Na początku warto zaznaczyć – zmiana warunków kredytu jest możliwa. Warunkiem jest jednak obustronna zgoda. Jeśli ma ona miejsce wówczas podstawą do wprowadzenia zmian jest aneks do umowy kredytowej. Sprawdź co i w jaki sposób można zmodyfikować w umowie.
Sprawy finansowe mają to do siebie, że potrafią się niestety zmieniać w sposób diametralny i nagły. W momencie podpisywania umowy kredytowej zakładamy najczęściej, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi jego aspektami. Tymczasem nasze założenia w miarę upływu czasu mogą okazać się błędne. Przykładowo harmonogram spłaty kredytu może okazać się niezbyt pasującym do naszej sytuacji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego w momencie podpisywania kredytu.
Kiedy więc możemy zmienić warunki naszego kredytu i czym jest aneks do umowy kredytowej?
Jest to podstawowy dokument, pozwalający na dokonanie zmian w umowie kredytowej, którą zawarliśmy z bankiem. Kredytobiorca ma prawo poprosić o wprowadzenie zmian w zawartej umowie kredytowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawierania kredytu hipotecznego, ponieważ umowa ta podpisywana jest na wiele lat. W tym czasie możemy doświadczyć zmian nie tylko w życiu osobistym i zawodowym, ale też napotkać na wiele zmian w świecie gospodarki narodowej i międzynarodowej, które będą mieć wpływ na nasze możliwości finansowe, a co za tym idzie na możliwości spłaty kredytu.
Zmian w umowie może dokonać nie tylko kredytobiorca, ale również bank. Jest to związane przede wszystkim z sytuacjami, gdy możliwość wprowadzenia nowych warunków umowy zawarta jest w warunkach zawartej umowy. Banki zwykle zostawiają sobie w umowie możliwość wprowadzenia zmian w momencie, gdy sytuacja na rynku zmienia się na gorsze lub lepsze.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W umowie, którą zawieramy z bankiem, najczęściej znajduje się zapis, który reguluje sytuacje, w których można dokonać zmian w jej treści.
O tym, co może być zmienione w umowie kredytowej, decyduje kontrakt. Najczęściej jest to wspomniana marża lub ubezpieczenie. Często zmiany mogą dotyczyć danych podstawowych, takich jak adres zamieszkania. W takim przypadku konieczna jest aktualizacja, którą wprowadza się właśnie w formie aneksu do umowy. Każdą taką zmianę należy zgłosić, w przeciwnym wypadku bank może – i ma do tego prawo – wyciągnąć wobec nas konsekwencje prawne oraz finansowe.
Zmianie może ulec również marża bankowa. Do zmiany tej może dojść w wyniku zmian wysokości głównych stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim.
Kolejnym elementem, którego mogą dotyczyć zmiany, są np. możliwości karencji w spłacie kredytu, czy wydłużenie okresu kredytowania. Czasem również zmiany dotyczyć mogą odstąpienia od umowy związanej z kredytem, np. ubezpieczenia.
Aneks do umowy zwykle jest zmianą płatną. Koszty są różne w zależności od banku i zwykle ustalane są indywidualnie. Niemniej koszt aneksu zwykle wynosi kilkadziesiąt złotych. Rzadziej, choć zdarza się również i tak, koszt ten może wynosić nawet 1 tys. zł.
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!