Mieszkanie na wynajem - o co pytać przy oglądaniu?

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy najmu? Albo pomocy inżyniera przy sprawdzeniu najemcy?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Wynajem mieszkania - jakie pytania zadać, żeby wybrać je dobrze?

Wynajem mieszkania to często pierwszy krok poczyniony w kierunku dorosłości. Młodzi ludzie, ciesząc się tym faktem, nierzadko pośpiesznie podpisują umowę. Bardzo często wynajęte mieszkanie jest też domem dla młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowej. Decyzja tych osób niejednokrotnie opiera się tylko na metrażu, lokalizacji i cenie. Oczywiście są to ważne kwestie, ale pytań dotyczących mieszkania, które powinno się obowiązkowo zadać właścicielowi, jest więcej. Czytaj poniżej, by dowiedzieć się, jakie pytania zadawać i przede wszystkim, jak przygotować się do rozmowy. 

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Jak przygotować się do oglądania mieszkania na wynajem?

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na wynajem mieszkania w konkretnej lokalizacji, powinien najpierw dobrze przygotować się do spotkania z jego właścicielem, czy pośrednikiem. O czym pamiętać przed przystąpieniem do oglądania nieruchomości? Osoba zainteresowana mieszkaniem powinna: 

  • zadbać o swój wygląd – niesportowy ubiór, schludne włosy i zadbane paznokcie, 
  • przyjść na spotkanie punktualnie,
  • obejrzeć okolicę – parking, alejki spacerowe, infrastrukturę społeczną itd.,
  • być uprzejma podczas samego spotkania, 
  • zrezygnować z ciągłego narzekania i stawiania wymagań,
  • być autentyczna – nie kłamać, nie ukrywać chęci zamieszkania z psem lub innym zwierzakiem,
  • powstrzymać się od obgadywania byłych sąsiadów, czy właściciela,
  • poinformować, jeśli jest zainteresowana wynajęciem mieszkania na dłużej.

Wynajem mieszkania, checklista — najważniejsze 10 pytań

Istnieją w praktyce pytania, które trzeba obowiązkowo zadać właścicielowi mieszkania. To pozwoli uniknąć pewnych problemów i nieprzyjemności już w niedalekiej przyszłości. Oto pytania, które należy mieć na uwadze, decydując się na wynajem mieszkania:

Jaki typ wynajmu oferuje właściciel?

Właściciel mieszkania może oferować jeden z czterech rodzajów najmu. Są to: najem tradycyjny, najem okazjonalny, najem instytucjonalny bez dojścia do własności, najem instytucjonalny z dojściem do właściciela. Ten pierwszy mogą oferować wszyscy właściciele mieszkań, drugi tylko osoby wynajmujące prywatnie, a trzeci i czwarty wyłącznie przedsiębiorcy. 

Czy umowa ma charakter aktu notarialnego? Kto pokryje jego koszt?

Umowa najmu okazjonalnego nie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Zawierając umowę najmu okazjonalnego, wystarczy sporządzić ją w formie pisemnej pod rygorem nieważności i złożyć podpisy obydwu stron. Przed podpisaniem należy uważnie przeanalizować jej warunki. 

Na jak długo przewidziana jest umowa najmu?

Umowa najmu może być podpisana na czas określony lub nieokreślony. Umowa na czas nieokreślony może trwać w nieskończoność, a zerwać ją można poprzez wypowiedzenie. Umowa na czas określony może zostać zakończona przed terminem. 

Jakie są warunki odstąpienia od umowy?

Odstąpienie od umowy najmu mieszkania jest możliwe w sytuacji, w której strony przewidziały to w zawartej umowie, a także dotrzymały wskazanego w dokumencie terminu. W tym przypadku konieczne jest również oświadczenie o odstąpieniu przed wydaniem lokalu. Jeśli mieszkanie zostało już przejęte, takiej możliwości odstąpienia od umowy strony nie mają. 

Na kogo będą podpisane umowy na media?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Dowiedz się w 60 sekund co musisz zrobić!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Chcesz wiedzieć więcej, jak zabezpieczyć się przy kupnie / sprzedaży nieruchomości? Zostaw nam numer, a my oddzwonimy!

Przeważnie umowa na takie media jak: prąd, gaz, woda zimna i ciepła, odprowadzanie ścieków, centralne ogrzewanie jest podpisana z właścicielem mieszkania. Osoba, która wynajmuje tę nieruchomość, podpisuje umowę na telefon stacjonarny, telewizję naziemną, kablówkę czy Internet, gdyż te media nie są związane nierozerwalnie z lokalem. 

Czy mieszkanie ma przynależności? Czy będzie można z nich korzystać?

Wynajem mieszkania często wiąże się nie tylko z samym mieszkaniem, ale też przynależącymi do niego dodatkowymi lokalami. Chodzi tu o takie pomieszczenia jak piwnica, rowerownia, wózkownia, garaż, czy miejsce parkingowe. Właściciel może udostępnić je lokatorowi, ale nie musi. Warto o to zapytać. 

Czy przy najmie długoterminowym przewidziane są remonty/wymiana sprzętów? 

Wynajmujący ma obowiązek utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania umowy. Najemcę obciążają wyłącznie drobne naprawy. Po jego stronie jest również konieczność dbania o mieszkanie. 

Czy mieszkanie jest puste, czy wyposażone?

Wynajem mieszkania bez mebli, z ograniczeniem do sprzętu AGD, jest dziś możliwy. Dlatego trzeba sprawdzić, jakie wyposażenie znajduje się w danym mieszkaniu, co trzeba ewentualnie mieć swojego. Czasem właściciel jest w stanie na życzenie lokatora dostarczyć brakujące meble, czy urządzenia. Wszystko jest kwestią indywidualnych ustaleń. 

Czy wynajmujący jest właścicielem?

Wynajmującym mieszkanie zazwyczaj jest jego właściciel. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest to wymóg prawny. Osoba wynajmująca nie musi legitymować się w umowie tytułem właściciela. Warto dowiedzieć się, jaka jest sytuacja. 

Jakie podejście ma właściciel do dzieci, zwierząt, palenia papierosów?

Właściciele nieruchomości decydujący się na wynajem mieszkania, mają różne podejście do tematu. Jedni dbają o mieszkanie bardziej, inni mniej. Niektórzy są fanami zwierząt, kochają dzieci, a do tego nie mają nic przeciwko paleniu papierosów. Są jednak i tacy, którzy nie życzą sobie, aby w ich mieszkaniu zamieszkał np. pies. Warto jeszcze przed ostatecznym podpisaniem umowy ustalić szczegóły w tej sprawie, by później uniknąć nieprzyjemności. 

Analiza umowy najmu przez specjalistów Pewnego Lokalu

Wśród naszych specjalistów znajdują się również fachowcy, którzy zajmują się szczegółowym analizowaniem umów najmu. Obecnie wynajem mieszkania to gorący temat. Nie każdego stać na zakup mieszkania. Nie każdemu też opłaca się kupić mieszkanie w mieście, w którym będzie przebywał tylko przez określony czas. To również doskonała opcja dla osób młodych, które chcą spróbować życia na własną rękę. Każdego dnia ktoś podpisuje umowę najmu, by móc po chwili wprowadzić się do upatrzonego, może nawet długo wyczekiwanego mieszkania. Nie należy jednak dać się oczarować pięknymi zdjęciami i podejrzanie niską ceną. Bardzo ważne jest to, aby podpisać korzystną umowę i tym sposobem uniknąć problemów w przyszłości.

Zdając sobie sprawę, że nie robisz tego codziennie, proponujemy Ci fachową pomoc! W ramach prowadzonej działalności pomagamy zarówno najemcom, jak i wynajmującym w przygotowywaniu bezpiecznej umowy najmu. Ponadto analizujemy treść przygotowanej już umowy przez wynajmującego – właściciela mieszkania. Dbamy o to, aby najemca podpisał korzystny dla siebie dokument. A jeśli sobie zażyczy, możemy też sprawdzić stan techniczny danej nieruchomości. Służymy również pomocą przy analizie umowy deweloperskiej.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy najmu? Albo pomocy inżyniera przy sprawdzeniu najemcy?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w prawie nieruchomości. Pomagamy najemcom oraz wynajmującym w przygotowaniu bezpiecznej z ich perspektywy umowy najmu. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Zapraszamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 22 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy najmu? Albo pomocy inżyniera przy sprawdzeniu najemcy?

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka