W literaturze bardzo dużo uwagi poświęca się zakupowi nieruchomości i ryzyku z nim związanemu. Tymczasem sprzedaż mieszkania jest nie mniej ryzykowna. Wydanie mieszkania i brak środków od nabywcy to jedna z najgorszych możliwości, jaka może spotkać nabywcę. Na szczęście polskie przepisy umożliwiają skorzystanie przy sprzedaży i kupnie mieszkania z depozytu notarialnego. Czym on dokładnie jest i kiedy warto go stosować? O tym w tekście poniżej.
Zgodnie z Ustawą z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie, notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością, ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu, papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej. A dla udokumentowania tych czynności prowadzi specjalne konto bankowe i przygotowuje protokół.
Depozyt notarialny to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia się przed niezapłaceniem przez nabywcę pieniędzy za mieszkanie. Dlaczego to takie ważne?
Z prostego powodu. Przeniesienie własności następuje od razu po podpisaniu aktu notarialnego. Bez względu na to, czy sprzedający otrzymał zapłatę, czy nie. A do aktu notarialnego nie możemy wpisać warunków przeniesienia własności. Zatem w skrajnych sytuacjach może się okazać, że sprzedamy mieszkanie, przekażemy jego własność i nie otrzymamy za nie pieniędzy. Jeżeli nie zabezpieczymy sprzedaży w inny sposób, na przykład paragrafem 777 o poddaniu się egzekucji, to będziemy musieli walczyć o pieniądze w sądzie. Dlatego depozyt notarialny jest wskazany wszędzie tam, gdy sprzedający chce maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy lub nie ma zaufania do drugiej strony transakcji.
Również strona kupująca mieszkanie depozyt notarialny może uznać za formę swojej ochrony i ustalić termin przelania środków dopiero po odebraniu kluczy.
A jak w praktyce wygląda depozyt notarialny?
Strony zawierają ze sobą porozumienie w formie protokołu, że w określonym terminie nabywca mieszkania do depozytu notarialnego (czyli na rachunek notariusza) wpłaci środki zabezpieczające zakup nieruchomości. A notariusz przekaże je drugiej stronie, dopiero gdy spełnione zostaną określone warunki: strony podpiszą umowę i nastąpi przekazanie kluczy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Do sporządzenia depozytu konieczne jest podanie pełnych danych obu stron, tj.: imię, nazwisko, imię ojca i matki, PESEL, stan cywilny, adres, obywatelstwo oraz rodzaj dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu), jego numer i termin ważności.
Przepisy nie wskazują, która ze stron transakcji ponosi koszty depozytu notarialnego. Jednak w przypadku zakupu nieruchomości przyjęło się, że wszelkie opłaty u notariusza ponosi nabywca mieszkania.
Depozyt notarialny nie ma sztywnej stawki. Jego koszt uzależniony jest od wysokości depozytu i wynosi połowę stawki maksymalnej. Do tego doliczyć musimy podatek w wysokości 23% oraz ewentualnie koszty sporządzenia wypisu notarialnego.
W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów, które pozwolą nam wyliczyć ewentualny koszt depozytu notarialnego. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja w nasze bezpieczeństwo.
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!