Odbiór techniczny mieszkania– elewacje

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Odbiór elewacji w mieszkaniu | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać podczas odbioru elewacji w mieszkaniu.

We współczesnym budownictwie dominują dwie metody wykonywania elewacji zewnętrznych: lekka-mokra oraz lekka-sucha. Z uwagi na zdecydowanie większą popularność, w poniższym artykule przedstawiamy najczęściej spotykane błędy powstające w metodzie lekkiej-mokrej. Opisane nieprawidłowości dotyczą zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego.

Metoda lekka-mokra - elewacje

Metoda lekka–mokra, zwana również metodą BSO (skrót pochodzi od bezspoinowego systemu ocieplania), polega na zamocowaniu do ścian zewnętrznych budynku warstw izolacji termicznej, a następnie zabezpieczeniu tej izolacji siatką wykonaną z włókna szklanego zatopioną w zaprawie klejąco-szpachlowej. Całość pokrywana jest zaprawą tynkarską, zawierającą lepiszcze polimerowe lub polimerowo-cementowe, produkowaną w różnych technologiach, granulacjach i strukturach.

Zgodnie z wytycznymi do europejskich aprobat technicznych dotyczących systemów ocieplania ścian zewnętrznych dla tej metody stosuje się również określenie ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite Systems)

W metodzie tej za trwałe połączenie zarówno poszczególnych elementów, jak i za trwałe połączenie warstwy termoizolacyjnej z podłożem odpowiedzialne są zaprawy: klejąca i klejąco-szpachlowa. Naprężenia termiczne wynikające z ekspozycji ściany elewacji wystawionej na działanie czynników zewnętrznych (głównie wskutek promieniowania cieplnego słońca, skokowych wahań temperatur, rozmarzania/zamarzania lub gwałtownego ochłodzenia górnej warstwy w wyniku opadów np. gradu) przejmuje warstwa zbrojona siatką z włókna szklanego.

Całość systemu ocieplania zamyka cienkowarstwowa warstwa dekoracyjno-ochronna. Najważniejszym zadaniem tego składnika jest ochrona materiałów znajdujących się pod warstwą tynku nawierzchniowego oraz spełnienie wszystkich oczekiwań sfery związanej z estetyką elewacji. Łączniki mechaniczne (tzw. kołkowanie) w przypadku budownictwa jednokondygnacyjnego nie są obligatoryje, ich stosowanie jest uwarunkowane kondycją oraz przyczepnością podłoża, do którego będzie mocowana izolacja - sposób montażu każdorazowo określa projektant lub producent danego rozwiązania.
 
Podczas przeglądu oraz odbioru elewacji należy zwrócić uwagę na oznaki występowania problemów świadczących o popełnionych błędach w trakcie realizacji lub zbliżającym się okresie żywotności danego rozwiązania (to bardziej na rynku wtórnym - wytrzymałość elewacji szacuje się na ok. 30 lat).

Sprawdzenie elewacji – na co zwrócić uwagę

Sprawdzając elewację w mieszkaniach, należy pamiętać, że zalicza się ona do części wspólnych budynku, zatem nie powinniśmy wskazywać wad za wyjątkiem przestrzeni dostępnej tylko z odbieranego mieszkania (tj. balkonu, tarasu, ogródka).

  1. Uszkodzenia mechaniczne - stanowią zagrożenie z powodu naruszenia warstw zabezpieczających przed przedostawaniem się wilgoci. W miejscach uszkodzonych istnieje ryzyko gnieżdżenia się owadów, ptaków oraz gryzoni.
  2. Pęknięcia - rysy na powierzchni tynku elewacyjnego każdorazowo świadczą o popełnionym błędzie podczas realizacji. Najczęściej rysy pojawiają się w narożnikach okien i powstają z powodu błędnego przytwierdzenia styropianu do podłoża lub braku odpowiedniego zbrojenia (siatki diagonalnej) w miejscach narażonych na duże odkształcenia.
  3. Widoczne zacieki (ślady biologiczne) - najczęściej powstają w miejscach narażonych na nadmierne zawilgocenie powstałe wskutek popełnionych błędów (np. nieszczelność parapetu, błędnie wykonana obróbka blacharska), a także z powodu uwarunkowań naturalnych (np. nadmiernego zacienienia, bliskości pól, zbiorników wodnych, lasów).
  4. Ślady rozwoju mikroorganizmów - czasami mogą również świadczyć o występowaniu mostków termicznych (w miejscu straty ciepła elewacja szybciej wysycha, przez co nie rozwijają się mikroorganizmy
  5. Niejednolita struktura oraz brak płaszczyzny - struktura elewacji powinna być jednolita - nadmierne pofalowanie, krzywizny na płaszczyźnie ścian zewnętrznych mogą sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów i w konsekwencji przyśpieszyć zużycie elewacji. Równość powierzchni warstwy zbrojącej powinna odpowiadać dopuszczalnym odchyleniom jak dla tynków kategorii III, zgodnie z normą PN-70/B-10100 tj. odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i odchylenie krawędzi od linii prostej nie będzie większe niż 3 mm i w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2m).
  6. Zabrudzenia/przebarwienia - są niedopuszczalne.
  7. Zakończenie izolacji elewacji kapinosem/ listwą startową (detal zakończenia cokołu budynku na styku z izolacją ścian) - każda elewacja powinna być zakończona kapinosem lub listwą startową, a warstwa styropianu widoczna na styku cokołu z fasadą budynku powinna być odpowiednio zabezpieczona (co najmniej siatka+klej). Kapinos zapobiega przed przedostawaniem się wody spływającej po elewacji pod warstwę izolacji (woda skrapla się na nim i skapuje na ziemię). Zbrojenie styropianu w pierwszej warstwie zapobiega przed nadmierną ekspozycją na warunki atmosferyczne oraz zabezpiecza przed gryzoniami lubiącymi bytować w warstwach izolacji. Kapinosy zalecane są na krańcach każdej płaszczyzny pionowej elewacji - np. nad oknami lub na czołach płyt balkonowych.
  8. Poprawność wykonania obróbek blacharskich - obróbki blacharskie powinny być zamontowane w sposób trwały i wystawać poza lico elewacji co najmniej 2-3 cm, a najlepiej ok. 4 cm oraz powodować skraplanie się wody na krawędzi
  9. Obróbki - należy zwrócić uwagę na parapety oraz murki na balkonach i tarasach.
  10. Widoczne ślady po kołkach montażowych (również w termowizji) - widoczne ślady po mocowaniach kołków świadczą o wykorzystaniu materiałów o niekorzystnej przewodności termicznej, przez co powstają mostki termiczne. W przypadku mocowań, o przenikalności większej niż 0,002 W/K zaleca się stosowanie mocowania zagłębionego w styropianie, które następnie maskuje się wyciętymi ze styropianu lub wełny zaślepkami.


pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwacja online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 368 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwacja online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka