W poniższym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku przeprowadzić remont mieszkania.
Generalny remont mieszkania to nie tylko zmiana koloru ścian, zmiana podłogi czy kafelków w łazience. Generalny remont najczęściej przeprowadza się na przykład po kupnie starego domu czy mieszkania, kiedy zmieniamy układ pomieszczeń i wymieniamy wszystko na nowe albo, dokładając do tego rzeczy niewidoczne na pierwszy rzut oka jak instalacje elektryczna czy wodna i ich elementy. Sprawdź jak krok po kroku można przeprowadzić remont generalny mieszkania, jak go zaplanować i się do niego przygotować.
Zaplanowanie remontu krok po kroku jest podstawą wszelkich działań, czy to stricte remontowych, czy w zatrudnianiu ekipy i szukaniu materiałów. Bagatelizowanie tej czynności może odbić się nam czkawką w postaci nieprzewidzianych wydatków. Warto na kartce lub komputerze wypisać przede wszystkim każdą jedną rzecz, która chcemy wyremontowac. Czy to zmiana podłóg, okien i drzwi, przesuwanie ścian czy nawet takie drobnostki jak wymiana gniazdek. Po wypisaniu wszystkich elementów warto chociaż spróbować oszacować koszty materiałów.
Następnym krokiem będzie znalezienie dobrej ekipy remontowej. Samo znalezienie polecanego fachowca może potrwać, a dodatkowo firmy remontowe mają zwykle pękający w szwach kalendarz, więc zarówno planowanie jak i szukanie ekipy należy zacząć minimum 3 miesiące przed rozpoczęciem remontu. Kiedy znajdziemy już idealną firmę przedstawić musimy nasze oczekiwania względem remontu, dlatego wypisanie jego elementów bardzo pomoże w oszacowaniu przez firmę kosztów.
Możemy zatrudnić ekipę remontową, która zajmuje się całym remontem generalnym. Takie rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze, bo skraca czas poszukiwań. Można również zatrudnić fachowców od poszczególnych elementów remontu osobno. Jeden fachowiec może zrobić łazienkę, inny zająć się ścianami, inny podłogą a jeszcze inny oknami. W końcu glazurnik jest fachowcem w swojej dziedzinie i ma w tym największe doświadczenie. Niektóre duże firmy remontowe zatrudniają różnych fachowców, niektóre takich od wszystkiego. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jeśli zatrudniamy pojedynczych fachowców, mogą oni nie dogadywać się między sobą, czas remontu może się wydłużyć gdyż ciężej jest znaleźć 3 różne firmy i zaklepać w nich termin, niż znaleźć jedną.
Najlepiej zatrudniać fachowców polecanych, mających referencje, którzy podpiszą z nami szczegółową umowę na wykonywane prace. W takiej umowie powinno znaleźć się kosztorys prac, ewentualnych materiałów jeśli nie kupujemy ich sami, czas wykonania. Dzięki umowie, w przypadku źle wykonanej usługi będzie nam dużo łatwiej dochodzić swoich praw i skłonic ekipe do poprawwek lub zwrotu pieniędzy, niż w przypadku zatrudnia fachowców “na czarno”.
Architekt wnętrz, mimo iż generuje to dodatkowe koszty projektu, będzie na pewno świetną pomocą przy generalnym remoncie. Będzie potrafił nasze marzenia o wystroju wnętrza i jego układzie przenieść na papier, doradzi co można by zrobić lepiej, albo sam wymyśli dla nas idealne rozwiązanie zgodne z obecnymi trendami, na które byśmy nie wpadli sami. Architekt wnętrz, dzięki projektowi, który dla nas przygotuje, będzie wielką pomocą techniczną dla ekipy remontowej, która będzie mogła pracować z dokładnym wskazaniem, w jakich miejscach i jaki mają zajść zmiany.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ściany i okna to podstawa naszego mieszkania, chronią nas przed zimnem i wilgocią, a często bagatelizowane są przy remoncie. Zły stan ścian i okien może być niebezpieczny dla podstawowego funkcjonowania i przyczyniać się nawet do chorób układu oddechowego i alergii.
Nie zawsze pleśń i grzyba widać na pierwszy rzut oka. Jeśli nie ma wykwitów w rogach pod sufitem nie znaczy, że nie zaczynają się pojawiać pod tynkiem. Jeśli tylko podejrzewamy zbyt dużą wilgoć w mieszkaniu lub mieliśmy do czynienia z jakimś zamoczeniem ścian należy zacząć generalny remont od sprawdzenia ich pod kątem grzyba np przez zatrudnienie fachowca z kamerą termowizyjną. Może zdarzyć się też, że trzeba będzie osuszyć ściany zawilgotniałe jeśli grzyb jeszcze się nie pojawił.
Rozszczelnione okna przyczyniać się będą do złej cyrkulacji powietrza, zimo dostawać się będzie do środka i podnosić rachunki za ogrzewanie, natomiast nie nastąpi wymiana obiegu powietrza. Dlatego ważne jest kupienie dobrych okien, które posłużą nam na lata i nie będą przyczyniać się do schładzania pomieszczenia ani dostawania wilgoci do środka. Nie oszczędzaj na tanich plastikowych oknach, warto przeznaczyć na nie więcej pieniędzy.
Zanim zaplanujemy zmianę układu pomieszczeń i wyburzanie ścian bądź ich przestawianie warto skontaktować się z ekipą remontową lub zatrudnić architekta, ewentualnie zerknąć do projektów mieszkania. Nie każdą ścianę da się wyburzyć nie naruszając konstrukcji. Może to oznaczać, że zaplanowane przez nas pomieszczenie lub połączenie kilku w jedno może nie być możliwe do wykonania.
Ścianę nośną i zainstalowanie podciągu można wykonać, ale tylko na podstawie dokumentacji przygotowanej przez architekta bądź konstruktora. Nie można wymagać tego od ekipy budowlanej, która nie jest doświadczona, lub dać się na to ekipie budowlanej namówić. Grozi to katastrofą budowlaną i poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.
Słaba lub stara izolacja termiczna, jak i nieszczelne okna to główne przyczyny zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie. W czasie generalnego remontu warto rozważyć jej wymianę lub wykonanie dodatkowej. Jeśli mieszkanie wydaje się nam za głośne i słyszymy każdą rozmowę sąsiadów można poprosić o wykonanie instalacji akustycznej, która te dźwięki wygłuszy. O konieczności wymiany izolacji poinformuje Cię ekipa budowlana, możesz też poprosić o jej sprawdzenie.
Przy zmianie podłóg warto brać pod uwagę jej ścieralność i materiał wykonania. Podłogi o większej ścieralności będą tańsze, ale w miejscach, gdzie dużo się chodzi, gdzie szura się krzesłami, lub jeśli mamy psa podłoga, podłoga ścierać będzie się szybciej. Tanie panele, poza tym są dużo bardziej śliskie, szybciej się zużyją. Podłoga drewniana jest droższa i pamiętać też należy o jej konserwacji od czasu do czasu, co generuje dodatkowe koszty.
Podłoga żywiczna wygląda bardzo elegancko, idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz a do tego ma dobre parametry techniczne, mało się ściera, jest szczelna, nie jest podatna na działanie chemikaliów. Jest ciekawą alternatywa dla paneli i podłóg drewnianych.
Do kuchni i łazienki większość osób wybiera podłogi ceramiczne ze względu na przepuszczalność wody i łatwość w myciu. Dodatkowo możemy wybrać stylowe mozaiki i inne ciekawe wzory. Tu również należy patrzeć na ścieralność takich kafelków, szczególnie, że w kuchni chodzić będziemy po nich często.
Do generalnego remontu łazienki często warto zatrudnić osobnego fachowca, którego specjalizacją jest właśnie łazienka i hydraulika. To w łazience drobne usterki powodują najczęściej najwięcej szkód. Kiedy powstaje drobne uszkodzenie na przykład z powodu starej, rdzewiejącej rury czy uszczelki i woda zalewa sąsiadów lub naszą łazienkę, ponosimy ogromne koszty skuwania ścian by dostać się do środka i usterkę naprawić, które mogą iść w kilka tysięcy złotych zależnie od ogromu zniszczeń. Często wiąże się to nawet z demontażem prysznica, toalety i generuje ogromne koszty. Warto więc wyremontować łazienkę naprawdę solidnie i od podstaw.
Łazienka to najbardziej narażone na zawilgocenie pomieszczenie w domu, od wody chlapiąc na ściany i podłogę, po parę powstałą przy kąpieli wnikającą w sufit. Aby zapobiec wilgoci wchodzącej w mury, która przynia się do powstania grzyba i pleśni, należy pamiętać o ich zabezpieczeniu zanim położymy glazurę. Możemy użyć folii w płynie, zaprawy hydroizolacyjnej czy masy uszczelniające. O tym poinformuje nas fachowiec przeprowadzając generalny remont.
Zadbajmy również o odpowiednią wentylację łazienki, dzięki której wilgoć będzie mogła być odprowadzona na zewnątrz. Dla większości pomieszczeń będzie to być zwykła kratka wentylacyjna, można też zastosować wentylatory mechaniczne w większych łazienkach, a w drzwi łazienkowe kupujmy zawsze z otworami na dole.
Instalacja elektryczna to jedna z najważniejszych rzeczy w domu, która w przypadku starości i uszkodzeń może być groźna dla naszego życia, spowodować pożar lub w najlepszym razie zwarcie. Nie wspominając już o tym, że aby ja całkowicie wymienić trzeba kuć ściany i generuje to duże koszty. Zadbajmy więc o nią zanim zaczniemy remont. Możemy w tej sprawie zwrócić się do osobnego fachowca elektryka, który sprawdzi stan naszej instalacji elektrycznej i jej jakość.
Na etapie planowania remontu rozplanuj rozkład świateł, a najbardziej pomocny w tym będzie architekt wnętrz, który umie dostosować rozkład światła do danego pomieszczenia, aby jak najbardziej podnieść jego komfort i optycznie wyciągnąć z niego to, co najlepsze. Również od rozkładu świateł, ale też mebli zależy gdzie chcemy mieć kontakty i włączniki. Takie rzeczy należy planować na samym początku, zanim zacznie się remont i nie robić ich potem byle gdzie, byśmy musieli korzystać z przedłużaczy.
W przypadku kuchni, tak samo jak w przypadku całego pomieszczenia, warto zaplanować jej wystrój i umiejscowienie mebli zanim zaczniemy remont. W kuchnie jeszce bardziej niz w innych pomieszczeniach, miejsce gdzie postawimy zlew, gdzie chcemy mieć oświetlenie a gdzie zabudowę kuchenną, zadecyduje o rozmieszczeniu instalacji elektrycznej i odpływów oraz o całym jej remoncie.
Zdecydujmy wcześniej czy chcemy korzystać z kuchenki gazowej, elektrycznej czy indukcyjnej. Coraz więcej osób wraca do gotowania na gazie, twierdząc, że jedzenie robione na ogniu smakuje lepiej. Nie w każdym mieszkaniu, szczególnie tych znajdujących się w nowych budynkach jest dostępny gaz. Jeśli natomiast mamy mieszkanie gdzie za gaz się płaci, a nie będziemy go używać, bo kupiłem kuchenkę indukcyjną, można z niego zrezygnować i zmniejszy to nasze wydatki na gospodarstwo domowe.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!