W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są wady i zalety kupna mieszkania spółdzielczego własnościowego.
Zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego powinna poprzedzić dokładna weryfikacja kilku kwestii, w tym prawa własności zbywcy, spółdzielni, do której lokal należy, oraz jego księgi wieczystej, jeżeli taka została dla niego założona.
Rozważając zakup takiego typu mieszkania, warto, jest pamiętać o tym, że nabywając je, zyskujemy prawo do jego użytkowania, natomiast właścicielem mieszkania, podobnie jak gruntu, na którym postawiony jest budynek, z prawnego punktu widzenia jest spółdzielnia mieszkaniowa. Zakup takiego mieszkania może oznaczać konieczność dołączenia do grona członków spółdzielni, co wiąże się z wniesieniem jednorazowej opłaty członkowskiej.
Dość często zdarza się, że mieszkania tego typu nie posiadają księgi wieczystej, a jeżeli ją posiadają, wówczas jako właściciel wskazana jest spółdzielnia, a użytkownik będzie wpisany w rubryce, zawierającej informacje odnośnie prawa do użytkowania. Przed ewentualnym zakupem konieczne jest sprawdzenie stanu prawnego gruntu, na którym znajduje się budynek - jeżeli jest on nieuregulowany, może to oznaczać brak możliwości założenia księgi wieczystej dla lokalu, a także komplikacje w sytuacji, gdyby zakup miał być finansowany kredytem hipotecznym - bardzo prawdopodobna jest negatywna decyzja banku odnośnie udzielenia kredytu.
Jako zaletę potraktować można zazwyczaj szybką obsługę serwisową budynków, należących do spółdzielni (oczywiście zależy to od sprawności działania danej spółdzielni), a często także niższe koszty utrzymania takiego lokalu, zwłaszcza w przypadku dużych spółdzielni, gdzie koszty rozkładane są na dużą liczbę mieszkańców.
Warto przede wszystkim sprawdzić jego stan prawny - jeżeli posiada ono księgę wieczystą, należy zweryfikować zawarte w niej informacje odnośnie kwestii własności, istniejących obciążeń, roszczeń, służebności oraz obciążenia hipoteki.
W celu weryfikacji własności lokalu nieposiadającego księgi należy zwrócić się do sprzedającego o przedstawienie dokumentu, potwierdzającego jego prawo własności (na przykład orzeczenie o spadku, akt notarialny nabycia lub darowizny etc.). Kolejnym niezbędnym dokumentem będzie zaświadczenie ze spółdzielni, z którego dowiemy się, do której spółdzielni należy budynek, a także czy brak jest zaległości we wpłatach na rzecz spółdzielni oraz czy lokal posiada księgę wieczystą, a jeżeli nie - czy istnieją przeciwskazania do jej założenia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W zakresie sprawdzenia stanu prawnego mieszkania, należącego do spółdzielni, warto zdać się na prawników Pewnego Lokalu, którzy w oparciu o dostępne dokumenty będą w stanie zweryfikować najważniejsze kwestie i zbadać bezpieczeństwo zakupu takiego lokalu.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!