Wynajem mieszkania wydaje się bardzo atrakcyjną alternatywą dla osoby, która ma niezamieszkałą nieruchomość. Problem pojawia się w momencie, gdy lokator nie płaci. Co wtedy można zrobić? Jak rozwiązać ten problem?
Choć wydawać mogłoby się, że właściciel nieruchomości ma prawo pozbyć się lokatora, który zalega z opłatami za czynsz, to prawda wygląda zdecydowanie inaczej. Najemca lokalu – lokator może zwlekać z opłatami, a wynajmujący mieszkanie nie ma prawa go wyrzucić.
Zgodnie z zapisem Kodeksu cywilnego art. 687: Jeśli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.
W związku z powyższym zapisem właściciel nieruchomości powinien wezwać pisemnie lokatora do uregulowania zaległości za dwa nieopłacone miesiące. Jeśli wezwanie pisemne nie przyniesie oczekiwanego efektu, można skierować sprawę o zapłatę do sądu. Jest to też podstawa do tego, by móc wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Pisemne wezwanie jest niezwykle ważne, gdy właściciel chce się zabezpieczyć przed nieuczciwym lokatorem, którego działanie może doprowadzić obie strony do konfrontacji w sądzie. Przyda się tam bowiem umowa najmu, wezwanie do zapłaty zaległego czynszu i innych opłat, a także oświadczenie właściciela lokalu o wypowiedzeniu umowy najmu. Istotne są też dowody doręczenia pisma lokatorowi, więc należy pamiętać o tym, by wszystkie istotne dokumenty z takiego postępowania przesyłać pocztą, załączając zwrotkę potwierdzającą odbiór korespondencji przez adresata.
Jeśli lokator nie płaci, jakie prawa ma wynajmujący mieszkanie? Najważniejsza kwestia, która nie jest tak oczywista to ta, że niestety właściciel mieszkania nie może wyrzucić lokatora – nie jest uprawniony do tego, by dokonać eksmisji na własną rękę.
Podobnie wygląda kwestia wezwania policji, która tak naprawdę też ma związane ręce, ponieważ ona wedle prawa ma zapewniać bezpieczeństwo obywatelom. Jeśli natomiast żadnej ze stron nie dzieje się krzywda, nie ma prawa podejmować interwencji i decydować o tym, kto ma ostatecznie zostać w mieszkaniu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W pierwszej kolejności właściciel powinien wypowiedzieć umowę najmu, ale niestety musi przy tym zachować wymogi przewidziane w ustawie o ochronie praw lokatorów.
Do usunięcia lokatora uprawniony jest tylko i wyłącznie komornik, który działa na podstawie prawomocnego wyrok sądu. Wcześniej nikt nie ma prawa podjąć żadnego działania wobec nieuczciwego lokatora. Sprawy eksmisyjne bardzo często trwają miesiącami lub latami, a właściciel mieszkania ma w tym czasie związane ręce.
Jeśli chodzi o eksmisję lokatora, który nie płaci, warto podkreślić, że podstawy do eksmisji właściciel może mieć z dwóch powodów. Po pierwsze, gdy nie otrzymuje pieniędzy za czynsz najmu, a po drugie za nieuregulowane zobowiązania dotyczące bezpośredniego użytkowania lokalu (chodzi tu o opłaty za wodę, gaz czy prąd). Może być tak, że lokator uiszcza opłaty za zużycie mediów bezpośrednio u dostawcy.
Jeśli lokator opłaty reguluje bezpośrednio u dostawcy, wszelkiego rodzaju roszczenia związane z dochodzeniem zapłaty leżą po stronie dostawcy mediów, nie po stronie właściciela inwestycji. W związku z tym nie są one podstawą do tego, by chcieć eksmitować lokatora.
Jeśli to właściciel otrzymuje pieniądze za czynsz najmu i za media, a lokator kolejny miesiąc zalega z tymi opłatami właściciel, ma prawo do wypowiedzenia mieszkania. Jeśli lokator nie wyda mieszkania właścicielowi, wynajmujący będzie miał podstawę do tego, by rozpocząć postępowanie prowadzące do eksmisji. Opłata sądowa od pozwu o eksmisję wynosi 200 zł.
Gdy okaże się, że lokator nie płaci, bo nie ma środków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie, przysługiwać mu może mieszkanie socjalne. Jeśli sąd przyzna prawo do eksmisji, często oczekiwanie na jej wykonanie trwać może bardzo długo, z uwagi na brak wolnych lokali socjalnych na terenie miasta czy gminy. W takiej sytuacji właściciel mieszkania ma prawo do uzyskania odszkodowania za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego. Uzyskanie odszkodowania często wymaga przeprowadzenia kolejnego postępowania sądowego. Należy mieć na uwadze taką możliwość, gdy po prawomocnym wyroku sądu lokator nie płaci, a dalej mieszka w tym samym mieszkaniu.
Te sytuacje niestety potrafią ciągnąć się miesiącami, ale warto mieć rękę na pulsie i dbać o swoje prawa, gdyż nieuczciwi lokatorzy mogą wygenerować spore koszty i tak naprawdę duże straty, którymi zostaje niesprawiedliwe obciążony uczciwy wynajmujący.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!