W poniższym artykule wyjaśniamy, czy notariusz może oszukać podczas podpisywania umowy.
Podpisując umowę u notariusza, szczególnie jeśli jest on wybrany nie przez nas, a przed drugą stronę, zastanawiamy się, czy notariusz może oszukać lub działać na korzyść drugiej strony, nie nas. W poniższym artykule rozwiewamy te wątpliwości.
Notariusz jest zawodem zaufania publicznego i jego zadanie polega na tym, by sporządzić umowy i akty notarialne tak, by były zgodne z prawem i poprawne. Często możemy mieć mylne wrażenie, że jeśli wybierzemy notariusza, to będzie on dla nas negocjował mniejsze sumy czy odsetki, oraz będzie działał na naszą korzyść. Notariusz jednak ma po prostu zadbać o to, by podpisywany dokument był poprawnie sporządzony i zapisany do sądu, a to, co wynegocjują między sobą strony, jest jedynie kwestią między nimi.
Teoretycznie, notariusz jako zawód zaufania publicznego, nie może oszukać, a przynajmniej nie powinien, gdyż nie bardzo miałby w tym interes. Taksy notarialne za sporządzanie konkretnych dokumentów i ich wpisanie dla sądu są zawsze takie same. Notariusz jest zatem zawodem zaufania publicznego i gdyby zachował się w sposób nieuczciwy i brał łapówki, byłby sądzony poprzez postępowanie dyscyplinarne.
Notariusz jest niezbędny przy podpisywaniu ważnych dokumentów, by miały moc prawną. Jego zadaniem jest sporządzenie tych dokumentów odpowiedni, zgodny z prawem sposób, aby były absolutnie poprawne dla sądu. Między innymi takimi dokumentami są: dokumenty przeniesienia własności i akty kupna-sprzedaży nieruchomości. Często kupując mieszkanie, czy dom zastanawiamy się, kto wybiera notariusza, a czasem kręcimy nosem na to, że to druga strona wybrała już swojego notariusza. Utarło się, że to nabywca, jako strona potencjalnie słabsza, gdyż ona daje swoje pieniądze, ma pierwszeństwo w wybraniu notariusza. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zgodzić się na notariusza strony przeciwnej.
Często wybieramy notariusza, gdyż jest to osoba z rodziny czy znajomy i po prostu przy nim czujemy się pewniej w tak trudnym i emocjonującym momencie życia jak podpisanie aktu notarialnego. Mimo jednak znajomości notariusza nie może on działać na naszą korzyść bardziej niż na korzyść drugiej strony, a jego jedynym zadaniem jest odpowiednie napisanie aktu notarialnego, by był poprawnie zapisany dla sądu i przedstawienie nam wszystkim jego zapisów wraz z wytłumaczeniem co oznaczają,
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!