Lokal drogą telefoniczną lub też elektroniczną poprzez e-mail. Następnie nasz pracownik umówi Państwa na spotkanie z naszymi specjalistami.


Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3371 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka