Jaki jest koszt ocieplenia domu w 2024

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Koszt ocieplenia domu w 2024 roku - czy ceny wzrosły?

Chcesz dowiedzieć się, czy koszty ocieplenia domu wzrosły w 2024 roku? Jakich cen materiałów możemy spodziewać się, ocieplając dom w 2024 roku? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy jest się czego obawiać w kontekście wzrostu cen materiałów. Zapraszamy do lektury.

Ocieplenie domu jest zwykle pierwszym krokiem do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie zimą. Dlatego coraz więcej osób posiadających starsze domy decyduje się na taką inwestycję. Temat jest bardzo szeroki, więc naturalnie pojawiają się pytania i wątpliwości. Czym najlepiej ocieplić dom? Jaki jest koszt takiej modernizacji? I na jaki jeszcze inny krok można zdecydować się w celu poprawy energooszczędności domu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym ociepla się dom?

Do ocieplenia domów najczęściej wykorzystuje się arkusze styropianowe. Na razie, jest to najtańsza metoda w Polsce. Styropian jest zbudowany z maleńkich kulek ze spienionego polistyrenu. Dlatego jest lekki, dobrze się go docina i bardzo łatwo nakłada. Jego współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,045-0,035. Aby ograniczyć koszty, wiele osób decyduje się na samodzielne jego położenie. Jest to jedyny materiał, na którym można położyć dowolny tynk elewacyjny (akrylowy, silikonowy lub mineralny).

Ocieplenie wełną mineralną. Jej zaletą jest elastyczność, dzięki temu kolejne fragmenty leżą szczelnie. Wełna jest odporna na wysoką temperaturę. Jest niepalna, co wpływa na bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku. W przeciwieństwie do styropianu wełna ma właściwości paroprzepuszczalne (ściana „oddycha”). Ocieplenie nowego budynku skraca czas potrzebny na wyschnięcie ścian nawet o połowę. Niestety przy dłuższym kontakcie z wilgocią traci swoje właściwości. Dlatego ocieplenie nią powinno odbywać się szybko, a wełnę należy chronić przed deszczem. Współczynnik λ dla wełny wynosi 0,045-0,035.

Najdroższą, a co za tym idzie najmniej popularną metodą, jest ocieplenie sztywną pianką poliuretanową. Płyty PIO mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (λ 0,022-0,023). Cechują się niską nasiąkliwością. Można ich używać nie tylko na ścianach, ale także do ocieplenia fundamentów.

Na rynku można znaleźć także oferty ocieplenia domu pianą poliuretanową. Jednak jej koszt jest niewspółmierny do efektów, jakie daje. Współczynnik przenikania ciepła piany jest porównywalny do styropianu.

Cena ocieplenia domu bez materiałów?

Koszty ocieplenia domu bez materiałów są bardzo zróżnicowane. Tzw. robocizna zależy w dużej mierze od materiału, na którym się pracuje, ilości pracy czy nawet lokalizacji. Ceny fachowców są zwykle niższe w małych miejscowościach.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Średni koszt przyklejenia styropianu wraz z nałożeniem zwykłego tynku akrylowego waha się od 55 do 75 zł / m2.  Natomiast metr położenia wełny mineralnej, to już wydatek od 74 do nawet 100 zł/m2.

Przy ustaleniu ceny warto, jednak dopytywać o szczegóły, np.:

  • czy podana przez telefon cena, to koszt całkowity ocieplenia i położenia akrylu?
  • czy ekipa dolicza np. koszt postawienia rusztowania wokół domu (zwykle od kilku do kilkunastu zł/m2) lub
  • czy różnicuje koszt położenia styropianu na ścianie i koszt obróbki okien?

Wielu inwestorów przy szybkim obliczaniu „metrów” odejmuje wielkość okien, a potem są zdziwieni wyższą ceną. A trzeba pamiętać, że obróbka okien i drzwi, tzw. szpalet  jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Wymaga wielu docinek i dopasowywania. Dlatego niektóre ekipy osobno podają cenę za ich wykonanie.

Warto również dopytać, czy koszt robocizny wzrośnie, jeśli planujemy wprowadzić do elewacji jakieś elementy dekoracyjne, np. pasy wokół okien, wzdłuż domu, imitacje desek itd. Takie działania wydłużają czas nakładania tynku, bo pomiędzy poszczególnymi kolorami należy zachować odstępy czasowe.

Dlatego, jeśli jesteś zdecydowany na jakąś ekipę, zaproś jej kierownika do siebie. Niech obejrzy dokładnie dom. Omów swoje oczekiwania. I dopiero na tej podstawie ustalcie koszt robocizny.

Jaki jest całkowity koszt ocieplenia domu?

Na całkowity koszt ocielenia domu składają się cena wszystkich materiałów oraz cena robocizny. W zależności od tego, z jakiego rodzaju materiału będziesz wykonywać ocieplenie, średni koszt ocieplenia domu może wynieść od 195 do 250 zł/ m2 w przypadku styropianu o grubości 12 do 15 cm i 236 do 300 zł/m2 w przypadku wełny o grubości 15 cm.

Oczywiście im lepsze parametry (styropianu, wełny), tym więcej zapłacisz. Dlatego warto najpierw rozeznać się w cenach materiałów w okolicznych składach budowlanych.

Pamiętaj, że podana średnia cena uwzględnia położenie jednego koloru tynku. Jeśli chcesz wprowadzić drugi albo dodatkowo tynk mozaikowy na spód elewacji ta cena prawdopodobnie wzrośnie.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie z Pewny Lokal!

  • Sprawdzamy mostki termiczne.
  • Weryfikujemy zawilgocenia, ogniska pleśni i korozji.
  • Sprawdzamy lokale, domy, budynki oraz obiekty przemysłowe.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, możesz, obniżysz koszt ocieplenia domu, rezygnując z położenia tynku. W takim wypadku ekipa tylko przyklei styropian, zaciągnie siatkę klejem i zagruntuje ścianę. Oczywiście walory estetyczne elewacji będą mniejsze, jednak ocieplenie będzie spełniać swoją funkcję.

Audyt techniczny nieruchomości z Pewnym Lokalem.

Termomodernizacja jest dzisiaj jednym najpopularniejszych tematów w Polsce. Ograniczenie kosztów ogrzewania domu, przy bardzo wysokich cenach paliw kopalnianych staje się wręcz koniecznością. Dlatego warto co jakiś czas przeprowadzać audyt techniczny budynku, który zawiera w sobie także badanie termowizyjne.

Dzięki temu uzyskasz pełny obraz stanu, w jakim znajduje się Twoja nieruchomość. Możesz świadomie zaplanować kolejne działania remontowe i ociepleniowe tak, aby wyeliminować niepotrzebne koszty np. jeśli planujesz docieplenie poddasza, to warto upewnić się najpierw, czy stan więźby dachowej jest prawidłowy i nie będzie wymagał w najbliższym czasie wymiany.

Dlatego w Pewnym Lokalu oferujemy kompleksowy audyt nieruchomości. Dzięki któremu możesz zrobić „przegląd” swojego domu i jeszcze przed zimą zniwelować niektóre wady czy usterki.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3314 opinii.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie

Badanie termowizyjne z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka