Jak zabezpieczyć finansowo dziecko lub ułatwić mu wejście w dorosłość? Najlepiej kupić mu mieszkanie, które będzie stanowiło najlepszą lokatę kapitału. Nie można jednak ot, tak kupić mieszkania dla dziecka (przynajmniej nieletniego). Dlatego w dzisiejszym artykule zwrócimy uwagę na to, o czym pamiętać przy zakupie mieszkania dla dziecka? I jaką drogę najlepiej wybrać, aby uniknąć kłopotów z urzędem skarbowym?
W świetle polskich przepisów, osoby małoletnie do 18. roku życia nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Czyli nie mogą swobodnie, we własnym imieniu występować w obrocie prawnym. Co więcej, dzieci do 13 r. życia w ogóle nie mają zdolności do czynności prawnych. Zatem na wszelkie działania przekraczające zwykły zarząd, przepisy wymagają od nas uzyskania zgody sądu opiekuńczego. I takimi czynnościami są wszelkie działania związane z nieruchomościami, na przykład zakup mieszkania dla dziecka.
Sąd po zbadaniu sprawy, jeżeli wyrazi na taką czynności zgodę, to ustanawia pełnomocników (kuratorów) małoletniego, którymi zwykle są jego rodzice.
Wśród ekspertów znajdziemy także stanowisko, które wskazuje, że skoro rodzice płacą za mieszkanie dla dziecka z własnych środków, to nie jest to naruszenie zwykłego zarządu, lecz darowizna. Takie działanie wymaga jednak udokumentowania darowizny w akcie notarialnym i może być różnie interpretowane.
Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem, które nastarcza mniej wątpliwości prawnych, (jest bardziej przejrzyste), jest zakup mieszkania na siebie (rodzica) i podarowanie go dziecku po skończeniu 18. roku życia.
W świetle obowiązujących przepisów darowizna dla dziecka bez względu na wysokość jest zwolniona z podatku. Należy jednak zgłosić fakt jej otrzymania w ciągu 6 miesięcy organowi podatkowemu. Zatem zakup mieszkania dla dziecka przez rodziców, a następnie jego przekazania w formie darowizny, jest prostym i nieskomplikowanym prawnie sposobem na zabezpieczenie przyszłości dziecka.
Warto jednak mieć świadomość, że jeżeli w ciągu 5 lat od otrzymania darowizny nasze dziecko sprzeda mieszkanie, to będzie musiało już zapłacić podatek dochodowy 19%. Chyba że w ciągu 3 lat środki ze sprzedaży przeznaczy w całości na zakup nowego mieszkania i skorzysta z ulgi mieszkaniowej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli chcemy wspomóc nasze dorosłe już dziecko (w końcu, dla rodziców dziecko zawsze będzie dzieckiem) i kupić mu mieszkanie, a w zasadzie to zapłacić za mieszkanie, które sobie wybrał, to również będzie to akt darowizny. Warto jednak zadbać o kwestie formalne w takiej sytuacji. Zdarza się, że rodzice idą na skróty: spisują umowę darowizny i przelewają środki wprost na rachunek sprzedającego. Niestety, taki zabieg jest różnie interpretowany przez urząd skarbowy.
Dlatego najlepiej, aby środki te przekazać na rachunek dziecka i dopiero ono niech przeleje pieniądze sprzedającemu. Wtedy sytuacja dla US jest jasna.
Możemy także tak jak w przypadku zakupu mieszkania dla dziecka nieletniego, najpierw kupić mieszkanie na siebie i dopiero wtedy dokonać jego darowizny.
Jeżeli mamy wątpliwości, którą drogę wybrać, to warto przeanalizować naszą sytuację z radcą prawnym.
Sprezentowanie dziecku mieszkania, które po pewnym czasie ujawni wady prawne (na przykład pierwokupu) lub wady techniczne (słaba instalacja), będzie dla dziecka dużym obciążeniem na starcie. Dlatego, jeżeli zamierzamy kupić mieszkanie dla dziecka, to przed zakupem powinniśmy przeprowadzić audyt prawny i techniczny mieszkania.
Prawnicy Pewnego Lokalu sprawdzą za nas mieszkanie: jego księgi wieczyste i MPZP pod kątem wad prawnych lub niekorzystnych inwestycji w pobliżu, które obniżyłyby jego wartość w dniu przekazania darowizny. Pomogą także wybrać najlepszą drogę formalną i rozwieją wszelkie wątpliwości związane z czynnościami prawnymi i podatkiem. Z kolei inżynierowie dokonają przeglądu technicznego, dzięki któremu sprawdzimy, czy mieszkanie jest warte ceny, której żąda od nas sprzedający i nie ma ukrytych usterek. W końcu, jeśli dawać prezent to pełnowartościowy.
Jak już wspomnieliśmy na wstępie zakup mieszkania dla dziecka to doskonała lokata kapitału. Przy dobrze przeprowadzonym audycie prawnym, prawdopodobieństwo, że w przyszłości nieruchomość straci na wartości, jest znikome.
Nastolatek, który będzie wchodził w dorosłość, będzie miał ułatwiony start i od razu zyska samodzielność. Uchronimy go także przed zaciągnięciem wieloletniego kredytu hipotecznego lub koniecznością wynajmowania mieszkania, co z pewnością znacząco uszczupliłoby jego budżet po podjęciu pierwszej pracy.
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!