Elektryka i hydraulika uznawane są za jedne z najdroższych robót, z jakimi mamy do czynienia na budowie. Przeświadczenie to wynika prawdopodobnie z szybkości, z jaką fachowcy inkasują wynagrodzenie za swoją pracę. Na przykład rozprowadzenie hydrauliki i podłączenie pieca w średniej wielkości domu (150 mkw), sprawnej ekipie zajmuje 2 - 3 dni. Zatem ile kosztują instalacje elektryczne i hydrauliczne? Co się na nie składa? O tym w dzisiejszym artykule.
Szacowanie kosztów wykonania instalacji elektrycznej, na pierwszy „rzut oka” wydaje się całkiem proste. Podliczamy, ile i jakich punktów planujemy w każdym pomieszczeniu, sumujemy, a następnie mnożymy uzyskany wynik przez znalezioną cenę za jego wykonanie. (Na przykład montaż punktu oświetleniowego, to od 80 do 130 zł/punkt netto).
Do tego doliczamy koszt montażu rozdzieli czy skrzynki z bezpiecznikami i średnio kilometr przewodów. Czy tyle wyniesie nas robocizna za rozprowadzenie instalacji?
Niestety, z tym może być różnie. Dlatego, że ceny w naszej okolicy mogą odbiegać (w górę lub w dół) od uśrednionych cen, które szacują serwisy budowlane lub nawet podają internauci na forach. Bardzo dużo zależy od tego, z jakiej usług firmy skorzystamy i jak duża konkurencja panuje na rynku.
Wspomniane wyżej obliczenia mogą pomóc natomiast w skalkulowaniu kosztów samych materiałów. Analizując oferty marketów budowlanych i hurtowni elektrycznych widzimy, jakie są ceny i jakie materiały mamy do wyboru.
Rachunek za części do rozprowadzenia instalacji hydraulicznej bardzo często jest najdłuższym rachunkiem z jakimkolwiek mamy do czynienia. Ilość złączek, kolanek, rurek pex i innych elementów jest tak duża, że laikowi bardzo trudno ustalić, który element, do czego służy.
Zatem jeżeli szukamy informacji, ile kosztuje wykonanie instalacji hydraulicznej, to nie warto szukać informacji o cenach w sieci, lecz udać się bezpośrednio do hydraulika. Po zapoznaniu się z projektem będzie w stanie oszacować, jak dużo będą nas kosztowały materiały i robocizna. Oczywiście w sieci znajdziemy różne analizy, które podają, ile średnio fachowcy biorą za wykonanie punktu hydraulicznego (500 - 900 zł/punkt), czy montaż grzejnika (250 - 350 zł/szt.). Nie warto jednak na ich podstawie ustalać swojego budżetu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
To ile kosztują instalacje elektryczne i hydrauliczne najlepiej sprawdzić u źródła, a więc u działających na naszym terenie elektryków i hydraulików. W przypadku tych dwóch rodzajów prac bardzo często korzystne dla nas jest przerzucenie obowiązku zakupu materiałów na wykonawców. I wynika to z dwóch powodów: nie mamy wystarczającej wiedzy, aby kupić wszystkie materiały (czasami, ze względu na mnogość rozwiązań technologicznych, nawet lista jest niewystarczająca). A także, ze względu na fakt, że fachowcy Ci najczęściej mają swoich dostawców, którzy oferują im dużo atrakcyjniejsze ceny niż gdybyśmy kupowali materiały samodzielnie. Zatem to ile kosztują instalacje elektryczne i hydrauliczne, zależy od fachowca, którego zatrudnimy.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!