W artykule wyjaśniamy, jak rzeczoznawcy podchodzą do sporządzania operatów dla takich budynków oraz jakie elementy są kluczowe przy ocenie wartości zabytku.
Szacowanie cen nieruchomości komplikuje się w przypadku zabytków. Specjalną, dodatkową ochroną konserwatorską są objęte nie tylko budowle, w tym kamienice, pałace, dworki, a także ich zespoły takie jak folwarki, ale często także działki, jak również większe tereny – zabytkowe parki, układy przestrzenne wsi, osiedli, a nawet i całych miast! W podejściu do szacowania wartości zabytkowych gruntów i budynków należy podkreślić ważne czynniki. Zabytki nie są sobie równe, dlatego poszukując specjalisty od wyceny nieruchomości, warto zwrócić się do fachowca z doświadczeniem w tej dziedzinie.
W Polsce kwestie nieruchomości zabytkowych regulowane są specjalną ustawą o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. W tym dokumencie wyróżnione są liczne formy ochrony prawnej. Wpis do rejestru zabytków jako podstawowa forma zabezpieczenia jest ujawniany w księdze wieczystej lub akcie notarialnym dotyczącym kupna i sprzedaży nieruchomości. Jednak w przypadku ochrony przestrzennej, rozciągającej się na teren osiedla, wsi czy części miasta, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dlatego warto zasięgnąć rady specjalisty z zakresu szacowania wartości nieruchomości zabytkowych.
Jak wygląda proces wpisywanie nieruchomości na listę zabytków? Na początku trzeba ubiegać się o wpis do rejestru zabytków, który pozwala na ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w tym wpis do gminnej ewidencji zabytków. Możliwy jest też wpis na listę Pomników Historii lub Skarbów Dziedzictwa. Odrębnym przypadkiem jest utworzenie przez gminę parku kulturowego, który obejmować może rozległy teren nawet kilku miejscowości.
Warto rozróżnić ochronę form przestrzennych, architektonicznych, objętych indywidualnym wpisem do rejestru zabytków, od ochrony obszarów. W pierwszym przypadku sytuacja jest dość prosta, ponieważ specjalista – rzeczoznawca wykonujący operat szacunkowy, ma do czynienia z pojedynczą nieruchomością. Również forma ochrony jest bardziej konkretna niż w drugim przypadku.
Obszarowe wpisy do rejestru czy też szersze formy ochrony krajobrazów kulturowych mają znaczący wpływ na cenę nieruchomości. W tym przypadku wskazane jest indywidualne podejście i rozpoznanie przez rzeczoznawcę wszelkich warunków lokalnych. Może się okazać, że na danym terenie obowiązują strefy ochrony archeologicznej lub przyrodniczej – np. zabytkowy drzewostan, historyczne aleje, inne formy ukształtowania terenu. Takie czynniki wpływają na późniejsze użytkowanie nieruchomości i mogą ograniczać prawo własności chociażby przez konieczność konsultacji różnych działań z konserwatorem zabytków. Dlatego tak ważne jest powierzenie szacunku nieruchomości zabytkowej doświadczonemu specjaliście.
Ustawa o ochronie zabytków daje możliwość ich wywłaszczenia służbom publicznym. Jeśli zabytek jest zagrożony, konserwator zabytków w porozumieniu z wójtem, burmistrzem lub starostą, może zawnioskować do sądu o wywłaszczenie. Wówczas podstawą do szacowania nieruchomości będzie operat szacunkowy wykonany przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Inna sytuacja dotyczy postępowań spadkowych, gdy dochodzi do podziału majątku. Jeśli nieruchomość zabytkowa ma być wniesiona do spółki, to również wymagane jest wykonanie operatu szacunkowego.
Podczas szacowania wartości nieruchomości zabytkowej, rzeczoznawca bierze pod uwagę następujące czynniki:
Rzeczoznawca przed przystąpieniem do wyceny dokładnie zapoznaje się z historią nieruchomości, pozyskuje wymagane dokumenty, rozpoznaje warunki prawne i dokonuje oględzin w terenie. Te wszystkie czynności pozwalają na dokonanie rzetelnej wyceny nieruchomości.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!