W poniższym artykule wyjaśniamy, jak powinien wyglądać protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości.
Protokół zdawczo-odbiorczy w ostatnich latach stał się jednym z najuważniejszych dokumentów podpisywanych przy sprzedaży (znacznie rzadziej dotyczy to wynajmu) nieruchomości. To dokument będący powiedzeniem stanu technicznego nieruchomości w dniu jego podpisania.
Dlaczego sporządza się taki protokół? To przede wszystkim dobre zabezpieczenie dla sprzedającego (opcjonalnie wynajmującego), choć tak naprawdę na jego sporządzeniu skorzystają obie strony umowy. Protokół nie ma zastosowania, gdy ma miejsce kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego (tu zamiast odbioru technicznego przeprowadzany jest audyt techniczny).
Protokół zdawczo-odbiorczy dotyczy zakupu bądź wynajmu mieszkania. Jest to dokument, który ważny jest tylko w przypadku, gdy zostanie zatwierdzony i podpisany przez obie strony. W dokumencie muszą znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, w jakim stanie technicznym w dniu podpisywania protokołu znajduje się nieruchomość. Jest on wynikiem końcowych rozliczeń pomiędzy stronami, co pozwala uniknąć późniejszych problemów i dochodzenia kosztowych roszczeń jednej ze stron.
Podpisanie protokołu to ostatni etap, w sytuacji gdy ma miejsce kupno mieszkania/domu od dewelopera. Warto również wiedzieć, że często podpisanie protokołu jest równoznaczne z cesją licznika na nowego właściciela. Wówczas naturalnym jest konieczność podpisania umowy ze sprzedawcą gazu czy energii elektrycznej.
Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem, który potwierdza wcześniej zawarte ustalenia pomiędzy kupującym/ najemcą a sprzedającym/wynajmującym. Dla zabezpieczenia interesów obu stron, taki protokół powinien być przeprowadzany każdorazowo przed zakupem, czy wynajem nieruchomości. Warto również mieć na uwadze, że bardzo ważny jest moment, w którym protokół zostanie podpisany. To właśnie od tego zależy, jaka będzie zawartość protokołu i jak to w późniejszym czasie wpłynie na zadowolenie z najmu bądź zakupu nieruchomości.
Tak naprawdę nie ma jednego konkretnego szablonu przedstawiającego, jak ma wyglądać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. W tym przypadku forma ma mniej istotne znaczenie, zdecydowanie ważniejsze jest to, co się znajdzie w jego treści.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przede wszystkim należy pamięć o tym, że protokół koniecznie musi być sporządzony w dwóch egzemplarzach, takich w obu przypadkach. Ważne jest, by dokument zawierał już na początku informacje o tym, kto i w jakim celu go sporządził.
To jednak nie wszystkie informacje, które muszą zostać zawarte w protokole. Należy umieścić w nim również:
W protokole musi zostać dokładnie określona data i miejsce jego sporządzenia.
W przypadku domu podobnie jak przy kupnie czy najmie mieszkania, w protokole zdawczo-odbiorczym muszą się znaleźć najważniejsze informacje dotyczące stanu technicznego nieruchomości. Jeżeli są jakiekolwiek usterki, muszą one zostać uwzględnione w dokumencie. Nie ma przeciwwskazań co do tego, by w protokole umieścić zdjęcia wszelkich uchybień stanu technicznego. Ocenie podlegają nie tylko wszystkie pomieszczenia mieszkalne, ale również garaż, piwnica czy strych, oczywiście o ile takie znajdują się w nieruchomości.
Ważne jest uwzględnienie w protokole przekazania nowemu właścicielowi pełnej dokumentacji związanej z domem, jeżeli takowa istnieje to gwarancji na sprzęty zainstalowane w nieruchomości. Jeżeli nieruchomość posiada garaż, wraz z protokołem muszą być przekazane również jego klucze.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!