Jak naprawić przeciekający dach w domu?

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Przeciekający dach w domu: co zrobić, a by to naprawić?

Zwieńczeniem każdego budynku jednorodzinnego jest jego dach. Ma on za zadanie nie tylko uatrakcyjnić bryłę budynku, ale przede wszystkim ustabilizować jego konstrukcję oraz chronić wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszczem, śniegiem, słońcem itd.). Zdarza się jednak, że dach nie spełnia należycie swojej funkcji i przecieka. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak naprawić przeciekający dach? I dlaczego to takie ważne? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Objawy przeciekającego dachu w domu

Gdy myślimy o przeciekającym dachu, to zwykle pierwsze co na nam przychodzi do głowy, to strumień kapiącej wody, pod który podstawia się wiadro lub miskę. Jednak w obecnych czasach, takie sceny są spotykane głównie w filmach. A objawy przeciekającego dachu w domu są nieco bardziej subtelne. Czasami nawet przez kilka lat mogą nie dawać nam widocznych objawów. Jakie więc są najczęstsze objawy przeciekającego dachu?

  • Pierwszym z nich są plamy na suficie, zacieki na ścianie lub w pobliżu komina.

Oznacza to, że woda pokonuje barierę, jaką jest poszycie dachowe (dachówka lub blacha) oraz membrana dachowa. Wskazuje zatem na ich uszkodzenie. Musimy więc zlokalizować miejsce tego przecieku.

Pamiętajmy jednak, że uszkodzone miejsce nie zawsze znajduje się nad plamą. Może ono znajdować się nieco dalej (wyżej), lecz dopiero w tym miejscu woda znalazła dziurę w membranie i przedostała się do wnętrza. Jak więc znaleźć uszkodzone miejsce?

Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie połaci dachu czy nie ma na nim widocznych problemów. Jeżeli uszkodzenie nie jest widoczne, sprawa trochę bardziej się komplikuje. W zależności od warunków (i możliwości) konieczne będzie rozebranie dachówki /  blachy lub regipsów i ocieplenia na poddaszu w najbardziej prawdopodobnym według nas miejscu.

  • Innym symptomem przeciekającego dachu w domu może być utrzymująca się duża wilgotność w domu.

A co za tym idzie mogąca się pojawić pleśń przy suficie. Zlokalizowanie miejsca przecieku jest w takiej sytuacji nieco trudniejsze. Dlatego warto posłużyć się kamerą termowizyjną, która wskaże dokładne miejsca cieków wodnych. I odróżni problem przecieku od problemów z niesprawną wentylacją.

  • Mniej oczywistymi i rzadziej spotykanymi symptomami przeciekającego dachu w domu są punktowe plamy na elewacji.

Dotyczy to budynków, których poddasze zostało ocieplone pianą. Woda przedostaje się przez poszycie i uszkodzoną membranę dachową, jednak piana izolacyjna jest już dla niej barierą nie do pokonania. Spływa wtedy dalej po murze i może „wychodzić” na przykład na styku styropianów, jeżeli nie zostały dobrze uzupełnione klejem (pianką) lub w miejscach zakotwienia kołka do ściany jako punktowa plama. 

W jakich miejscach najczęściej przecieka dach w domu?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Prawidłowe i starannie wykonanie jest gwarancją, że dach będzie spełniał swoją funkcję przez długie lata bez zastrzeżeń. Jest jednak kilka miejsc, na dachu, które ze względu na swój charakter (miejsca styku, cięć) są najbardziej narażone na przeciekanie.

Należą do nich przede wszystkim okucia kominowe. Niewłaściwie dopasowane okucia, szpary między okuciem i kominem mogą powodować, że podczas opadów woda będzie spływała wzdłuż komina do wnętrza budynku. Dlatego bardzo ważne jest końcowe uszczelnienie silikonem okuć i ich regularne sprawdzanie.

Lukarny dachowe sprawiają, że bryła budynku staje się ciekawsza i atrakcyjniejsza, a wnętrze domu bardziej doświetlone. Jednak każda lukarna to dodatkowe 2 kosze na dachu. A kosze również należą do tych miejsc, w których najczęściej pojawia się problem przeciekającego dachu w domu. Dlatego, że spływa do nich woda z dwóch połaci dachu, a w zimie najdłużej zalega śnieg. Dlatego przy budowie należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Czyli odpowiednie dopasowanie (wygięcie) blachy, docięcie dachówki i zamontowanie klamer. A także uszczelnienie klinem kosza przy wykorzystaniu przeznaczonej do tego impregnowanej, samoprzylepnej gąbki.

Kolejnym miejscem narażonym na przeciekanie są okna połaciowe (dachowe) lub wyłazy. Okna lub wyłazy przeciekają, jeżeli nie zostały poprawnie zamontowane lub zaniedbano montaż kołnierzy uszczelniających. Okna dachowe narażone są także na przemarzanie. Dlatego bardzo ważne jest także odpowiednie ocieplenie szpalety okna.

Do miejsc, wysoce narażonych na przeciekanie należą także miejsca, w których blacha została przykręcona wkrętami (tzw. farmerami) do łat lub desek. Dlatego bardzo ważne jest, aby wkręty były odpowiednio dobrane do grubości blachy, dekarze pamiętali, aby każdy wkręt posiadał uszczelkę i aby nie wkręcać ich zbyt mocno (nie „przekręcić”). Inaczej w tych miejscach może pojawić się problem z przedostawaniem się wody do wnętrza domu, a także blacha może ulegać powolnej korozji. 

W tych kilku miejscach istnieje największe ryzyko przecieków. Dlatego tak ważną funkcję w budowie dachu pełni membrana dachowa. Jeżeli nie została przerwana, to będzie chroniła wnętrze naszego domu. Woda, która przedostanie się przez poszycie, spłynie po membranie do rynny i prawdopodobnie nie prędko zauważymy ubytki w dachówce lub blasze. Dlatego istotne jest, aby nie bagatelizować jej znaczenia i przy jej montażu dbać, aby nie uległa uszkodzeniu.

Dlaczego nie warto zwlekać z naprawą przeciekającego dachu w domu?

Przeciekający dach w domu to nie tylko dyskomfort wizualny dla mieszkańców, (brzydkie plamy), ale także niebezpieczeństwo stopniowego uszkodzenia elementów konstrukcji więźby dachowej. Z kolei jej uszkodzenie wiąże się z niebezpieczeństwem (w skrajnych sytuacjach załamaniem się części dachu) oraz z koniecznością wymianą całego dachu. Co jest przedsięwzięciem bardzo kosztownym.

Przeciekający dach w domu jest również szkodliwy dla zdrowia mieszkańców. Wspomina wcześniej wilgoć i pleśń, mogą powodować problemy zdrowotne. W szczególności u najmłodszych i najstarszych domowników. Warto więc regularnie kontrolować stan dachu, a w przypadku podejrzenia przecieków od razu reagować.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie z Pewny Lokal!

  • Sprawdzamy mostki termiczne.
  • Weryfikujemy zawilgocenia, ogniska pleśni i korozji.
  • Sprawdzamy lokale, domy, budynki oraz obiekty przemysłowe.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za natychmiastową naprawą uszkodzeń w poszyciu dachowym, a jest nim aspekt ekonomiczny. Według szacunków, przez dach ucieka nawet 30% ciepła z wnętrza domu. A jeżeli poszycie jest uszkodzone, to te straty mogą być jeszcze większe. Rosną więc także nasze rachunki za ogrzewanie. Co przy wysokich cenach paliw kopalnianych może znacząco wpływać na nasz domowy budżet. 

Jak naprawić przeciekający dach w domu?

Skoro wiemy już jak zlokalizować miejsca przecieku i gdzie ich najczęściej szukać, to odpowiedzmy sobie na pytanie, jak naprawić przeciekający dach w domu?

Jeżeli przy oględzinach dachu odkryliśmy, że uszkodzeniu uległa dachówka, to konieczna będzie jej wymiana. (Na takie sytuacje warto przy budowie zostawić sobie kilka zapasowych sztuk). Jeżeli jednak nie mamy zapasowych dachówek, a dokupienie ich nie jest już możliwe, (zostały wycofane z produkcji), to w celu ich naprawy możemy wykorzystać dostępne na rynku płynne gumy i silikony dekarskie. Tworzą one cienką warstwę ochronną, która jest odporna na promienie UV oraz wysokie i niskie temperatury. Zatem przez jakiś czas powinny zapewnić nam ochronę.

Jeżeli uszkodzeniu uległa blacha, to konieczna będzie wymiana danego elementu.

Pamiętajmy także, że przy okazji naprawy poszycia, naprawy wymaga także membrana dachowa. Wykorzystuje się w tym celu specjalne taśmy dwustronne. Po sklejeniu powinniśmy upewnić się, że dziura została załatana. Jak? Polewając naprawione miejsce wodą i sprawdzając, czy woda spłynie po foli do rynien.

Jeżeli woda przedostaje się przez okucie kominowe, to powinniśmy sprawdzić, czy okucie szczelnie przylega do komina i czy nie powstały szpary w silikonie. Pamiętajmy, że komin narażony jest na duże różnice temperatur. Zatem po pewnym czasie nawet w najlepszym silikonie mogą powstać szpary, które będziemy musieli uzupełnić. Jeżeli jednak problemem są okucia, to konieczna będzie ich całkowita wymiana.

Jeżeli miejscem, w którym występują przecieki, jest okno dachowe, to konieczna będzie wymiana kołnierzy uszczelniających. Najlepiej całego kompletu, aby wszystkie elementy były dobrze dopasowane.

Nasz dach przecieka w koszu? W zależności od problemu konieczna będzie wymiana klinów uszczelniających lub podmontowanie (podklejenie) dachówki w koszu. Wskazane jest, aby to fachowiec wskazał najwłaściwszy sposób postępowania w tym przypadku i dokonał naprawy. 

W sytuacji, gdy naszym problemem są przecieki w miejscach przykręcenia blachy tzw. farmerami, to konieczna będzie ich wymiana na nowe. Z nowymi uszczelkami, w tym samym rozmiarze. Natomiast jeżeli dotychczasowe zostały zbyt mocno wkręcone, to nowe wkręty powinny być większe od tych usuniętych.

Czy można samodzielnie naprawić przeciekający dach w domu?

Sprawdzenie dachu, aby zlokalizować problem, wiąże się zazwyczaj z koniecznością wspinania się po dachu. Wymaga to od nas nie tylko braku lęku wysokości, ale także doskonałej równowagi i wyczucia pod stopami. Dlatego najlepiej w tym celu zdać się na pomoc fachowca, który zlokalizuje za nas miejsce przecieku i od razu sprawnie dokona naprawy. Tym bardziej, jeżeli skala problemu jest duża. Oczywiście wiąże się to z pewnym wydatkiem.

Dlatego, jeżeli chcemy samodzielnie zająć się naprawą, uważamy, że sobie poradzimy (na przykład z uszczelnieniem okucia), to powinniśmy pamiętać o względach bezpieczeństwa. Jeżeli chcemy wyjść na dach, to każdorazowo pamiętajmy, aby założyć szelki i przypiąć się uprzężą, która uchroni nas przed upadkiem.

Badanie termowizyjne pomoże w lokalizacji przecieku

Wspomnieliśmy wcześniej, że jeżeli podejrzewamy, że czeka nas naprawa przeciekającego dachu w domu, to do lokalizacji przecieku możemy wykorzystać badanie kamerą termowizyjną. Jest to świetne narzędzie, które w czasie rzeczywistym, precyzyjnie wskazuje miejsca przecieków.

Skuteczność takiego badania zależy od wielkości wycieku, grubości warstwy izolacyjnej i czułości kamery. Jednak jego największą zaletą jest bezinwazyjność. Nie musimy więc zgadywać gdzie najpierw zerwać regipsy lub usunąć dachówki. Czy w miejscu wycieku, czy trochę wyżej? Pokaże nam to kamera.

Co więcej, podczas takiego badania możemy sprawdzić cały dom pod kątem mostków termicznych. Dzięki temu dowiemy się, którędy ucieka ciepło z naszego domu. Zatem będziemy mogli dokonać termomodernizacji i oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy, która wykona dla Ciebie takie badanie, to postaw na Pewny Lokal. Specjaliści Pewnego Lokalu nie tylko mają doświadczenie w wykorzystaniu termowizjerów do lokalizacji cieków wodnych i mostków termicznych. Posiadają także sprzęt najlepszej klasy, dzięki któremu badanie jest bardzo precyzyjne.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 946 opinii.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie

Badanie termowizyjne z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka