Instalacja odgromowa jest jednym z takich elementów dodatkowego wyposażenia budynku, o którym się nie myśli albo – co gorsza – uważa za zbędną. Są pilniejsze potrzeby, a pioruny rzadko uderzają w domy. Czy więc cena jest tym czynnikiem, dla którego piorunochrony montuje się tylko tam, gdzie ich obecność jest wymagana prawnie? Czy może wiedza o zaletach jej instalacji jest zbyt mała? A może myślą, że nie wszędzie taki montaż jest możliwy? Warto przybliżyć sobie jej działanie, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Instalacja odgromowa — piorunochron (LPS — Lightning Protection System), to system, którego zadaniem jest ochrona Twojego zdrowia, życia i domu przed wyładowaniami elektrostatycznymi, tzw. piorunami.
Większość ludzi kojarzy uderzenie pioruna z popalonym sprzętem RTV i AGD. Jest to częsta sytuacja, gdy piorun uderza w niedalekiej okolicy od naszego domu. Jednak po uderzeniu w dom, jego konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze — pożar, porażenie czy nawet śmierć mieszkańców.
Piorunochrony dostępne na rynku, możemy podzielić na pasywne i aktywne.
Systemy aktywne ESE (Early Streamer Emission) w Polsce mają status okucia budowlanego, a ich stosowanie jest znikome. Dużo częściej w Polsce montuje się systemy odgromowe pasywne, inaczej tradycyjne.
Cena instalacji odgromowej zależy od 3 czynników. Wielkości domu, trudności dachu i rodzaju elementów, z których jest zbudowana (miedź, aluminium, tworzywa sztuczne).
Koszt instalacji odgromowej dla dużego domu o prostym dachu to wydatek rzędu 4 000 - 4 500 zł (stal ocynkowana), do 6 500 - 7 500 (elementy miedziane).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeśli mamy odpowiednią wiedzę, można samodzielnie dokonać montażu instalacji. Bezpieczniej jednak jest zlecić jej wykonanie specjalistą.
Zasady funkcjonowania instalacji odgromowej określa norma PN-EN 62305. Składa się ona z 4 części:
Część 1 to ogólne zalecenia dotyczące ochrony odgromowej
Część 2 określa normy i sposób wyliczenia wskaźnika zagrożenia piorunowego, zależnego od źródła zagrożenia i typu wywołanej szkody. Jego wysokość decyduje o konieczności instalacji odgromowej na budynku.
W praktyce obowiązek ten spoczywa na obiektach, które:
Część 3 określa jak dobierać klasę instalacji i rodzaj materiałów (właściwości, kształty, parametry i minimalne wartości przekrojów poprzecznych) w zależności od oceny ryzyka.
Ostatnia część zawiera wymagania względem ochrony urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w budynkach, przed skutkami działania piorunowego udaru elektromagnetycznego (tzw. spaleniem).
Instalacja odgromowa składa się z:
W celu uziemienia można również wykorzystać stalowe pręty, wbijając je prostopadle głęboko w ziemie (uziom sztuczny pionowy). Jest to jednak rzadko używane rozwiązanie.
Montażu instalacji odgromowej możesz dokonać w dowolnym momencie. Najprościej jest, jeśli przewidzisz ją już na etapie projektowania domu. Wtedy ekipa budowlana może wyprowadzić naturalne uziomy w fundamentach, czy montować zwody po pokryciu dachu. W taki przypadku montaż przebiega sprawnie, a koszt samej instalacji nie wydaje się znaczący przy kosztach całej budowy.
Jeśli kupujesz dom z rynku wtórnego i chcesz zainstalować piorunochron, warto najpierw przeprowadzić audyt stanu technicznego dachu i elewacji. Jeśli występuje jakiś problem z dachem, w bliskiej przyszłości będzie wymagana jego wymiana, to poniesiesz dodatkowe koszty związane z demontażem i ponownym montażem systemu odgromowego.
Kupując dom, warto zlecić fachowcom sprawdzenie jego stanu technicznego i nie zdawać się na zapewnienia sprzedającego. Dotyczy to nie tylko wspomnianego wcześniej audytu poszycia dachowego, ale całego budynku: elektryki, hydrauliki czy szczelności okien. Raport, który przygotujemy, pomoże wymusić na deweloperze naprawę usterek. A w przypadku audytu nieruchomości z rynku wtórnego raport wzmocni Twoją pozycję przy negocjacji ceny.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!