W poniższym artykule wyjaśniamy, na co powinniśmy uważać, kupując mieszkanie z pomocą pośrednika.
Na wsparcie pośrednika nieruchomości najczęściej decydują się nabywcy, kupujący nieruchomość na rynku wtórnym, ale zdarza się też skorzystać z usług agencji nieruchomości przyszłym właścicielom mieszkań z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę w sytuacji, gdy wolimy nie mierzyć się samodzielnie ze wszystkimi formalnościami, związanymi z kupnem nieruchomości i postanawiamy skorzystać z usług agencji nieruchomości?
Decydując się na nabycie domu lub mieszkania z rynku wtórnego pamiętać należy o kilku istotnych kwestiach, nawet jeżeli pracujemy z pośrednikiem nieruchomości. Kluczowe dla podjęcia właściwej decyzji jest przeprowadzenie szczegółowego badania stanu prawnego oraz technicznego nieruchomości. Wymaga to od prowadzącego taki audyt dużej wiedzy, a także doświadczenia. pomimo iż wydawać by się mogło, że można w tym zakresie zaufać pośrednikowi, odpowiedzialnemu za transakcję, to najlepszym rozwiązaniem jest jednak zlecenie takiej usługi firmie, oferującej unikatowe połączenie kompetencji prawniczych i technicznych, jaką jest Pewny Lokal. Dzięki temu zyskać można pewność, że audyt zostanie przeprowadzony w sposób gwarantujący zidentyfikowanie wszystkich istniejących i potencjalnych problemów.
W ramach audytu prawnego podstawowym działaniem jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości, zakup, której rozważamy. W księdze (dostępna do wglądu bezpłatnie w formie elektronicznej w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych) znajdziemy takie informacje, jak dane właściciela, położenie nieruchomości, istniejące obciążenia (również hipoteczne) oraz służebności. Prawnicy Pewnego Lokalu badania nie ograniczają do samej księgi lokalu - analizie podlegają także wpisy w księdze gruntu.
Z kolei badanie stanu technicznego pozwala na ocenę rzeczywistego stanu sprzedawanej nieruchomości, co może umożliwić oszacowanie w dużym przybliżeniu kosztów niezbędnych do przeprowadzenie prac remontowych. Inżynierowie Pewnego Lokalu w ramach takiego audytu dokładnie sprawdzają między innymi wszystkie instalacje, piony oraz poziomy, kąty proste i odchyłki od nich, stan stolarki okiennej i drzwiowej, a także przynależności. Weryfikowany jest też metraż lokalu.
Decydując się na współpracę z agencją nieruchomości, pamiętać należy o tym, że w przypadku, gdy dojdzie do sfinalizowania zakupu, będziemy zobowiązani do zapłacenia prowizji, której wysokość kształtuje się na poziomie 1-3 procent wartości przedmiotu transakcji.
Przede wszystkim pośrednika warto sprawdzić przed podpisaniem umowy pośrednictwa. Zrobić to można na stronie Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (pfrn.pl) - zweryfikujemy tu kwestie posiadania przez pośrednika licencji do wykonywania zawodu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Bardzo ważne jest też dokładne przestudiowanie zapisów umowy z pośrednikiem. Należy zwrócić uwagę między innymi na zapisy dotyczące możliwości rozwiązania umowy, automatycznego jej przedłużenia lub żądania wypłaty prowizji nawet w przypadku, gdyby transakcja nie doszła do skutku. Warto jest wszelkie ustalenia prowadzić w formie pisemnej, co może okazać się dużym ułatwieniem w sytuacji, gdyby dojść miało do sporu pomiędzy stronami umowy.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!