W niniejszym artykule przedstawiamy kwestie związane z podatkami w przypadku house flippingu.
House flipping, polegający na kupnie mieszkania w korzystnej cenie w celu jego późniejszej odsprzedaży z zyskiem, jest jedną z głównych strategii inwestycyjnych na rynku nieruchomości. Flipować można zarówno na rynku wtórnym, jak i na pierwotnym. Powodzenie flipa w dużym stopniu zależy od umiejętności i wiedzy flipera, który musi pamiętać także o aspekcie podatkowym flipowania.
Za datę powstania obowiązku podatkowego należy przyjąć moment wydania nieruchomości kupującemu, nawet jeżeli sprzedający miałby nie otrzymać do tej pory zapłaty z tego tytułu - na potrzeby określenia przedmiotowej daty wystarczający jest fakt, że przychód jest należny.
Kwestią dla części flipujących nie do końca oczywistą jest ustalenie, czy flipowanie należy potraktować jako działalność gospodarczą, czy też flipować można będąc osobą fizyczną. Zgodnie z art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT działalność zarobkowa, prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany, jest działalnością gospodarczą. Może to więc oznaczać konieczność zarejestrowania działalności i rozliczania przychodu w określony w ustawie sposób. W innym przypadku obowiązująca stawka wynosi 19%, przy czym możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z podatku w przypadku zbycia nieruchomości dopiero po upływie 5 od momentu wejścia w jej posiadanie. Odejmując od przychodu koszty nabycia wraz z kosztami poniesionymi w celu zwiększenia wartości nieruchomości otrzymamy podstawę opodatkowania.
Osoba, która jednorazowo dokonuje zakupu mieszkania, a następnie sprzedaje je z zyskiem na przykład po jego wyremontowaniu, nie będzie od razu zobowiązana do rejestrowania się jako płatnik podatku VAT. Dopiero w przypadku, gdy flipowanie przybiera formę działalności profesjonalnej, będzie to oznaczało konieczność odprowadzenia należnego podatku od towarów i usług, który w przypadku zbycia nieruchomości wynosi 23%. Warto jednak dokładnie zapoznać się z Ustawą o VAT, gdzie znajdziemy regulacje dotyczące możliwości zwolnienia z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a).
W przypadku, gdy flipowanie staje się głównym zajęciem i źródłem dochodów, warto pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej. Często, ze względu na brak wiedzy na temat potencjalnych korzyści, płynących z prowadzenia działalności, flipperzy nie decydują się na ten krok, co jednak wiąże się ze sporym ryzykiem w przypadku, gdyby dojść miało do kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie działalności możemy między innymi korzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych, a w przypadku flipowania na rynku pierwotnym będziemy zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!