Kredyt hipoteczny na niewybudowane mieszkanie

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kredyt hipoteczny na niewybudowane mieszkanie | 797 014 014

Zakup mieszkania najczęściej wiąże się z decyzją o kredycie hipotecznym. Co powinniśmy wiedzieć na temat wzięcia kredytu hipotecznego? Odpowiedź w naszym artykule.

Kupno dziury w ziemi – czy jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się zakupu tzw. dziury w ziemi - jest to spowodowane doniesieniami medialnymi na temat deweloperów, którzy uciekali z pieniędzmi klientów, nie stawiając budynku. W ostatnich czasach jednak nie słychać już w zasadzie wcale o tego typu nieuczciwych praktykach. Dlaczego kiedyś był to temat tak nośny, a obecnie występuje marginalnie? Odpowiedzią jest ustawa deweloperska z 2011 roku, która wprowadziła skuteczne narzędzia ochrony nabywców nieruchomości. Jednym z takich środków ochronnych, jest rachunek powierniczy. Deweloper, zgodnie z ustawą musi posiadać i prowadzić taki rachunek bankowy. Polega on na tym, że deweloper otrzymuje pieniądze dopiero po ukończeniu danego etapu budowy. Przykładowo budowa podzielona jest na cztery etapy i po ukończeniu pierwszego następują wypłata transzy pieniędzy, kolejna wypłata nastąpi dopiero po ukończeniu następnego etapu. Deweloper nie otrzyma więc żadnych pieniędzy jeżeli będzie chciał uciec na etapie „dziury w ziemi”.

Ukończenie poszczególnych etapów kontrolowane jest przez inspektora, który wizytuje budowę (bank zatrudnia inspektora z uprawnieniami). Deweloper musi także udokumentować klientowi swoje doświadczenie, sposoby finansowania inwestycji oraz wiele innych informacji, dzięki któremu lepiej poznamy dewelopera i to czy możemy mu zaufać. Wszystkie te informacje powinny znajdować się w prospekcie informacyjnym. Jeżeli deweloper proponuje nam podpisanie umowy deweloperskiej to w zasadzie możemy być pewni, iż transakcja będzie bezpieczna. Warto jednak sprawdzić czy same zapisy umowy nie są dla nas niekorzystne, albo czy umowa nie zawiera zapisów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne (wysokie kary umowne). Najlepiej skonsultować się z prawnikiem wyspecjalizowanym w prawie nieruchomości, który przygotuje dla nas raport omawiający poszczególne zapisy zawarte w umowie.

ABC kredytu hipotecznego

Decydując się na zakup mieszkania, najczęściej musimy zaciągnąć kredy hipoteczny. Warto sprawdzić czy w umowie rezerwacyjnej z deweloperem, jest zawarta informacja, że zadatek nie przepadnie w momencie uzyskania negatywnej decyzji kredytowej z banku. Najczęściej w takiej sytuacji deweloper wymaga trzech decyzji odmownych z różnych banków. Musimy zabezpieczyć się na ewentualność, iż bank nie będzie chciał nam udzielić kredytu.

Zanim jednak udamy się do banku, warto sprawdzić ofertę kredytów hipotecznych. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie skorzystanie z usług naszego eksperta finansowego. Ekspert będzie mógł zweryfikować zdolność kredytową oraz przedstawić oferty kredytów dostępnych na rynku. Warto także zapytać, o spersonalizowaną ofertę kredytu hipotecznego w banku w którym posiadamy już rachunek i z usług, którego korzystamy od lat. Być może oferta „naszego” banku okaże się najkorzystniejsza?

Dokumenty potrzebne do załatwienia formalności kredytowych to:

- umowa rezerwacyjna z projektem architektonicznym mieszkania

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

- wzór umowy deweloperskiej,

- prospekt informacyjny (otrzymamy go od dewelopera),

- wypis z rejestru gruntów,

- wyrys z rejestru gruntów,

- ostateczne pozwolenie na budowę,

- deweloperskie oświadczenie na druku banku,

- informacje z księgi wieczystej (objaśnienia wzmianek),

- wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera,

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

- pełnomocnictwa osób podpisujących umowę w imieniu dewelopera,

- dokumenty finansowe pozwalające zweryfikować dochód.


Mimo, że kredyty hipoteczne posiadają niskie oprocentowanie, to konieczność zapłaty rat będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Ciężko jest przewidzieć swoją przyszłość, możliwości finansowe na wiele lat, ale warto racjonalnie się do tego przygotować. Oszacować jakie być może czekają nas dodatkowe wydatki w przeciągu kilku lat i czy to, że teraz bez większych obciążeń jesteśmy w stanie zapłacić ratę kredytu nie zmieni się w przyszłości? Wobec zdarzeń losowych stosowane są ubezpieczenia kredytów m.in. od utraty pracy, ubezpieczenie pomostowe. Wpływają one jednak na wysokość rat, które będziemy musieli spłacać.

Pamiętajmy, że na początek musimy zebrać pieniądze na wkład własny. Minimalna wartość takiego wkładu to 20% wartości nieruchomości. Zdarzają się także kredyty, gdzie wkład własny wyniesie 10%, ale wymagane jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia, przez co wiąże się z droższym kredytem. Oczywiście im większy nasz własny wkład, tym szersza oferta dostępnych kredytów. Zweryfikujmy przed udaniem się do banku, czy nie mamy jakiś zaległości np. za rachunek telefoniczny. Bank bowiem będzie weryfikował nasze zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej. Aby dobrze się przygotować możemy pobrać raport z BIK-u, w którym znajdują się informacje na temat spłaty produktów kredytowych.  Jakieś małe, niespłacone zobowiązanie może spowodować, że dostaniemy odmowę przyznania kredytu. Cały proces weryfikacji naszej zdolności kredytowej jest dość skomplikowany i na jego ostateczny wynik ma wpływ szereg czynników np. nasz wiek, stan cywilny, rodzaj umowy o pracę, miejsce zamieszkania.

RRSO – czym jest?

Celem łatwiejszego porównania kredytów hipotecznych stosuje się wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę procentową. Jest to wskaźnik, który wskazuje na wszystkie niezbędne koszty związane z zobowiązaniem tj. prowizje, odsetki, ubezpieczenia, opłaty okołokredytowe oraz ma uwzględniać wartość pieniądza w czasie. Jednakże warto pamiętać, że wiele kredytów zawiera koszty dodatkowe. Tego typu koszty nie będą uwzględnione w RRSO, więc warto dowiedzieć się, analizując oferty, czy np. nie zostaną doliczone koszty bankowych monitów. Zdarza się też, że do kredytu hipotecznego bank oferuje usługi dodatkowe, za które będziemy musieli płacić, np. kartę kredytową.

Co, jeśli zbyt pochopnie podpisaliśmy wniosek kredytowy? Bez podawania przyczyny mamy 14 dni na wycofanie się ze zobowiązania. Musimy wypełnić wniosek o odstąpieniu i złożyć go w banku.   

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w analizie umowy deweloperskiej to zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres kontakt@pewnylokal.pl

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Poznaj wszystkie zależności między kredytem a umową deweloperską.

Obejrzyj fragment szkolenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czym jest umowa kredytowa i dlaczego warto ją przeanalizować z prawnikiem?

Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 215 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o karach umownych w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik: umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Umowa deweloperska a przeniesienie własności — co powinieneś wiedzieć?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka