Wysokie w ostatnich miesiącach ceny mieszkań sprawiają, że marzenie wielu osób o zakupie własnego wydaje się trudne do zrealizowania. Tymczasem na polskim rynku są jeszcze inne opcje zakupu nieruchomości, na przykład w drodze przetargu spółdzielni. Czym jest zakup mieszkania z przetargu spółdzielni? Jakie są jego zalety, a także jak wziąć w nim udział, tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Zdarzają się sytuacje, w których wygasa spółdzielcze własnościowe prawo właściciela do mieszkania. Wtedy spółdzielnia ogłasza przetarg i sprzedaje prawo do lokalu innej osobie, natomiast byłemu właścicielowi wypłaca równowartość utraconego prawa.
Najczęstszym z powodów wygaśnięcia prawa są długi dotychczasowego właściciela. Z tego powodu jest on często mylony z licytacją komorniczą. Jednak zakup mieszkania z przetargu jest bezpieczniejszy niż licytacja — kupujesz mieszkanie wolne od lokatorów.
Warunkiem wypłaty byłemu właścicielowi środków jest opuszczenie lokalu. Na nowego właściciela nie przechodzą też zobowiązania dłużnika, na przykład z tytułu zaległości czynszowych czy opłat za media.
Oczywiście przed przystąpieniem do przetargu sprawdź księgę wieczystą mieszkania, czy nie ma w niej wpisanych ograniczeń lub praw osób trzecich.
Wygaśnięcie spółdzielczego prawa do mieszkania następuje także po śmierci właściciela, jeśli nie pozostawił spadkobierców. A także, jeśli małżonkowie po rozwodzie, w terminie 12 miesięcy nie poinformowali spółdzielni, któremu z nich przypadło ono w udziale. Wtedy spółdzielnia na drodze uchwały może zdecydować o wygaśnięciu prawa.
Przede wszystkim, musisz spełniać warunki udziału. Zdarza się, że przetargi spółdzielni mają ograniczenia co do jego uczestników. Mogą na przykład dopuszczać tylko członków danej spółdzielni, więc jeśli do niej nie należysz, nie będziesz mógł wsiąść w nim udziału.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kolejnym warunkiem przystąpienia do przetargu, jest wpłacenie wadium (rękojmi). Jej wysokość, to od 2 do 10% ceny wywoławczej. Wadium jest formą gwarancji dla spółdzielni, że po wygranym przetargu sfinalizujecie transakcję. Jeśli się rozmyślisz, wadium przepada.
To o czym musisz pamiętać, to to, że datą wpłacenia wadium jest data wpłynięcia środków na rachunek wspólnoty, a nie data zlecenia przelewu. Natomiast w dniu przetargu, trzeba mieć przy sobie dowód wpłaty.
Jeśli chcesz kupić mieszkanie w przetargu spółdzielni, musisz też mieć wszystkie środki na jego zakup. Zwykle w ciągu 3,4 tygodni będziesz musiał uiścić pozostałą część kwoty zakupu i podpisać dokumenty. Jeśli chcesz sfinansować zakup kredytem hipotecznym, możesz mieć problem ze zmieszczeniem się w terminie.
Udział w przetargu organizowanym przez spółdzielnie to dobry sposób na zakup mieszkania w okazyjnej cenie. Aby wsiąść udział w przetargu, należy wpłacić wymagane wadium, a sfinalizowanie całej transakcji odbywa się zwykle w ciągu miesiąca. Dlatego jest to opcja dla osób, które mają środki na taki zakup lub są w stanie w krótkim czasie je zdobyć. Pomimo że jest to bezpieczniejsza opcja niż licytacja komornicza, to warto przed przystąpieniem do przetargu sprawdzić stan prawny mieszkania i upewnić się, że jest wolne od obciążeń.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!