Wybierając ekipę remontową do wykończenia wymarzonego mieszkania nie wystarczy sprawdzić w wyszukiwarce internetowej opinii o kilku wykonawcach. Wykończenie lub remont mieszkania w większości przypadków wiąże się się z poniesieniem istotnych kosztów nawet rzędu tysiąca złotych za każdy metr kwadratowy mieszkania. Nic nie popsuje radości z nowo zakupionego mieszkania tak jak spartaczona [chyba do zmiany słowo] jego wykończenie – źle położone płytki, niedokładnie pomalowane ściany czy źle zrobiona elektryka. Niektóre problemy mogą się pojawiać dopiero po pewnym czasie, dlatego też decyzja o wyborze ekipy powinna być bardzo przemyślana i poprzedzona sprawdzenie opinii o ekipach remontowych.
Trzy kluczowe metryki: czas, cena i dokładność.
Wybierając ekipę budowlaną należy kierować się trzema podstawowymi wskaźnikami:
ceną, czyli tym ile kosztuje ekipa budowlana [link do drugiego art?]. Co moze być trudnego w porównaniu ceny ekip budowlanych? Wydaje się, że cena ekip remontowych jest rzeczą w miarę łatwą do porównania. Rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana – ekipy budowlane odpowiadają zazwyczaj za wiele różnych czynności – m.in. gładzie, malowanie, instalację wodną i biały montaż, elektrykę, sufity podwieszane, a często też odpowiadają za wybór materiałów. Każda z tych rzeczy jest wyceniana osobno, a ceny podawane są w różnych jednostkach. Warto też pamiętać, że część wykonawców nie rozlicza się z podatków, dlatego należy pamiętać aby zażądać wystawienia rachunku lub faktury za usługi, ułatwi nam to realizację ewentualnych przyszłych roszczeń względem wykonawcy oraz gwarantuje, że wykonawca rozlicza się z urzędem skarbowym.
czasem realizacji, na który składa się dwie rózne cechy – kiedy ekipa może zacząć pracę, oraz jak długo (w rzeczywistości) jej to zajmie. Wiele ludzi szuka szybkie remonty warszawa, ale ta strategia może być bardzo zwodnicza. Przy aktualnym rozgrzanym rynku nieruchomości, czasy oczekiwania na średniej renomy ekipę mogą wynosić powyżej miesiąca, w związku z tym wszystkie ekipy o dziwnie atrakcyjnych czasach oczekiwania powinny być traktowane ze zwiększoną podejrzliwością. Warto też w umowie z ekipą zastrzec kary umowne dyscyplinujące ekipę budowlaną na wypadek jakichkolwiek opóźnień, niestety jest to szczególnie ważne dlatego, że popularną praktyką jest branie przez ekipę kilku zleceń w jednym czasie.
dokładnością i jakością. W rzeczywistości cechę tą jesteśmy w stanie zweryfikować dopiero po realizacji zlecenia, jednakże zawsze warto poprosić ekipę o referencję, sprawdzić czy i jakie są ich wcześniejsze realizacje oraz sprawdzić opinie zarówno w internecie, jak i wśród znajomych.
Znalazłeś w Internecie tanią, szybką i dokładną ekipę? Świetnie, ale postaraj się aby wspaniała ekipa remontowa nie okazała się trochę mniej wspaniała w rzeczywistości. Przed wyborem najlepiej zasięgnąć opinii osób które już korzystały lub skorzystać z usług profesjonalisty – z Pewnym Lokalem znajdziesz dośwaidczoną ekipę budowlaną!
Opinie od znajomych?
Najlepszym źródłem informacji o ekipach budowlanych wydają się znajomi, ale czy aby na pewno tak jest? Większość osób które znamy nie jest w stanie prawidłowo zweryfikować jakości wykonanych prac budowlanych, oceniają więc tylko “na oko” i to do tego okiem laika. Z uwagi na to że część błędów budowlanych wychodzi dopiero po dłuższym czasie użytkowania, osoby "nietechniczne" mogą mieć problem z byciem przesadnie optymistycznym odnośnie jakości wykonanych usług. Znajomi oczywiście doradzą nam w kwestii tego czy ekipa jest terminowa i tania, ale nie należy im ufać w kwestii technicznej jakości robót. O to najlepiej zapytać specjalistów z firm takich jak Pewny Lokal. Możemy Ci pomóc na dwa sposoby:
zaproponować sprawdzoną ekipę budowlaną – Pewny Lokal współpracuje tylko ze sprawdzonymi ekipami budowlanymi dbając o zachowanie najwyższej jakości świadczonych usług. Skorzystaj z darmowej wyceny remontu przygotowanej przez naszego doświadczonego kierownika budowy. Umów się teraz!
sprawdzić jakość wykonanego remontu – jeśli z jakiś powodów nie mogłeś skorzystać z naszej ekipy i martwisz się o jakość wykonanych usług, zamów usługę sprawdzenia ekipy remontowej!
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!
Banki uzależniają kredytowanie także od stanu prawnego i technicznego mieszkania lub budynku. Na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym, wskażemy Ci ewentualne wady prawne mieszkania, które utrudnią uzyskanie kredytu. Wreszcie, pomożemy Ci w analizie umowy kredytu hipotecznego - jako kancelaria wyspecjalizowana w pomaganiu nabywcom przy transakcjach nieruchomościowych mamy spore doświadczenie w analizie umów kredytowych.
Mogą być bardzo wysokie. Z naszych raportów prawnych dowiesz się np. czy deweloper nie chce przerzucić na Ciebie opłat notarialnych w sposób niezgodny z umową deweloperską. Przy analizie umów na rynku wtórnym powiemy Ci, czy taksa notarialna nie jest nadmiernie wysoka.
W akcie notarialnym mogą kryć się niekorzystne klauzule, m.in. nakładające wygórowane kary umowne, czy zwalniające sprzedawcę lub z dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Nasza kancelaria oferuje usługę kompleksowego sprawdzenia umowy z deweloperem, a także pomoc w podpisaniu bezpiecznej umowy na rynku wtórnym (przedwstępnej, sprzedaży czy przenoszącej własność).
Duża część mieszkań obciążona jest z hipoteką, a na nieruchomościach ciążą też inne roszczenia. Chodzi zarówno o rynek pierwotny, jak i o rynek wtórny. Na rynku wtórnym niemiłą niespodzianką może być np. hipoteka wzięta przez wspólnotę na modernizację kamienicy, roszczenia reprywatyzacyjne czy służebności. Pomożemy zabezpieczyć się przed powyższymi ryzykami. Na rynku pierwotnym wskażemy też, jak uchronić się w umowie deweloperskiej przed tym, żeby hipoteka, którą deweloper obciążył grunt, nie "przeniosła się" na mieszkanie.
Na rynku wtórnym, dzięki pomocy naszych prawników dowiesz się m.in., jakie prawa i do czego nabywasz (np. do piwnicy i garażu). Nasi prawnicy pomogą też w bezpiecznym podpisaniu umowy (zarówno umowy deweloperskiej, jak i jakiejkolwiek umowy na rynku wtórnym), tak żeby nabywca był w 100 proc. zabezpieczony, że kupuje wszystkie prawa do nieruchomości.
Warto przed kupnem mieszkania sprawdzić wysokość czynszu lub opłat przekształceniowych za użytkowanie wieczyste. Potencjalnie wygórowaną wysokość takich opłat jesteśmy w stanie zasygnalizować np. dzięki analizie ksiąg wieczystych czy prospektu informacyjnego dewelopera. Podczas przeglądu/odbioru technicznego mieszkania lub domu, dzięki badaniu kamerą termowizyjną, możemy wykryć potencjalnie wysokie koszty ocieplenia lokalu lub domu.
Zawsze warto ją negocjować – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wyniki naszych audytów bardzo często są wykorzystywane przez nabywców nieruchomości do "zbijania" w dół ceny. Informacje o usterkach technicznych mieszkania lub domu albo o wysokich szacunkowych kosztach remontu często sprawiają, że sprzedawca lub deweloper obniżają cenę.
Czy sprzedawca jest rzeczywiście właścicielem mieszkania? Jak deweloper zabezpiecza nabywców przed ewentualnym bankructwem? Nasze raporty prawne odpowiedzą na oba pytania. Na rynku wtórnym zweryfikujemy (m.in. dzięki lekturze tzw. zupełnych wersji ksiąg wieczystych), czy sprzedawca ma wszystkie prawa do nieruchomości. Na rynku pierwotnym, powiemy Ci, czy deweloper zamierza finansować inwestycję w bezpieczny sposób oraz, czy doświadczenie dewelopera wskazuje na terminowe oddanie inwestycji.
Lokalizacja może znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości. Dzięki naszym audytom prawnym nieruchomości na rynku wtórnym dowiesz się np. jaki procent mieszkań w budynku stanowią lokale komunalne - takie informacje da się wyczytać z księgi wieczystej. Na rynku wtórnym oferujemy także sprawdzenie m.in. jakości powietrza oraz przestępczości w danej lokalizacji. W ramach audytów działek oceniamy też czy działka nie znajduje się w strefie chronionej, a tym samym, jaki rodzaj domów da się na niej wybudować. Przy analizie umowy deweloperskiej sprawdzamy, czy w pobliżu przedsięwzięcia deweloperskiego planowane są tzw. uciążliwe inwestycje (np. cmentarz, czy oczyszczalnia ścieków).
Podczas przeglądu technicznego mieszkania na rynku wtórnym ocenimy stan budynku oraz części wspólnych (np. klatek schodowych, piwnic). Wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne budynków kamerami wysokiej jakości marki FLIR. Również na rynku pierwotnym oferujemy usługę sprawdzenia części wspólnych budynku wraz z zagospodarowaniem terenu (pod kątem m.in. zgodności z dokumentacją projektową i standardem).
Na rynku wtórnym ocenimy stan techniczny mieszkania lub domu. W ramach przeglądu technicznego na rynku wtórnym ocenimy m.in. stan instalacji oraz oszacujemy koszty remontu. Na rynku pierwotnym w ramach odbioru technicznego mieszkania lub domu sprawdzimy zgodność nieruchomości z normami budowlanymi, załączonym do umowy deweloperskiej standardem wykończenia, a także pod kątem usterek. W ramach badania kamerą termowizyjną, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, wykryjemy niewidoczne gołym okiem mostki termiczne, zacieki i zawilgocenia.
Podczas przeglądu mieszkania i domu na rynku wtórnym nasi inżynierowie zweryfikują metraż - często rzeczywisty metraż nieruchomości jest niższy niż ten podany w ogłoszeniu czy w księgach wieczystych. Przy analizie umowy deweloperskiej powiemy Ci, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu oraz, kto zapłaci nadwyżkę za mieszkanie w razie różnicy między metrażem projektowym a powykonawczym.