W poniższym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku wykończyć dom.
Wykończenie domu jest ostatnim etapem jego budowy, jednocześnie ważnym elementem, którego nie docenia wiele osób. Na etapie wykończenia bowiem często okazuje się, że brakuje pieniędzy i mimo, że wydaje się, że postawienie domu pochłania większość kosztów, nie jest to prawdą. Po postawieniu domu mamy przed sobą jeszcze ogrom prac wykończeniowych. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze elementy wykończenia domu, które należy brać pod uwagę, planując budżet, i które są kluczowe do dobrego funkcjonowania domu.
Najważniejszym etapem, zanim w ogóle rozpoczniemy jakiekolwiek wykończenia domu, jest rozpisanie planu robót i to w odpowiedniej kolejności. Jeśli chodzi o wykończenie domu, detale i ich kolejność grają dużą rolę, dlatego potrzebna jest pomoc fachowców. To oni sami, lub we współpracy z właścicielami domu, przygotują plan prac wykończeniowych i ich wycenę. Ekipy wykończeniowej najlepiej zacząć szukać dużo wcześniej. Jeśli nie jest to ta sama ekipa, która buduje dom najlepiej szukać ich jednocześnie i jak najwcześniej zaklepać termin i podpisać umowę.
Przy współpracy z architektem wnętrz powinien on skontaktować się z ekipą wykończeniową, gdyż to w jego planach będą mogli znaleźć położenie i rozkład pomieszczeń, do których instalacje wodno kanalizacyjne i elektryczne muszą być doprowadzone. Architekt wnętrz to dodatkowy wydatek, ale przy budowie i wykończeniu domu warto skorzystać z jego usług.
Pora roku i dyktujące ją temperatury będą wyznaczać kolejność i ilość prac wykończeniowych. Niektóre technologie wymagają temperatury 5 stopni, a rozpoczęcie robót wiosną i latem sprawi, że wszystkie rzeczy ukończone powinny zostać przed nadejściem zimy i mrozu, zimą zaś najważniejsze będzie domknięcie domu i wstawienie drzwi zewnętrznych i okien.
Instalacja elektryczna i wodno kanalizacyjna to jedne z najważniejszych rzeczy w wykończeniu domu, które nieumiejętnie położone przysporzyć mogą wielkich wydatków i remontu przy naprawach. Pamiętajmy również, że należą one do prac przed- wykończeniowych, które wykonujemy, zanim postawimy to, co je zakryje.
Warto zatrudnić jak najlepszych fachowców i nie oszczędzać na tak ważnych rzeczach. Na etapie projektu domu powinniśmy wiedzieć, gdzie chcemy mieć gniazdka i przełączniki, parapety, gdzie ma znajdować się kuchnia a gdzie łazienka, sanitariaty, zlewy i wiele innych. Tu nieoceniona będzie pomoc architekta i ekipy budowlanej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto układanie przewodów elektrycznych przeprowadzać w rurkach osłonowych, gdyż dzięki nim w przyszłości będzie łatwiej je wymienić i nie trzeba będzie skuwać ścian.
Zanim instalacja elektryczna zostanie zakryta, należy ją sprawdzić, robiąc odpowiednie pomiary. Powinien sprawdzić ją uprawniony do tego fachowiec a wynik wpisać do specjalnego protokołu. Tak samo robi się w przypadku instalacji gazowej i centralnego ogrzewania.
Instalacja kanalizacyjna powinna być wykonywania przed ostatecznym położeniem podłóg i również jej miejsce zależy od projektu architekta.
Na etapie budowy domu i jego wykończenia powinniśmy pamiętać o kładzeniu nacisku na zapobieganie przedostawania się do środka wilgoci, która powoduje grzyba i pleśń. Używamy dobrej jakości materiałów i dbajmy o szczelność wykończenia. W miejscach narażonych na wilgoć należy założyć kratki wentylacyjne np w kuchni czy łazience lub tam, gdzie nie będzie okien. Nawiewniki okienne pozwolą na regulację obiegu powietrza, a okna z mikrowentylacją pozwala je rozszczelnić. Możemy pomyśleć również o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która regulować będzie ilość powietrza wchodzącego i uwalniać to zużyte na zewnątrz.
Gdy położona zostanie druga warstwa izolacji termicznej, fachowcy rozprowadza rury instalacji centralnego ogrzewania, które ułożone zostają między płytami styropianu, tym samym unikając utraty ciepła. Zanim instalacja zostanie zakryta, należy wykonać próby ciśnieniowe, a nieszczelności można wtedy łatwo wykryć i naprawić uszkodzenia.
