Wynajem mieszkania to często pierwszy krok poczyniony w kierunku dorosłości. Młodzi ludzie, ciesząc się tym faktem, nierzadko pośpiesznie podpisują umowę. Bardzo często wynajęte mieszkanie jest też domem dla młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowej. Decyzja tych osób niejednokrotnie opiera się tylko na metrażu, lokalizacji i cenie. Oczywiście są to ważne kwestie, ale pytań dotyczących mieszkania, które powinno się obowiązkowo zadać właścicielowi, jest więcej. Czytaj poniżej, by dowiedzieć się, jakie pytania zadawać i przede wszystkim, jak przygotować się do rozmowy.
Zanim ktokolwiek zdecyduje się na wynajem mieszkania w konkretnej lokalizacji, powinien najpierw dobrze przygotować się do spotkania z jego właścicielem, czy pośrednikiem. O czym pamiętać przed przystąpieniem do oglądania nieruchomości? Osoba zainteresowana mieszkaniem powinna:
Istnieją w praktyce pytania, które trzeba obowiązkowo zadać właścicielowi mieszkania. To pozwoli uniknąć pewnych problemów i nieprzyjemności już w niedalekiej przyszłości. Oto pytania, które należy mieć na uwadze, decydując się na wynajem mieszkania:
Właściciel mieszkania może oferować jeden z czterech rodzajów najmu. Są to: najem tradycyjny, najem okazjonalny, najem instytucjonalny bez dojścia do własności, najem instytucjonalny z dojściem do właściciela. Ten pierwszy mogą oferować wszyscy właściciele mieszkań, drugi tylko osoby wynajmujące prywatnie, a trzeci i czwarty wyłącznie przedsiębiorcy.
Umowa najmu okazjonalnego nie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Zawierając umowę najmu okazjonalnego, wystarczy sporządzić ją w formie pisemnej pod rygorem nieważności i złożyć podpisy obydwu stron. Przed podpisaniem należy uważnie przeanalizować jej warunki.
Umowa najmu może być podpisana na czas określony lub nieokreślony. Umowa na czas nieokreślony może trwać w nieskończoność, a zerwać ją można poprzez wypowiedzenie. Umowa na czas określony może zostać zakończona przed terminem.
Odstąpienie od umowy najmu mieszkania jest możliwe w sytuacji, w której strony przewidziały to w zawartej umowie, a także dotrzymały wskazanego w dokumencie terminu. W tym przypadku konieczne jest również oświadczenie o odstąpieniu przed wydaniem lokalu. Jeśli mieszkanie zostało już przejęte, takiej możliwości odstąpienia od umowy strony nie mają.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przeważnie umowa na takie media jak: prąd, gaz, woda zimna i ciepła, odprowadzanie ścieków, centralne ogrzewanie jest podpisana z właścicielem mieszkania. Osoba, która wynajmuje tę nieruchomość, podpisuje umowę na telefon stacjonarny, telewizję naziemną, kablówkę czy Internet, gdyż te media nie są związane nierozerwalnie z lokalem.
Wynajem mieszkania często wiąże się nie tylko z samym mieszkaniem, ale też przynależącymi do niego dodatkowymi lokalami. Chodzi tu o takie pomieszczenia jak piwnica, rowerownia, wózkownia, garaż, czy miejsce parkingowe. Właściciel może udostępnić je lokatorowi, ale nie musi. Warto o to zapytać.
Wynajmujący ma obowiązek utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania umowy. Najemcę obciążają wyłącznie drobne naprawy. Po jego stronie jest również konieczność dbania o mieszkanie.
Wynajem mieszkania bez mebli, z ograniczeniem do sprzętu AGD, jest dziś możliwy. Dlatego trzeba sprawdzić, jakie wyposażenie znajduje się w danym mieszkaniu, co trzeba ewentualnie mieć swojego. Czasem właściciel jest w stanie na życzenie lokatora dostarczyć brakujące meble, czy urządzenia. Wszystko jest kwestią indywidualnych ustaleń.
Wynajmującym mieszkanie zazwyczaj jest jego właściciel. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest to wymóg prawny. Osoba wynajmująca nie musi legitymować się w umowie tytułem właściciela. Warto dowiedzieć się, jaka jest sytuacja.
Właściciele nieruchomości decydujący się na wynajem mieszkania, mają różne podejście do tematu. Jedni dbają o mieszkanie bardziej, inni mniej. Niektórzy są fanami zwierząt, kochają dzieci, a do tego nie mają nic przeciwko paleniu papierosów. Są jednak i tacy, którzy nie życzą sobie, aby w ich mieszkaniu zamieszkał np. pies. Warto jeszcze przed ostatecznym podpisaniem umowy ustalić szczegóły w tej sprawie, by później uniknąć nieprzyjemności.
Wśród naszych specjalistów znajdują się również fachowcy, którzy zajmują się szczegółowym analizowaniem umów najmu. Obecnie wynajem mieszkania to gorący temat. Nie każdego stać na zakup mieszkania. Nie każdemu też opłaca się kupić mieszkanie w mieście, w którym będzie przebywał tylko przez określony czas. To również doskonała opcja dla osób młodych, które chcą spróbować życia na własną rękę. Każdego dnia ktoś podpisuje umowę najmu, by móc po chwili wprowadzić się do upatrzonego, może nawet długo wyczekiwanego mieszkania. Nie należy jednak dać się oczarować pięknymi zdjęciami i podejrzanie niską ceną. Bardzo ważne jest to, aby podpisać korzystną umowę i tym sposobem uniknąć problemów w przyszłości.
Zdając sobie sprawę, że nie robisz tego codziennie, proponujemy Ci fachową pomoc! W ramach prowadzonej działalności pomagamy zarówno najemcom, jak i wynajmującym w przygotowywaniu bezpiecznej umowy najmu. Ponadto analizujemy treść przygotowanej już umowy przez wynajmującego – właściciela mieszkania. Dbamy o to, aby najemca podpisał korzystny dla siebie dokument. A jeśli sobie zażyczy, możemy też sprawdzić stan techniczny danej nieruchomości. Służymy również pomocą przy analizie umowy deweloperskiej.
Zastanawiając się nad kupnem mieszkania na wynajem, musimy wiedzieć, z czym to się wiąże, o jakich rzeczach musimy pamiętać, aby zyskać większe prawdopodobieństwo, że inwestowanie w mieszkanie było dla nas korzystną decyzją, przynoszącą zyski. Przedstawiamy 4 elementy, rady, z którymi każdy początkujący inwestor powinien się zapoznać.
Kupno mieszkania przeznaczonego na inwestycję jest jedną z najbardziej popularnych form lokowania środków finansowych. Dotychczas bowiem rynek nieruchomości charakteryzował się bardzo szybkim wzrostem. Wszystkie z kilkunastu największych miast w Polsce rejestrowały stopę wzrostu na rynku wynajmu na poziomie większym niż 5% w skali roku. Nie dziwi więc, iż według JLL- jednej z największych firm doradczych z branży nieruchomości, w latach 2017 i 2018 około 40% wszystkich mieszkań z rynku pierwotnego zakupionych zostało w celu ich późniejszego wynajęcia. Właściciele mieszkań mogą decydować się na wynajem długoterminowy bądź krótkoterminowy (mieszkania na doby jako alternatywy dla hoteli lub jako miejsca do pracy dla najemców).
Najbardziej oczywistym pomysłem jest zakup nieruchomości w jednym z sześciu największych miast Polski, gdzie popyt na mieszkania jest największy: w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu lub Łodzi. Oczywiście najbardziej pożądanym miastem jest stolica - to tu bowiem rynek nieruchomości- zarówno pierwotny jak i wtórny jest najbardziej rozwinięty, notując najwyższy 7% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. Ceny nieruchomości są tu największe.
Za zakup m2 na rynku pierwotnym jak i wtórnym w Warszawie trzeba średnio zapłacić 10,400 zł, zaś w bardzo wielu dzielnicach miasta cena ta przekracza 11,000 zł.
Pomimo rosnących cen warszawski rynek najmu ma bardzo duży potencjał- miasto szybko się rozwija, przyjeżdża tu na stałe coraz więcej ludzi, którzy osiągają najwyższe płace w Polsce. Właściciele nieruchomości, które przeznaczają na wynajem, mogą spodziewać się zysku na poziomie 6,7%.
Kluczowym czynnikiem dla kupujących mieszkanie powinna być lokalizacja. Dla przyszłych najemców ważna jest bliskość komunikacji miejskiej (metra, przystanków autobusowych), sklepów bądź instytucji. Największą grupą wynajmujących mieszkania są osoby młode i bezdzietne - dla nich niezwykle ważna może być bliskość uczelni lub dobre połączenie komunikacyjne, zapewniające im szybką drogę do pracy. Kolejnymi kwestiami ważnymi dla wynajmującego mieszkanie będzie cena oraz stan techniczny i funkcjonalność mieszkania. Warto urządzić mieszkanie w sposób funkcjonalny dla najemcy. Właściwie standardem jest zapewnienie najemcy niezbędnych urządzeń takich jak chociażby lodówka, pralka czy meble.
Mieszkanie warto jest wykończyć w uniwersalnym stylu, tak aby spodobała się możliwie jak największemu gronu osób. Kluczową kwestią jest zadbanie o komfort i trwałość wynajmowanego przez najemcę mieszkania. W tym celu, na etapie kupna mieszkania warto skorzystać z pomocy profesjonalisty i przeprowadzić dokładne zbadanie mieszkania pod tym kątem.
Przede wszystkim kluczowe jest sprawdzenie stanu technicznego mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego możemy wtedy sprawdzić czy deweloper wywiązał się z ustaleń z umowy deweloperskiej. Istotne jest by dokładnie zidentyfikować wszelkie usterki i wpisać je do protokołu odbioru tak, byśmy nie musieli ponosić kosztów naprawy z własnej kieszeni. Przy sprawdzaniu mieszkania na rynku wtórnym należy się upewnić że w mieszkaniu nie występują usterki kosztowne w późniejszej naprawie- np. stara instalacja.
Rada 1: pamiętaj o lokalizacji. Jest to dość kluczowa kwestia w przypadku wynajmu mieszkania. Musimy zastanowić się na samym początku kupowania mieszkania, dla kogo może być ono przeznaczone. Jeżeli kupujemy np. na osiedlu pod dużym miastem, to możemy się spodziewać, że będziemy musieli wynająć je jakiejś parze czy rodzinie z dziećmi. Jeżeli mieszkanie będzie się znajdowało bliżej centrum, to potencjalnymi wynajmującymi mogą być studenci czy single. Podobnie, jeśli kupujemy mieszkanie w mniejszym mieście, nie metropolii.
Rada 2: tradycyjnie najlepsze zwroty pieniędzy są na mieszkaniach dwupokojowych i kawalerkach. Jeżeli porównany inwestycje w mieszkanie z większym metrażem, a mniejszym, to ludzie zazwyczaj kupują jednak te mniejsze wielkościowo.
Rada 3: co do zasady kupując mieszkanie, staramy się uzyskać jak największą liczbę pokoi z jak najmniejszym metrażem. Dlatego właśnie lepiej jest mieć mieszkanie dwupokojowe, które ma np. 38 m2, niż 47 m2, gdyż ceny za metr raczej nie podchodzą negocjacji, natomiast ta różnica w metrażu mniej proporcjonalnie wpływa na różnicę w czynszu niż różnica w cenie za metr.
Rada 4: pamiętaj o kosztach eksploatacji mieszkania, gdyż ta kwestia jest często zapominana. Kupując mieszkanie na wynajem, to nie jest tak, że my je kupimy i mamy tylko czynsz wynajmu. Zwykle płacimy czynsz do wspólnoty, należy opłacać wodę, media, prąd. W związku z tymi elementami wynajmujący różnie umawiają się z najemcami. Może być tak, że to najemca płaci za wodę, prąd itd., ale też nie musi. Należy mieć świadomość, jakie są te opłaty. Kalkulując sobie zyskowność inwestycji w najem, musimy znaleźć opłaty, jakie będą w tym mieszkaniu. Podobnie z funduszem remontowym, gdyż zwykle mieszkanie wymaga jakichś poprawek. Inwestując w nieruchomość, musimy zorientować się w kwocie remontu samego budynku oraz samego mieszkania. Co kilka lat trzeba je lekko odświeżyć. Remont budynku jest prostszy, gdyż zazwyczaj wpłacamy jakąś kwotę do wspólnoty mieszkaniowej na fundusz remontowy i on wystarcza na bieżące remonty.
Na rynku pierwotnym zazwyczaj jest tak, że przez pierwsze 5,10 lat nie płacimy funduszu remontowego.
Firma Pewny Lokal oferuje usługi oceny stanu technicznego oraz prawnego nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zapraszamy Państwa do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!