W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest opłata adiacencka.
Opłata adiacencka związana jest ze wzrostem wartości nieruchomości, powstałym najczęściej na skutek scalenia lub podziału nieruchomości. Jakie przepisy regulują jej wysokość i w jaki sposób można ją zakwestionować?
Opłata adiacencka uregulowana jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Opłata należna jest w przypadku, gdy na skutek podziału, scalenia i podziału bądź budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, środków unijnych, jednostek samorządu terytorialnego bądź źródeł zagranicznych wzrośnie wartość danej nieruchomości. Świadczenie wnoszone jest na rzecz gminy. Opłatę nakłada na właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości wójt, burmistrz lub prezydent miasta na podstawie art. 98a ustawy o gospodarce nieruchomościami gdy do wzrostu wartości nieruchomości doszło na skutek podziału nieruchomości, oraz na podstawie art. 107, gdy doszło do niego w pozostałych wyżej wymienionych przypadkach. Opłata nie jest naliczana w przypadku nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne lub leśne. Dodatkowo, jeżeli wzrost wartości nieruchomości jest skutkiem budowy urządzeń infrastruktury, do gminy należy decyzja dotycząca naliczania (bądź nie) opłaty adiacenckiej.
Zgodnie z ustawą wysokość opłaty, ustalanej przez radę gminy, nie może wynosić więcej niż 30% dla wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego jej podziałem, 50% dla wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego jej scaleniem i podziałem oraz 50% dla wzrostu wartości nieruchomości, będącego rezultatem budowy urządzeń infrastruktury technicznej lub przeprowadzenia scalania i podziału nieruchomości. Jest ona obliczana na podstawie różnicy wartości nieruchomości, wskazanej w operacie szacunkowym, sporządzanym przez rzeczoznawcę majątkowego w toku postępowania administracyjnego.
Urząd gminy zobowiązany jest do wykazania wzrostu wartości nieruchomości i w tym celu konieczne jest zlecenie przez właściwy organ wykonania operatu szacunkowego. Poprawnie sporządzony operat powinien zawierać między innymi podstawę formalną wyceny nieruchomości, źródła danych o nieruchomości oraz ustalenie dat istotnych dla określenia wartości nieruchomości, a także analizę lokalnego rynku nieruchomości, określenie rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia i metody szacowania oraz przedstawienie obliczeń wartości nieruchomości i wyniku wyceny wraz z omówieniem.
Operat powinien ustalać stan faktyczny i prawny nieruchomości. Przed wydaniem decyzji administracyjnej ustalającej opłatę adiacencką właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest uprawniony do zapoznania się ze sporządzonym operatem szacunkowym, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie jego poprawności, na podstawie art. 157 § 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, przysługuje mu prawo do wystąpienia do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych o ocenę jego prawidłowości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!