Centralne ogrzewanie powinniśmy zacząć instalować przed wykończeniem podłóg szczególnie jeśli chcemy mieć ogrzewanie podłogowe. Instalacja centralnego ogrzewania umieszczona jest w ścianach i może być wykonane zarówno przed jak i po tynkowaniu.
Pierwszym elementem wykończenia podłóg w domu jest położenie warstwy wyrównawczej podłogi. Po jej wyschnięciu można nakładać kolejną warstwę izolacji przeciwwilgociowych poprzez założenie grubej folii lub papy asfaltowej na lepiku.
O tym jednak wiedzieć będzie ekipa wykończeniowa. Dopiero po tych wszystkich krokach, po ułożeniu instalacji grzewczej można zacząć przygotowywać wylewki jastrychowe czyli podkłady pod posadzki.
Na samym końcu można układać panele, podłogę drewnianą lub wylewać podłogę żywiczną. Panele, mimo że najtańsze najszybciej się ścierają i są najbardziej śliskie. Drewniana podłoga jest za to droższą i również trzeba będzie w przyszłości myśleć o jej zabezpieczeniu od czasu do czasu odpowiednimi preparatami. Możemy zamówić trudne do ścierania podłoże żywiczne, jednak nie każdy lubi tego typu wygląd.
Okna i drzwi powinny zostać położone na etapie budowy domy przed pracami wykończeniowymi, jednak jeśli temperatura na zewnątrz jest wysoka, nie trzeba się z tym śpieszyć. Pamiętajmy o kupnie dobrych, bo to one ostatecznie będą izolować dom od wilgoci i zimna, a jeśli są nieszczelne, podniosą się opłaty za centralne ogrzewanie, który w wypadku domu i bez tego są wysokie. Nieszczelne okna powodują, dostanie się wilgoci do środka i wykwity pleśni na izolacji albo ścianach obok.
Tynki na ścianach zakrywać mają instalację rury, kable i przewody, a wedle przepisów tynk wewnętrzny zakrywający instalację elektryczną powinien mieć minimum 5mm grubości. Mokre tynki należy układać najpierw na sufitach później na ścianach, jednak jeśli sufity mają być podwieszone i zabudowane płytami karton-gipsowymi, wtedy ściany tynkuje się najpierw na mokro, a później dodaje do tego suchą zabudowę.
Tynkowanie ścian to tak naprawdę ostatni etap prac wykończeniowych, zanim przejdziemy do kładzenia podłóg i wykończenia wnętrz.
Na tym etapie wszystkie prace budowlano-wykończeniowe są za nami i zaczyna się najprzyjemniejszy etap budowy domu, czyli malowanie ścian, wykańczanie podłóg, kładzenie glazury i kafelków, tworzenie zabudowy kuchennej i dobieranie mebli i wiele innych. Ten etap również to moment kiedy zgłasza się odpowiedni organ o zakończeniu budowy domu, a nieruchomość pod względem bezpieczeństwa jest gotowa do życia.
Ostatnim etapem wykończenia wnętrza jest montaż urządzeń sanitarnych, gniazdek, włączników i instalacja grzejników. Ekipa wykończeniowa powinna uważać, by niczego na tym etapie nie pobrudzić i nie porysować.
Prac wykończeniowe na zewnątrz mogą być przeprowadzone niezależnie od tych wewnątrz. Oczywiście budynek musi zostać ocieplony i otynkowany w przypadku ścian jednowarstwowych.
Ściany dwuwarstwowe natomiast wymagają najpierw przyklejenia warstwy termoizolacji, następnie przetarcia powierzchni, wykonania warstwy zbrojnej. Później możemy instalować parapety zewnętrzne i dopiero przystąpić do kładzenia tynku.
Plusem posiadania własnego domu jest również dostęp do własnego ogrodu, czy to mały symboliczny ogródek i trochę przestrzeni naokoło domu, czy wiele metrów kwadratowych dzielących nas od sąsiadów przestrzeni zielonej.
Musimy zająć się kupnem ogrodzenia, postawieniem bramy wjazdowej. Wylanie betonu na podjeździe, tam, gdzie zwykle stał będzie samochód, oszczędzi nam błota w czasie mocnych opadów deszczu, a do wylania betonu czy ułożenia cegłówek również można zatrudnić fachowca.
Ostatecznie zieleń w naszym ogrodzie też ma znaczenie. Jeśli chcemy pozostawić miejsce na przydomową uprawę warzyw, powinniśmy zatroszczyć się już na początku o nawożenie ziemi.
Możemy również kupić trawę w rolce, a wtedy należy dokładnie wyliczyć długość i szerokość ziemi lub zatrudnić ogrodnika. Prace w ogrodzie i urządzenie tej przestrzeni do relaksu będzie przyjemnym zwieńczeniem budowy i wykończenia domu.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!