Jeśli myślisz o rozpoczęciu budowy, to pewnie słyszałeś, że warto teraz wybudować dom inteligentny. Tylko co to znaczy, że dom jest inteligentny? Co taki dom potrafi dla Ciebie zrobić i ile będziesz musiał za niego zapłacić? A może dom inteligentny to zwykła moda, której cena jest niewspółmierna z korzyściami, jakie przyniesie? Pytań jest dużo. Dlatego w dzisiejszym artykule zajmiemy się najważniejszymi z nich.
Wielu ludzi uważa, że dom inteligentny to taki, w którym wszystkie urządzenia elektryczne, są skomunikowane z telefonem. Jednym kliknięciem można otworzyć rolety, zapalić światło czy włączyć telewizor. Owszem, są to cechy, które smart dom posiada, ale to nie tylko one świadczą o jego inteligencji.
Inteligentny dom to taki, który:
Jest to możliwe dzięki połączeniu ze sobą wszystkich elementów / urządzeń w jedną sieć i wyposażeniu ich w czujniki. Dzięki temu są one zdolne do wzajemnej komunikacji.
Raz zaprogramujesz konkretne ustawienia, a potem wszystko dzieje się samo.
Oczywiście w każdej sytuacji możesz ingerować w funkcje domu. Jednak zdejmuje on z Ciebie mnóstwo czynności, o których przez dzień nie myślisz, robisz automatycznie, ale jednak zajmują Ci sekundy, minuty czy godziny w ciągu całego życia.
Możliwości, jakie oferuje inteligentny dom, są coraz większe. Przede wszystkim, steruje urządzeniami grzewczymi i klimatyzacją. Jeśli czujnik wykryje, że w jakimś pomieszczeniu jest za ciepło, to wyśle sygnał do rozdzielni o zakręceniu zaworu czy przymknięciu rolet. Jeśli w domu panuje zbyt duża wilgotność, to otworzy systemy wentylacyjne.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Inteligentny dom najczęściej rozróżnia, kiedy w pomieszczeniu przebywa człowiek, dzięki temu sam zapala i gasi światło tam, gdzie jest to konieczne. To zadanie jest możliwe dzięki czujnikom ruchu.
Większość systemów oferuje także opcje czujników, które ignorują zwierzęta. W ten sposób, jeśli posiadasz psa lub kota, który biega po całym domu, nie będą Ci bez przerwy migały światła.
Czujniki światła pozwalają także na włączanie świateł, podczas Twojej nieobecności. Co może wpłynąć na bezpieczeństwo przed kradzieżą, jeśli wybierasz się na dłuższy urlop.
Wyposażenie domu w inteligentne gniazdka pozwoli Ci na zlokalizowanie urządzeń, które pobierają zbyt dużo prądu, więc może je wyłączać w określonych godzinach. Z dowolnego miejsca na ziemi możesz sterować całym wyposażeniem domu: pralką, odkurzaczem czy roletami. Możliwości masz mnóstwo.
Założeniem koncepcji inteligentnego domu jest maksymalizacją komfortu jego użytkowników, uwolnienie ich czasu i zmniejszenie rachunków za prąd.
Wszystko ma być zgrane tak, abyś mógł sterować wszystkim w jednym miejscu, najlepiej telefonem. A także, aby wszystkie technologie ze sobą współgrały.
Przykładowo, w zwykłym domu montujemy sterownik do centralnego ogrzewania, montujemy wideofony ze sterowaniem do bramy, rolety, które mogą być sterowane z jednego miejsca lub kilku, do tego dochodzą jeszcze włączniki świateł w każdym pokoju. Celem inteligentnego domu jest zamiana tych kilku paneli sterowania w jeden główny.
Systemy inteligentnego domu mają bardzo dużą rozpiętość cenową. Wszystko zależy od marki elementów, z których korzystasz i stopnia jego rozbudowania.
Możesz zdecydować się na najprostszy system, który tylko steruje światłem i wyniesie Cię to kilka tysięcy złotych. Możesz też rozbudować go o dodatkowe elementy: sterowanie piecem, roletami, brami, klimatyzacją, alarmem, nawodnieniem ogrodu.
W zasadzie każde urządzenie elektryczne możesz połączyć do tego systemu. Jednak wtedy będzie Cię to kosztowało nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Na cenę systemu wpływa także jego rodzaj. Czy jest to system przewodowy, czy bezprzewodowy? System bezprzewodowy sprawdza się, jeśli mieszkasz już w domu i nie chcesz kuc ścian. Jest on jednak nieco bardziej zawodny niż przewodowy. Więc jeśli budowa przed Tobą, to lepiej postawić na system z przewodami, tam, gdzie to możliwe.
Szafa elektryczna w inteligentnym przypomina serwerownię z tysiącem kabli. Dlatego wiele osób zastanawia się, co stanie się w momencie awarii prądu?
W takiej sytuacji stanie się dokładnie to samo co w każdym zwykłym domu — nie będzie prądu, więc żadne urządzenia elektryczne nie będą działać. Nie podniesiesz rolet, nie ugotujesz wody czy nie otworzysz bramy pilotem.
Problem pojawia się tylko w sytuacji, kiedy zdając się na wygodę, zapomnisz o zdrowym rozsądku i nie nosisz ze sobą tradycyjnego klucza do domu. A taki powinien być zawsze przy Tobie, właśnie na takie nieprzewidziane sytuacje. Bez tradycyjnego klucza, przy braku prądu, nie wejdziesz do domu.
Oczywiście i na taką sytuację jest rozwiązanie. Wystarczy w budynku zamontować zasilanie awaryjne lub agregat (albo oba te urządzenia). W ten sposób można zapewnić sobie ciągłość pracy urządzeń nawet przy dłuższej przerwie w dostawie prądu.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!